Veselam
Dzīvesveids

Bērns peldoties tikai drusku aizrijies? Tas var būt bīstami – sausā slīkšana!0

Foto – Shutterstock

Nomirst gandrīz diennakti pēc notikušā

Daudziem vecākiem zināms, kādas ir slīkšanas pazīmes un ka nereti tās nepavisam nav tādas, kā attēlo filmās, jo patiesībā slīkšana notiek klusi, gandrīz bez kustībām. Mazāk zināms, ka retos gadījumos – apmēram 2% – iespējams noslīkt tad, kad cilvēks jau sen kā izkāpis no ūdens.

Pavisam nesen šāds netipisks slīkšanas gadījums piesaistīja vai visas Amerikas uzmanību: bojā gāja četrgadīgais Frenkijs Delgado no Teksasas. Puisēns bija rotaļājies seklā vietā, kad viņu apgāza vilnis. Zēns pakļuva zem ūdens un sarijās to, taču vecākiem par to nebija ne jausmas. Visu dienu zēns jutās labi, taču vakarā viņam sākās kas līdzīgs zarnu infekcijai – bija caureja un vemšana, bet pēc tam sāka sāpēt plecs. Vecāki bija nolēmuši nākamajā rītā viņu vest uz slimnīcu, taču naktī zēns nomira – veselu dienu pēc incidenta. Par ticamāko nāves cēloni vecāki uzskata tā dēvēto sauso slīkšanu, taču autopsijas rezultāti vēl jāgaida.

Termins “slīkšana” bieži tiek nepareizi lietots. Ņujorkas klīnikas “Mount Sinai Beth Israel” internists Kevins Jans skaidro: slīkšana ir tad, kad cilvēks piedzīvo respiratoru šoku, ko izraisa iegremdēšanās kādā šķidrumā. Tas nenozīmē, ka šajā procesā noteikti nomirst, jo ir taču gadījumi, kad slīkstošie izglābjas – tātad slīkšana var būt bez letāla iznākuma. Tomēr sākotnēji izglābtie var nomirt vēlāk – no sekām, ko izraisījusi slīkšana. Var gadīties arī, ka izglābts slīcējs pēc kāda laika izjūt simptomus, ko izraisījusi slīkšana, taču tādēļ nemirst – to sauc par “sauso neletālo slīkšanu” un “sekundāro” vai “īsto (angliski – wet (slapjš)) nefatālo slīkšanu”.

Ārstiem tomēr šie termini nepatīk, tie noraidīti arī starptautiskā līmenī, tomēr tos joprojām izmanto, lai precīzāk aprakstītu netipiskās slīkšanas gadījumus.
Kevins Jans paskaidro: tas, ko mēdz saukt par sauso nefatālo slīkšanu, ir elpceļos nonākuša ūdens kairinājuma rezultātā sākušās balsenes muskuļu spazmas. Šī reakcija var pasargāt no turpmākas ūdens nonākšanas plaušās, taču izraisa arī skābekļa trūkumu organismā. Ja spazmas turpinās, cilvēks var nomirt, turpretī ja balsene atslābst, var atsākt elpot. Tomēr muskuļu spazmu dēļ plaušās var būt radušies bojājumi, vēlāk var sākties iekaisums, apgrūtinot elpošanu un organisma apgādi ar skābekli.

Sekundārās jeb īstās nefatālās slīkšanas gadījumā ūdens nonāk plaušās un paliek sīkākajos elpceļos un alveolās, apgrūtinot gaisa plūsmu un organisma apgādi ar skābekli. Plaušās nonākušais gaiss turklāt darbojas kā kairinātājs, izraisot vienas vai abu plaušu iekaisumu, kas savukārt var radīt elpceļu spazmas un ūdens uzkrāšanos, vēl vairāk apgrūtinot elpošanu un organisma nodrošinājumu ar skābekli, saka Krevins Jans, piebilstot, ka atkarībā no plaušās nonākušā ūdens daudzuma šis process var notikt dažu minūšu vai vairāku stundu laikā un, iespējams, beigties ar cietušā nāvi.

Pat ja bērns baseinā sarijies pavisam nedaudz ūdens, pastāv risks, ka sekos netipiskā vēlās slīkšanas reakcija, uzsver Klīvlendas klīnikas Bērnu neatliekamās palīdzības nodaļas galvenā ārste Purva Grovera. “Iespējams, jūs neesat redzējuši tieši to brīdi, kad bērns sarijas ūdeni, taču ir svarīgi vērot pazīmes uzreiz pēc negadījuma, kas varētu izraisīt sauso slīkšanu.”

Sausās slīkšanas pazīmes!

Uzmanību – tās var neizpausties pat 24-48 stundas pēc incidenta!
* Klepus
* Sāpes krūtīs
* Sekla elpošana
* Nogurums
* Drudzis
* Pēkšņas izmaiņas uzvedībā
* Bērns kļūst viegli sakaitināms
* Vemšana

Kaut gan sausā slīkšana notiek reti, ārste Purva Grovera iesaka būt piesardzīgiem. “No sirds iesaku – ja gadījies, ka daudz netrūkst, lai bērns būtu noslīcis, pirmām kārtām uzzināt speciālista viedokli.” Aizvediet bērnu uz neatliekamās palīdzības nodaļu novērošanai! Ja būs aizdomas par netipiskās slīkšanas risku, ārsts varēs veikt plaušu drenāžu. Kevis Jans tam piekrīt: “Būtu jāapzinās, ka aizrīšanās ar ūdeni var neizraisīt tūlītēju nāvi noslīkstot un ka bērni vēl ilgi pēc iznākšanas no ūdens jāvēro, vai neparādās kādas no pazīmēm, kas varētu liecināt par sliktām izjūtām vai grūtībām elpot. Lai arī nopietnas sekas mēdz būt reti, nekavējoties jāvēršas pēc medicīniskās palīdzības, tiklīdz rodas kādas aizdomas.”

Izlasījis par Frenkija Delgado traģisko nāvi, kāda bērna tēvs Kolorado līdzīgā situācijā spēja atbilstoši reaģēt – pateicoties tam, viņa dēlu no netipiskās slīkšanas izdevās glābt. Proti, Džerona Vegas dēls Džio drīz vien pēc nopeldēšanās sūdzējās par galvassāpēm, kas neilgu laiku vēlāk pārauga drudzī. Vega aizveda dēlu uz neatliekamās palīdzības nodaļu, kur ārsti zēna plaušās konstatēja palielu daudzumu ūdens. “Ja mēs būtu nakti nogaidījuši, visticamāk, viņš nebūtu izdzīvojis,” teic Vega un ir pateicīgs Delgado ģimenei par sava dēla dzīvības glābšanu. “Es jutu nepieciešamību sazināties ar mazā Frenkija vecākiem, lai viņam darītu zināmu – nezinu, kā to pateikt, bet… ka viņu puisēns izglāba mūsu puisēna dzīvību,” pauda Vega. “[Šim negadījumam] bija jēga.”

Fakts: Slīkšana ir piektais biežākais netīšu ārēju apstākļu izraisītas nāves iemesls ASV, un katrs piektais noslīkušais šajā valstī ir bērns vecumā līdz 14 gadiem.

Vai Latvijā bijuši šādi gadījumi

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā datu par netipiskas  slīkšanas gadījumiem Latvijā nav: ja cilvēks nogādāts ārstniecības iestādē un vēlāk tur miris, par nāves iemesliem zināms konkrētās iestādes ārstiem. Tomēr arī pie mums šādi notikumi, visticamāk, ir bijuši vai vismaz izskanējušas aizdomas, ka nāves cēlonis bijusi netipiska slīkšana. Piemēram, pirms vairākiem gadiem vienā no populārākajiem ūdens atrakciju parkiem gāja bojā 15 gadus veca pusaudze, kura bija priekšpēdējā grūtniecības mēnesī. Aculiecinieki toreiz stāstīja, ka pēc nošļūkšanas pa atrakciju cauruli meitene stāvējusi, pagājusi dažus soļus, vēl kaut ko pateikusi, bet tad saļimusi. Kaut arī palīdzība viņai tika sniegta nekavējoties, meitenes dzīvību glābt neizdevās. Ārsti izteica minējumus, ka vainojama sausā slīkšana – iespējams, meitene aizrijusies ar ūdeni, vel būdama caurulē. Taču izskanēja arī citas versijas, saistot pēkšņo nāvi ar meitenes grūtniecību u.c.

 

Avots: secondnexus.com

LA.lv