×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
24. februāris, 2012
Drukāt

Bērni vecākus saprot jau pusgada vecumā

mazulis

Kaut pirmos vārdus mazuļi izrunā aptuveni tad, kad jau nosvinējuši pirmo dzimšanas dienu, dažu vārdu nozīmi viņi saprot jau sešu mēnešu vecumā, atsaucoties uz amerikāņu zinātniekiem, raksta avīze “The Daily Telegraph”.


 

Pētījumā, kura mērķis bija noskaidrot mazuļu izpratni par vienkāršiem lietvārdiem, bija iesaistīti 33 bērni vecumā no sešiem līdz deviņiem mēnešiem. Pirmajā pētījuma daļā viņiem parādīja divus attēlus, kuros bija redzams, piemēram, ābols vai roka. Tad mātes savus mazuļus aicināja: “Paskaties uz ābolu!” vai “Kur ir ābols?” 26 no 33 mazuļiem palūkojās uz pareizo attēlu, raksta “DT”. Zinātniekuprāt, tas ir pārāk bieži, lai šo izvēli nodēvētu tikai un vienīgi par sakritību.

Arī pētījuma otrā daļa bijusi sekmīga. Tajā mazuļiem lūgts atpazīt dažādus objektus citā vidē, nevis attēlā, piemēram, uz galda starp āboliem un bumbieriem novietotu banānu. Kaut šis izrādījās krietni sarežģītāks uzdevums, arī tajā vairāk nekā puse mazuļu nodemonstrēja savu attapību. Pētījums pierāda, ka lielāku izpratni demonstrē astoņus un deviņus mēnešus veci bērni. Bet jau 14 mēnešus vecam mazulim vārdu izpratnes līmenis aug ārkārtīgi strauji.

Viens no pētījuma autoriem Pensilvānijas universitātes profesors Daniels Svinglijs sarunā ar “DT” spriež, ka viņa grupas pētījums ir ļoti vērtīgs visiem vecākiem. “Tas ir skaidrs vēstījums vecākiem – jūs varat sarunāties ar saviem bērniem, viņi jūs sapratīs,” uzskata Svinglijs. “Kaut arī mazuļi šajā vecumā nebūs spējīgi atbildēt sulīgi un asprātīgi, viņi kaut ko noteikti sapratīs.” Viņš arī mudina vecākus pēc iespējas vairāk runāt ar saviem mazuļiem, jo šīs sarunas attīstīs bērnu izpratnes līmeni. “Un, jo vairāk viņi zinās, jo stiprāks būs pamats, uz kura viņi varēs balstīt turpmākās zinības,” uzsver amerikāņu zinātnieks. “Tas ir fantastiski tieši tāpēc, ka šajā vecumā mazulis neko vēl nespēj pateikt, ne uz ko nenorāda, vēl nestaigā. Taču patiesībā, uztverot dzirdētos vārdus, jau mēģina izprast apkārtējo pasauli.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+