×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
27. jūnijs, 2016
Drukāt

Bērns internetā – medusmaize pedofiliem. Kā vecākiem to novērst?

1. Apdraudējums un palīdzība

1no4
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Svarīgi

• Internets nav slikts vai bīstams, vienkārši jāievēro lietošanas noteikumi. Taču interneta vide ir abstrakta, tāpēc bērnam grūti saprast riskus.

• Emocionāla vardarbība pret bērnu nav mazāk bīstama kā fiziska vardarbība.

• Nepilngadīgie, kuri apsaukā vienaudžus internetā vai ievieto kompromitējošas fotogrāfijas un video, tāpat pārkāpj likumu un var nonākt policijas redzeslokā, jo administratīvā atbildība un kriminālatbildība iestājas no 14 gadu vecuma.

Mūsdienu tehnoloģijas, tostarp internets, palīdz mums atrast informāciju, iegūt jaunas zināšanas vai sazināties ar radiem, draugiem, paziņām, bet rada arī bīstamas situācijas. Bieži vien tādās nonāk nepilngadīgie. Kā viņus pasargāt?

Latvijas Interneta asociācijas Drošāka interneta centra “Net-Safe Latvia” vadītāja Maija Katkovska un tiesu psiholoģijas eksperte, psiholoģijas doktore Dace Landmane savā praksē nereti saskārušās ar nepatīkamiem gadījumiem. Interneta piedāvājumi īpaši vilina nepilngadīgos, taču šajā vidē viņi viens otru arī pazemo, apsaukā, sūta dažādas izķēmotas fotogrāfijas, iepazīstas ar svešiniekiem, kuri viņiem nodara pāri.

Vecākiem laiku pa laikam jāatgādina bērniem, ka visa informācija, kas parādās internetā, ir publiska un pieejama arī citiem, tostarp gluži svešiem cilvēkiem. Nepilngadīgais, neko ļaunu nedomādams, piemēram, tur ieliek savu fotogrāfiju, bet kāds svešinieks pēc tās var atrast pat viņa dzīvesvietas adresi. Arī mirkļbirkas vai tēmturi (atslēgas vārdi, pēc kuriem var atlasīt nepieciešamo informāciju) ir bīstami.

Meitenes nereti sevi nofotografē puskailas un attēlus nosūta draudzenēm vai draugiem, bet tālāk kāds labvēlis ievieto internetā profilu ar viņu vārdiem un šīs fotogrāfijas izmanto pavisam citiem mērķiem.

! Tiklīdz internetā kaut ko publisko, kontrolēt informācijas plūsmu vairs nav iespējams. Pat ja ātri izdzēš, nevar zināt, vai kāds ziņu vai fotogrāfiju nav paguvis lejupielādēt vai pārkopēt un saglabāt. Ja tas atklājies, vajag sazināties ar konkrētās interneta vietnes administrāciju un izstāstīt par problēmu.

Ja internetā kāds svešinieks, piemēram, glīta vienaudze, uzrunā, atsūta savas foto­grāfijas un apgalvo, ka vēlas iepazīties un draudzēties, jābūt piesardzīgam, jo jebkurš var izlikties par kādu citu. Viss jāpārbauda un, izmantojot meklētājprogrammu, jācenšas pēc iespējas vairāk uzzināt par šo personu, jo varbūt meitene atrodama vēl daudzos citos portālos, bet ar pavisam citu vārdu un informāciju.

Tādās situācijās nepilngadīgajiem jāmeklē vecāku, skolotāju vai kāda cita pieaugušā palīdzība. Maija Katkovska iesaka zvanīt arī pa uzticības tālruni 116111 un lūgt palīdzību. Var rakstīt vēstuli: info@drossinternets.lv.

! Internetā jāuzliek vismaz privātuma iestatījumi kaut vai tādēļ, lai nepazīstamas personas ar nepilngadīgo nevarētu sazināties.

  1. Apdraudējums un palīdzība
  2. Vardarbības dažādās izpausmes
  3. Pornogrāfija un profils zīdainim
  4. Padomi vecākiem

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+