Uncategorized

Bērnu invalīdu vecākiem0

Foto – LETA

Bērnu invalīdu vecāki turpmāk varēs vieglāk pieteikties priekšlaicīgai pensijai. To paredz izmaiņas Ministru kabineta “Noteikumos par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību”.

 

Labklājības ministrijas speciālisti precizē, ka vecāki vai aizbildņi, kuri kopuši bērnu ar invaliditāti vismaz astoņus gadus no bērna dzimšanas līdz viņa 18 gadu sasniegšanai, var doties pensijā piecus gadus agrāk (pašlaik no 57 gadu vecuma), ja kopējais darba stāžs ir vismaz 25 gadi.

Veselības un darbspēju ārstu valsts komisija (VDEĀVK) izsniedz atzinumu par bērna veselības stāvokļa atbilstību invaliditātei. Tāda kārtība ļauj vienkāršāk pieteikties valsts vecuma pensijas saņemšanai ar atvieglotiem noteikumiem, jo šis atzinums tagad būs arī apdrošināšanas stāžu apliecinošs dokuments. Ja ārstējošais ārsts vai ārstu komisija līdz 2003. gada 31. decembrim bērnam līdz 16 gadiem nebūs noteikusi invaliditāti, VDEĀVK sniegs savu atzinumu.

Atgādinām, ka līdz 1979. gadam bērniem pat ar ļoti smagu veselības stāvokli invaliditāti nenoteica vispār, bet līdz 2010. gada 31. decembrim bez iedalījuma grupās – līdz 16 gadu vecumam. Tagad invaliditāti bez iedalījuma grupās nosaka bērniem līdz 18 gadiem. Mainījusies arī noteikšanas kārtība – agrāk to veica ārstu konsultatīvā komisija vai ārstējošais ārsts, ņemot vērā tikai medicīnisko diagnozi, nevis slimības smaguma pakāpi. VDEĀVK invaliditātes ekspertīzi bērniem veic kopš 2004. gada.

 

LA.lv