×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
17. jūnijs, 2013
Drukāt

Bērns grib strādāt. Kas jāzina vecākiem?

Foto - LETAFoto - LETA

Skolēni vasarā grib ne tikai atpūsties, bet arī kādu latu nopelnīt. Taču šajā laikā Valsts darba inspekcijā pieaug iesniegumu skaits no nepilngadīgajiem par darba tiesību neievērošanu.

 

Sūdzības lielākoties ir par neizmaksātu darba algu vai lielāku darba laiku. Visbiežāk šādus pārkāpumus konstatē, nodarbinot nepilngadīgos klientu apkalpošanā.

Valsts darba inspekcijas eksperts ārējo sakaru jautājumos Aivis Vincevs brīdina: darba devējam ir pienākums pirms rakstveida darba līguma noslēgšanas informēt vienu no bērna vai pusaudža vecākiem (vai aizbildni), kas konkrētajā darba vietā var kaitēt nepilngadīgā veselībai un drošībai. Būtiski atcerēties: ja nelaimes gadījumā cieš persona, ar kuru nav noslēgts rakstveida darba līgums, valsts nodrošinātās sociālās garantijas viņam iet secen.

Atgādinām, ka jaunākus par 18 gadiem var pieņemt darbā tikai pēc iepriekšējas obligātās veselības pārbaudes un tos aizliegts nodarbināt nakts laikā.

Nepilngadīgām personām minimālā stundas tarifa likme ir 1,375 latu. Bērnus (“Darba likuma” izpratnē tās ir personas, kuras ir jaunākas par 15 gadiem vai kuras līdz 18 gadu vecumam turpina iegūt pamatizglītību) brīvlaikā nedrīkst nodarbināt ilgāk par četrām stundām dienā un vairāk par 20 stundām nedēļā.

Pusaudžus (“Darba likuma” izpratnē tās ir personas vecumā no 15 līdz 18 gadiem, kuras nav uzskatāmas par bērniem likuma 37. panta pirmās daļas izpratnē) nedrīkst nodarbināt ilgāk par septiņām stundām dienā un vairāk par 35 stundām nedēļā.

Darbus, kuros atļauts nodarbināt bērnus, paredz Ministru kabineta “Noteikumi par darbiem, kuros atļauts nodarbināt bērnus vecumā no 13 gadiem”. Darbus, kuros aizliegts, savukārt nosaka Ministru kabineta “Noteikumi par darbiem, kuros aizliegts nodarbināt pusaudžus, un izņēmumi, kad nodarbināšana šajos darbos ir atļauta saistībā ar pusaudža profesionālo apmācību”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+