×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
29. janvāris, 2016
Drukāt

Runā, ka… Bērniem līdz 16 sociālie tīkli aizliegti (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Gada nogalē tika pabeigtas diskusijas Eiropas Parlamentā un ES Padomē par Eiropas Komisijas ierosināto ES datu aizsardzības reformu.

Daudzi portāli uzbruka politiķiem, ka ES centīšoties jauno paaudzi atturēt no sociālo tīklu lietošanas. Piemēram, par to liecināja “Financial Times” mājas lapā virsraksts “Eiropas tehniski apsēstos tīņus sagaida stingrāka vecāku kontrole”, “The Guardian” jautājums: “Vai tiešām Eiropa gatavojas norobežot tīņus no “Facebook”.”

Pašreiz Eiropas Savienības valstīs regulējums atšķiras. Dažās valstīs, piemēram, Lielbritānijā, sociālo tīklu profilu var izveidot no 13 gadu vecuma. Dažās valstīs ir nacionālie likumi – katram, kas jaunāks par 16 gadiem, uzrādīt vecāku piekrišanu. Citās, piemēram, Latvijā, nav vecuma ierobežojuma.

2015. gada 15. decembrī panāktais kompromiss par ES datu aizsardzības reformu nozīmē, ka tajās valstīs, kur nav vecuma ierobežojuma, tiks noteikts 16 gadu cenzs. Tajās valstīs, kur nacionālie likumi paredz vecuma cenzu, tas paliek, bet ne jaunākiem par 13 gadiem. Tādējādi Lielbritānijas pusaudžiem nekas nemainās, bet Latvijā pusaudžu vidū populārākajam tīklam “draugiem.lv” nāksies ieviest šādu vecuma ierobežojumu.

Sociālo tīklu eksperte, komunikācijas zinātņu doktore Olga Kazaka – “A.W.Olsen & Partners” partnere – atbalsta šādu ierobežojumu, vienlaikus norādot, ka tas attiecas tikai uz sava profila izveidi, bet ne uz sociālo tīklu lietošanu:

“Jautājums ir tikai par profila reģistrēšanu, nevis par sociālo tīklu satura skatīšanos. Ļoti labi, ka pieņemts šāds cenzs. Daudzi tīkli savā politikā jau pašlaik noteikuši, ka agrāk par 13 gadiem nevar piereģistrēties. Piemēram, “Facebook”.

Daudzi vecāki, kuri priecājas, kā bērns izskatās sociālajos tīklos, šodien neapzinās, ka tad, kad bērns paaugsies un izvēlēsies, par ko kļūt, viņš varbūt nebūs priecīgs, ka viņa bērnības bildes būs pieejamas tik plašai publikai. Otrkārt, internetā palielinās vardarbība. Jau izvērstas vairākas sociālās kampaņas, kā bērniem uzvesties sociālajos tīklos. Mans viedoklis, ka ar ģimenes bildēm labāk dalīties slēgtajos sociālajos tīklos, kur tās redz tikai ģimenes locekļi un tuvākie draugi.”

Noteikums, ka bērna datus drīkstēs apstrādāt tikai ar vecāku piekrišanu, ir iekļauts datu aizsardzības regulā, par kuru balsojums EP gaidāms martā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. bulciņas jau aizliedza

  2. Sen bija laiks!

Draugiem Facebook Twitter Google+