Foto – LETA

Bērnības atskaņas 0

Man ir dēls invalīds, dzimis 1973. gadā, diagnoze: organisks centrālās nervu sistēmas bojājums. Viena mēneša vecumā dakteris ieteica no viņa atteikties, bet es to nedarīju. Stājāmies uzskaitē bērnu psihiatrijas dispanserā un visu laiku apmeklējām šo iestādi. Pēc kāda laika mums nomainījās ārsts. Apjautājos par invaliditātes piešķiršanu.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 192
Lasīt citas ziņas

Sekoja atbilde: nu jau ir drusku labāk, kaut gan uzlabošanās īsti nebija. Rezultātā pēc 12 gadiem tomēr piešķīra 1. grupas invaliditāti ar ierakstu: no bērnības, kaut gan tas ir no dzimšanas. Tāpēc man tagad paātrinātu pensiju atteica. 25 gadu vecumā dēlu nācās aizvest uz psihiatrisko slimnīcu, jo klāt nāca vēl smagāka slimības stadija. Pēc tam vajadzēja ievietot viņu pansionātā. Tagad man atbild, ka es “nepareizos gadus” esmu sēdējusi mājās, jo tie netiek ieskaitīti, arī invaliditāte bērnam piešķirta par vēlu. Ko man darīt, lai tomēr varētu ātrāk iet pensijā? 
Linda

 

 

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā referente Irēna Salmane informē, ka bērna līdz 18 gadu vecumam veselības stāvokļa atbilstību invaliditātes kritērijiem izvērtē un nosaka Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK).

CITI ŠOBRĪD LASA

Atgādinām, ka grozījumi likumā “Par valsts pensijām”, kas stājās spēkā 2012. gada 18. jūlijā, paredz, ka bērna vecāks vai aizbildnis, kura apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem, piecus gadus pirms likumā noteiktā pensijas vecuma sasniegšanas var pieprasīt vecuma pensiju, ja līdz 18 gadu vecumam ir aprūpējis bērnu, kurš normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā vismaz astoņus gadus bijis atzīts par invalīdu.

Invaliditātes laiku (ne mazāku kā astoņus gadus) pierāda ar aprūpes periodā izsniegtajiem dokumentiem (mediķu slēdzieniem un citiem) – atbilstoši tā laika normatīvajiem aktiem.

Šajā gadījumā invaliditāte dēlam noteikta pēc 12 gadu vecuma, tāpēc, lai izvērtētu veselības stāvokļa atbilstību invaliditātes noteikšanai agrākā vecumā, jāvēršas VDEĀVK ar iesniegumu, kā arī ar medicīnisko dokumentāciju, ja tāda ir jūsu rīcībā, par aprūpējamā veselības stāvokli.

Pamatojoties uz to, komisija izvērtēs un sniegs atzinumu par atbilstību invaliditātes noteikšanas kritērijiem, kādi bija bērna kopšanas laikā.

Ja saskaņā ar VDEĀVK atzinumu bērna veselības stāvoklis atbildīs invaliditātes noteikšanas kritērijiem vismaz astoņus gadus līdz 18 gadu vecumam, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra varēs izvērtēt vecuma pensijas piešķiršanu pēc atvieglotiem noteikumiem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.