×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
13. septembris, 2016
Drukāt

Igaunijā pensijā tiek tik gadus ātrāk, cik viņam ir bērnu. Bet Latvijā? (24)

Foto - LETAFoto - LETA

Tallinas vecpilsēta.

Igaunijā cilvēks tiek pensijā tik gadus ātrāk, cik viņam ir bērnu, “Latvijas Avīzei” raksta lasītāja Sarmīte. Atceros, ka Latvijā Saeimas deputāti arī virzīja šādu likumu, to pat gribēja pieņemt, taču tas ir iestrēdzis. Kad tas beidzot tiks pieņemts? – viņa jautā.

Sarmītei atbild Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece:

“Saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām” noteikts, ka tiesības uz vecuma pensiju piecus gadus pirms noteiktā pensijas vecuma sasniegšanas (šobrīd 57 gadi un 9 mēneši), ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 25 gadiem, ir bērna vecākam vai aizbildnim, kurš laikā, līdz bērns sasniedzis 18 gadu vecumu, ne mazāk kā astoņus gadus ir aprūpējis piecus vai vairāk bērnus vai bērnu, kurš vismaz astoņus gadus ir bijis atzīts par bērnu ar invaliditāti.

Sievietes, kurām ir pieci vai vairāk bērni, vai bērns invalīds kopš bērnības un kuras ir izaudzinājušas bērnus līdz astoņu gadu vecumam, ar apdrošināšanas stāžu ne mazāku par 20 gadiem, var doties ātrāk pensijā (šobrīd no 61 gada).

Saskaņā ar valdības deklarācijā noteikto uzdevumu tiks izvērtēta iespējatiem daudzbērnu vecākiem, kuriem ir trīs un četri bērni, pensionēties ātrāk. Uzdevumu izpilde paredzēta līdz 2017. gada martam.”

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Šaja valstī tiek darīts viss, lai cilvēki līdz pensijai nenovilktu. Netiek ņemts vērā vso darbs kaitīgs, vai nē. Atšķirība ir vsi cilvēkam ir sēdošs vai tāds darbs kā pavāriem virtuvē? Kad ir liels karstums, jāelpo tvaiki, dūmi no grilla, daudzas stundas uz kājām. Visi nolikti vienā līmenī. Gribas redzēt kā tie cilvēki kuriem ir liela fiziskā slodze, novilks līdz tem no 65- 70. Kaut kāds vājprāts ne valsts.

 2. Bla -bla-bla-bla-bla. Domajiet kad balsojiet. Ka mana kolege Ausma teica, kas pensionejusies 55 gados, ja nepatik tad brauciet prom. Pasi latviesi vien vada uz zog so valsti.

 3. Vēl ne pensionāre Atbildēt

  Man ir trīs bērni, visi trīs dzīvo un strādā Latvijā – nodokļus maksā latvijā. Godam esmu nopelnījusi pensiju trīs gadus ātrāk.

 4. RE,KAA .SLEPKAVU ZEMEE KRIEVIJAA,vispaar esot atceltas pensijas.USAKOV,ko nu dariisi,tu un tavi bandiiti paliks besaa.

 5. Ģeniāli tie mūsu ziemeļu kaimiņi,tāpēc viņu skaits, pretēji mūsējam,pieaug.Nav jau arī vairs kur atkāpties.Ja dzimuma dziņa jāstimulē ar materiālu izdevīgumu,tad tas ir jādara valsts mērogā.

 6. Palaidiet mani, viena bērna māti, pensijā gadu iepriekš. Šobrīd man līdz pensijai 3 gadi. Jūtu, ka nenodzīvošu.

 7. Diez, kā gan māte ar pieciem bērniem, reāli var sastrādāt tādu stāžu.

  • Kādreiz varēja, taču pie šodienas sistēmas un attieksmes pret ģimeni, tas nav iespējams, ja vecāki/māte grib apzinīgi rūpēties par saviem bērniem, savu bērnu audzināšanu, izglītošanu. Kādreiz māte palaida bērnus uz skolu, pati devās darbā, vakaros kopīgi padarbojās ģimenes lokā, taču tagad mātei jāuzņemas arī privātskolotāja loma, un ja vēl 5 un vairāk bērni skolnieki ģimenē, tad katram palīdzot kaut nedaudz pie mājasdarbu izpildes, melna nakts stunda klāt. Manā bērnībā arī uzdeva daudz mājasdarbus, taču tādus, ko paši skolēni patstāvīgi bez vecāku palīdzības varēja izpildīt, tāpēc mana māte varēja virs 40 gadu lielu darba stāžu sastrādāt (lai arī bijām daudzbērnu ģimene).

 8. Latvijā nav pat slimokasu un atraitņu pensiju!

 9. Ierosinājums ļoti pareizs.Es uzskatu, ka daudzbērnu ģimene ir no 3 bērniem, lai risinātu demogrāfijas situāciju Latvijā.Mums ģimenē ir četri bērni, visi ir izaudzināti un izskoloti.Mans darba stāžs ir 38 gadi ,bet mēs ar sieviņu nevaram pensiju noķert.Vai tas ir godīgi ?

 10. Bet tagad jau visu pensiju šādi daudzbērnu vecāki nesaņem, to vajag pateikt, jo viņi 5 gadus ātrāk aiziet pensijā

 11. lasu par inavlīdiem ,kuriem vismaz 8 gadiir stāžā šī diagnoze.labi .man jautajums ,gimenē ir invalids kopš bērnības ,diemžēl tajos laikos PSRS jdeva visiem tādu Rozā lapu ,kur skaidri tika uzrakstits – invalīds – no bērnības ,BET fakriski to piešķīra ar visām ekstrām tikaimno 12 gadu vecuma…bet bērns piedzima un tika atzīts ar invaliditati ..tagad prasa kaut kādus pierādījumus ,kaut vienu papīru ..absurds visus gadus ir šie bērni ir bijuši uzskatē Sociālajie un nu pēkšni večakiem ir jāskaraida apkārt lai atrastu vēl kaut kādu apstiprinājumu —- es iesaku izskatit to bernu vecākus ,kas kopusi ar invaliditati savu bērnu kaut vienu …kas tie par dokumentiem ,ka Labklajibas M neredz – bērns invalids kops bērnibas ,bet vecākiem pie stāža neko nepieliek …..

 12. Te nu der sen nodrāztā frāze, ka runa jau nav par krekliem, bet….!
  Šis Labklājības ministrijas ”bōnuss” (5 vai vairāk!!! bērni) gandrīz ir tas pats, ja latviešu sportistam apsolītu miljonus par uzvaru 100 m skriešanā OS vai pasaules čempionātā.
  Ja kaut ko dod, tad devumam jābūt reālam un kritērijiem sasniedzamiem. Uzskatu, ka trīs bērni jau ir pietiekoši liels iemesls, lai ģimene baudītu ļoti daudzas priekšrocības un vecāki pensijā dotos ar atvieglotiem noteikumiem un tās apmēram būtu noteikts palielinošs koeficients.
  Kas par ākstiem un sausiņiem aizņem krēslus Labklājības (cik ciniski skan!) ministrijā?

 13. nu izbeidziet, viena alkoholiķe ar 12 bērniem dzīvos uz sievietes reķina, kurai nevar būt bērnu

  • Un lai dzīvo alkoholiķe ar 12 bērniem uz bezbērnu sievietes rēķina, bet tikai ar noteikumu, ka visi 12 bērni strādā Latvijā. Kas nestrādā Latvijā, tas arī nepelna nodokļus savas mātes uzturēšanai. Tāpēc ierosinu ņemt vērā tikai tos bērnus, kuri strādā Latvijā.

   • Da pasaki, kur alkoholiķe ar 12 bērniem raus 25 gadu darba stāžu? Un kāda viņai pensija būs uzkrāta? Vienīgi – tādā pašā situācijā būs arī tā māte , kura godprātīgi un labākās sirdsapziņas būs savus 12 bērnus audzinājusi.

  • kāda tad būs pensija viņai tādi paši pabalsti kā pārējiem dīkdieņiem

  • 12 bērni kādreiz strādās un uzturēs bezbērnu pensionārus. Doma tāda. Pie patreizējas situācijas Eiropai būtu jādod pensijas vecākiem, kuru bērni strādā pie viņiem.

 14. Tas nav nekas labs, pensija ta mazāk ja ātrāk pensionējies.

  • Jā, arī man, neskatoties uz 30 darba gadiem, pensija tikai 156 euro, jo izmantoju iespēju, ka varu aiziet pensijā 5 gadus ātrāk. Skumji. Valdība ar vienu roku dod, bet ar otru divreiz vairāk atņem. Un tas saucas atbalsts daudzbērnu ģimenēm Latvijā.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Rēķinu par ūdeni nesamaksājāt?

Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas. Latvijas lauksaimniekiem problēmas sagādājis ilgstošais sausums. Izdegušas ganības, tāpēc lopiem nav ko ēst. Lietus trūkums radījis negatīvu ietekmi arī graudu un augļu audzētājiem. Pērn daudziem lauksaimniekiem zaudējumus radīja rudens lielās lietavas.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+