Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – LETA

Bērniem ir lielas iespējas izārstēt vēzi 0

“Mums rados ir liela nelaime – bērnam atklāja asinsvēzi. No agrākās darbīgās un draudzīgās ģimenes vairs nav ne vēsts. Ir tikai bezcerība un izmisums. Bērns dilst kā svecīte, jau izieti vairāki ķīmijterapijas kursi. Ģimene pašlaik ir ārzemēs, bet plāno atgriezties un turpināt ārstēšanos šeit. Vai tas būtu prātīgi? Trūkst padoma, kā rīkoties, un paliek jautājums – kā tas varēja notikt?” 
VINETA K. VALMIERĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
FOTO. Mākslīgais intelekts nosauc 10 pasaules pievilcīgākos vīriešus. Starp tiem – pretrunīgi vērtēts Latvijas politiķis
Kokteilis
“Citreiz pirms koncerta nepieciešams atgādināt ētiku un pieklājības etiķeti” – Madara Raabe vīlusies par koncertā Siguldā pieredzēto
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Latvijā onkoloģiskās slimības ik gadu diagnosticē aptuveni pussimtam bērnu. Vairākumā gadījumu saslimšanas cēlonis nav zināms.

Onkoloģisko slimību izpausmes bērniem un pieaugušajiem atšķiras – to daba ir citāda, paņemtie paraugi mikroskopā izskatās atšķirīgi, un šīs slimības ārstēšanai padodas citādi. Bērniem audzējs var izveidoties jebkur – asinīs, limfmezglos, smadzenēs, nierēs… Vēža šūnas aug, no organisma izsūknējot arvien vairāk barības vielu, atņemot spēkus, novājinot organisma aizsargspējas, iznīcinot orgānus un kaulus. Slimību pavada matu izkrišana, straujš svara zudums vai pieaugums, ko diemžēl bērns nevar kontrolēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Reizē ar mazo pacientu cieš visa ģimene, jo bērna emocionālajā pasaulē ielaužas neizpratne, nedrošība, bailes un pat agresija. Vecākiem zūd ierastā ikdiena, bērnam – iespēja būt kopā ar vienaudžiem, apmeklēt bērnudārzu vai skolu. Ārstē­šanas process ir ilgstošs un smags. Bērniem, kuru slimība ārstēšanai nepadodas viegli, dažreiz ārzemēs veic kaula smadzeņu transplantāciju. Pēc tās pacienti turpina aprūpi un ārstēšanu Latvijas speciālistu uzraudzībā.

Diemžēl cīņā ar vēzi ne vienmēr izdodas uzvarēt, un tad bērna un ģimenes aprūpi pārņem paliatīvais dienests. Tas sniedz atbalstu dzīves grūtākajos periodos, cenšoties piepildīt bērnu sapņus un sniedzot atbalstu vecākiem.

Taču uzvaru ir vairāk nekā zaudējumu. Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā no akūtas limfo­blastu leikēmijas un limfomas izārstēto pacientu skaits tuvojas pasaules labāko klīniku rādītājiem – 80% un pat 95%, jo Latvijā ir pieredzējuši ārsti un medicīnas māsas, ir pieejamas mūsdienīgas ārstēšanas metodes. Hematoonkoloģisko pacientu ārstēšanas un aprūpes rekomendācijas tagad ietver ne vien medikamentus, procedūras un psihoemocionālo atbalstu, bet arī noteiktus apstākļus – gaisa apmaiņas un filtrācijas noteikumus, lai maksimāli uzlabotu ārstēšanās rezultātu. Bērnu vecāki kļūst par aktīviem šā procesa dalībniekiem.

Bērnu slimību klīnikas vadītāja profesore Dace Gardovska stāsta, ka daudzi slimnīcā kādreiz izārstēti pacienti jau ir pieauguši cilvēki un pilnvērtīgi atgriezušies sabiedrībā, nodibinājuši ģimenes, dažiem ir piedzimuši veseli bērniņi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.