×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Astra, Astrīda
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
20. jūlijs, 2015
Drukāt

Bērnu slimnīcas vadībai – tūkstošiem eiro atalgojums (49)

Foto-Rebeka ZeireFoto-Rebeka Zeire

Valsts ieņēmumu dienesta publiskotajās amatpersonu deklarācijās redzams, ka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) valde par naudas trūkumu nevar sūroties, jo tās pārstāvju atalgojums 2014. gadā, salīdzinot ar 2013. gadu, pieaudzis par 15 procentiem. Veselības ministrs Guntis Belēvičs ne reizi vien norādījis, ka Latvijas medicīnas nozarē ir hronisks naudas trūkums, taču, iepazīstoties ar Bērnu slimnīcas vadības ienākumiem vairāku gadu garumā, ministra sacītajam nav iespējams piekrist.


“Trūkumā esošās” nozares slimnīcas vadītāja Anda Čakša gada laikā ir nopelnījusi 87 tūkstošus eiro, vadot gan Bērnu slimnīcu, gan arī strādājot Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdē. Viņas pārziņā ir slimnīcu stratēģiskā vadība, resursu attīstība, kvalitātes, drošības un efektivitātes uzraudzība, kā arī e-veselības joma. Atverot Jāņa Ģīļa privātās klīnikas mājas lapu internetā, var uzzināt, ka Čakšas kundze strādā arī par psihoterapeiti. Tiesa, ienākumi no šī darba VID iesniegtajā deklarācijā neuzrādās.

“Abu slimnīcu vadības process ir līdzīgs. Man ir pietiekama pieredze, lai tiktu galā ar abu medicīnas iestāžu organizatorisko darbu. Tur palīdz arī lielās darba spējas,” sacīja Čakša.

Savukārt Ināra Bluķe, kura atbild par finanšu un personāla vadību, iepirkumu un līgumu procesiem, kā arī investīciju projektu vadību, pērn algā saņēmusi 44 254 eiro, kas ir par septiņiem tūkstošiem vairāk nekā 2013. gadā.

Unikālas darba spējas piemīt valdes loceklim ār­stam Aigaram Pētersonam, kurš vienlaikus spēj slimnīcā vadīt izglītības, zinātnes un pētniecības jomu, stiprināt sadarbību ar augstskolām, ārstēt, mācīt, konsultēt, pārstāvēt vēlētāju intereses Rīgas domē… Viņa ienākumu deklarācija par aizvadīto gadu uzrāda gandrīz 90 tūkstošus eiro lielus ienākumus. Dakteris Pētersons ir vienīgais valdes loceklis, kura naudas maks gada laikā kļuvis nedaudz plānāks.

Slimnīcas valdē strādā arī anestezioloģe Zane Straume, kuras pārziņā ir medicīnas jautājumu vadība un attīstība un kura gan kā ārste, gan slimnīcas valdes pārstāve saņem vienu algu, kas 2014. gadā bijusi 43 705 eiro jeb par sešiem tūkstošiem eiro lielāka nekā 2013. gadā.

To, ka slimnīcas vadība ar katru gadu tiek arvien dāsnāk atalgota, ievērojuši arī šīs ārstniecības iestādes mediķi un aprēķinājuši, ka ar četru valdes locekļu algas pieaugumu, kas kopumā gada laikā sastāda 23 000 eiro, varētu nodrošināt 15% algas pielikumu 250 medicīnas māsām, kuras šobrīd slimnīcā nopelna ap 600 eiro mēnesī.

“Par kādu naudas trūkumu var runāt medicīnas nozarē, ja tās rīcībā ir neizsmeļami finanšu resursi, taču tie nezin kāpēc jau ilgstoši tiek sadalīti ierobežotam cilvēku lokam. Kā var uzskatīt par normu atrašanos vienlaikus divos, trijos un septiņos amatos, saņemot par to atalgojumu, par kādu lielākā Latvijas iedzīvotāju daļa var tikai sapņot?” vaicā slimnīcas darbinieki, kuri nevēlējās publiskot savus uzvārdus.

Vai tam piekrīt arī BKUS kapitāldaļu turētāja Veselības ministrija un ko grasās darīt, lai samazinātu arvien pieaugušo plaisu starp slimnīcas vadības un pārējā medicīnas personāla ienākumiem? Ministrijas skatījumā, viss notiek likumīgi.

Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders, sazinoties ar ministrijas vadību, informēja, ka 2014. gada 16. jūlijā Bērnu slimnīcas ārkārtas dalībnieku sapulcē līdz ar citu jautājumu izskatīšanu ticis apspriests jautājums par kapitālsabiedrības valdes iecelšanu uz jaunu pilnvaru termiņu, kā arī valdes locekļu atlīdzības apmēra noteikšanu. Atbilstoši likumam un Ministru kabineta noteikumiem kapitāldaļu turētāja pārstāvis, toreizējais ministrijas valsts sekretārs Rinalds Muciņš nolēmis, ka no 2014. gada 1. jūlija BKUS valdes priekšsēdētājas algai jābūt 4122 eiro, bet valdes locekļiem – 3710 eiro mēnesī.

Šneiders atgādināja, ka likums “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonas darbībā” atļauj kapitālsabiedrības valdes loceklim savienot valsts amatpersonas amatu ar pedagoga, zinātnieka, ār­sta, profesionāla sportista un radošo profesiju darbu bez papildu saskaņojuma no kapitālsabiedrības pārvaldes institūcijas, šajā gadījumā – Veselības ministrijas. Uz jautājumu, par kādiem sasniegumiem darbā ir pieaugusi slimnīcas vadības mēnešalga, atbildi nesaņēmu.

Pievienot komentāru

Komentāri (49)

 1. Vai tad Aigars Pētersons nav slavenā Ingus Pētersona brālis? Kauns….

 2. Kādi Tur kampēji, Ja Jūs sekotu līdz normālām attīstības valstīm, tad saprastu, ka valdei tas ir adekvāts atalgojums, lai samazinātu korupcijas riskus, lai paciestu cilvēku un mēdiju nosodījumu, lai uzņemtos atbildību par vairāk kā 2000 cilvēku nodarbināšanu, lai piesaistītu finanses slimnīcas uzlabošanai, lai galu galā BKUS būtu labākā Bērnu aprūpes un ārstniecības iestāde Baltijā! Privātajā sektorā valdei arī šādas algas ir normāla lieta, tikai tur nav tik liels spiediens no visām pusēm, tur neviens neraksta nievājošus rakstus, neizpētot kopējo situāciju. Viegli ir kritizēt. Es šaubos, ka uz Čakšas vietu cilvēki stāv rindā, jebkuram ir iespēja būt šajā vietā, tikai cilvēki paši izvēlas to nedarīt!

 3. Pamodos ar murgu -ja kara laikā armiju komandētu valdes un tad vēl padomes… kaput jau rīt, ja nepaspētu šodiem. Ir viens komandieris ar visu varu un pienākumu… Te valdes un padomes kā tādi naudassūcēji odi uz dakteru rokām, jā ārstē dakteri, medmāsas, bet tie odi?

 4. Ienākuma nodokli pēc maksātspējas principa,kā visā pasaulē!

 5. Un cik vēl uzņēmumu un banku vadībām nav šāds atalgojums? Ja visus šos milzīgos atalgojumus apliktu ar progresīvo ienākuma nodokli,naudas pietiktu ne tikai 220 medmāsu,bet pat visu Latvijas mediķu algu palielināšanai! Diemžēl,”Vienotības” vadībai daudz būtiskāka ir IIN pakāpeniska samazināšana saviem ienākumiem! Kaut vai par pusprocentu gadā!

 6. Ča$$$kša un pārējie kampēji!!! KNAB un VID ir darbiņš!

 7. FIŠERS IVARS ARVIDA D. Atbildēt

  TAUTAI SEN IR PIENĀCIS LAIKS SECINĀT ,KAM UN KĀ ZOG MŪSU LATVIJAS VADOŠĀS AMATPERSONAS – BĒRNIEM.
  SECINĀJUMS:
  KAS UN KĀ JĀSODA PAR MŪSU VECĀKU , TĀTAD ARĪ MŪSU BĒRNU APZAGŠANU , BET TĀ ,LAI VAIRĀK NEZAGTU-
  – LOĢISKS SECINĀJUMS UN ATBILDE:
  ZAGĻU BERNI.

 8. Tiešām skaistas algas saņem mūsu valde un pie tam vēl vienlaicīgi darīt vairākus darbus, kamēr mums māsām dežūras tiek dalītas. Līdz ar dalīto dežūru ieviešanu māsas aiziet strādāt citur, var izstrādāt daudz mazāk stundas, bet jaunas māsas slimnīcā neienāk. Darbs ir jāpadara, nu jau vienai māsai divu māsu darbs.
  Un starp citu, 600 eiro algu es noteikti nesaņemu, strādājot arī gandrīz maksimālās atļautās stundas. Šādu algu saņem A kategorijas māsas, kurām pamatalga ir par 75 eiro vairāk kā B kategorijas māsām. Neuzskatu, ka šāda starpība ir adekvāta, kaut gan vadības nostāja ir, ka A kategorijas nodaļām ir daudz smagāks un grūtāks darbs. Tas nekas, ka nodaļā nu jau ir palikušas pa dienu tikai 3 vai 4 māsiņas uz vairāk kā 40 pacientiem, kur kādreiz nosakot posteņus uz šadu skaitu vajadzētu būt 6-7 māsiņām. Valdei pievienojusies arī tagadējā galvenās māsas aizvietotāja, kura iet Čakšas pavadā nezin ko gribēdama pierādīt, laikam jau labi jāieziepējas, lai Ditu pēc dekrēta atpakaļ neņemtu un viņai paliktu šī labā vietiņa kur turpinātu graut vēl vairāk jau sagrauto.
  Ja slimnīcas vadības nostājā nekas nemainīsies, domāju, ka drīz vien slimnīcā māsiņas vairs nebūs.

 9. Ministra sacītajam nevar piekrist arī tikmēr,kamēr pašā Veselības ministrijā paralēli darbosies gan Farmācijas departaments,gan papildus vēl atsevišķa Zāļu valsts aģentūra,par kuru jau 2009.gadā LA tika publicēts kritisks raksts. http//www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/?doc=58327&ins_print

 10. “Deba;su par ekonomiku nevajadzētu tik daudz,ja pasule vairāk lika veltītu,lai papētītu,kas darbojas un kas ne.Gndrīz visur ir karsti debat;ets par to,kā apvienot tirgus spēkus un sociālo drošību.Kreisie aicina paplašināt sociālo aizsardzību,labējie saka,ka tas grautu ekonomisko izaugsmi un palielinātu fiskālo deficītu.
  Taču šīs debates varētu pavirzxīt uz priekšu,izpētot,Dānijas,Islandes,Somijas,Nderlandes,Norvēģijas un Zviedrijas veiksmīgās tautsaimniecības.Kaut gn reģionālo pieredzi nevar tie;si pārņemt,Ziemeļvalstis veiksmīgi apvienojušas sociālo labklājību ar augstu ienākumu līmeni,pamatīgu ekonomisko izaugsmi un makroekonomisko stabilitāti.Tās sasniegušas arī augstus valsts pārvaldes standartus,

 11. Vilks būs paēdis un kaza dzīva Atbildēt

  Simtos ienākuma nodokli,kā Ziemeļvalstīs,kuru ekonomikas modeli Latvija ir izvēlējusies! “Augstie nodokļi balsta vissptverošu veselības aizsardzību,izglītību,pensijas un citus sociālos pakalpojumus,tāpēc nabadzības līmenis ir zems un plaisa starp bagātāko un nabadzīgāko mājsaimniecību ienākumiem ir relatīvi šaura.”
  Skat.”Ziemeļvalstu mācība”,Džefrijs Sakss,ASV Kolumbijas universitātes ekonomikas profesors un Zemes institūta direktors,Diena.lv,2006.gada 22.jūnijs.

 12. Atliek tikai aplikt ar progresīvo ienākuma nodokli!

 13. Muļķu zeme, neatslābsti!!!!!!!!!!!!!!! Atbildēt

  Pareizi jau ir,jāmaksā, tādi speciālisti, ka tik neaizbrauc uz UK sēņot.Cilvēki, lūdzu ziedojiet slimnīcu remontiem un arī pašu kaut kādai “ārstēšanai”!!!!

 14. Joprojām gaidām! Atbildēt

  Jādomā beidzot arī par ministriju skaita samazināšanu,kuru Latvijā ir divreiz vairāk pat nekāmtādās bagātās valstīs kā,Šveice un Luksemburga!
  “Valdību ir plānots sašaurināt līdz 11 ministrijām,saglabājot esošo valdošo koalīciju un politisko pārstāvnecību starp partijām,šodien pēc valdības sēdes paziņoja premjers Ivars Godmanis (LPP/LC). Godmani atzina,ka jau tuvākajā nāotnē ir iecerētas būtiskas pārmaiņas valdības sastāvā un ministriju skaitā,tās apvienojot.”
  Skat.TVNET::Latvijā-“Godmanis samazinās ministriju skaitu,bet koalīciju neaiztiks”,TVNET/LETA,2008.gada 16.desembrī,16:33.

 15. Šos lielos ienākumus ir tikai jāapliek ar lielu ienākuma nodokli,atgriežoties pie ienākuma nodokļa pēc maksātspējas principa,nevis pakāpeniski tas jāsamazina arī šādiem ienākumiem,kas vispār ir prātam neaptverami un ir iespējams vienīgi vilku un zaķu Eiropas paraugvalstī! Tikai ieviešot progresīvo ienākuma nodokli,varēsim beidzot atbilstoši pārējām ES valstīm palielināt arī neapliekamo minimumu! Nevajadzēs aplikt ar akcīzes nodokli ne šokolādi un kūkas,ne papīra formāta maksājumus!

 16. Tiklīdz eiropa atteiksies sponsorēt latviju tad visi šitie buržuji uz ceļiem līdīs atpakaļ pie krieviem,Grieķijā jau tas ir noticis…

 17. drausmas medīcīna sistēma jau protams smird latvijā ar visu zatleru aploksni prezidentu viedā jautri darītu gārdzot mīcītu …

 18. drausmas medīcīna sistēma jau protams smird latvijā ar visu zatleru aploksni prezidentu viedā jautri darītu gārdzot mīcītu … ..

 19. drausmas medīcīna sistēma jau protams smird latvijā ar visu zatleru aploksni prezidentu viedā jautri darītu gārdzot mīcītu … .

 20. Jāaa, ārsti mums ir supercilvēki. Kā vienlaikus var pabūt vairākās darba vietās(atrasties nodaļās,pieņemt pacientus savās privātpraksēs,vēl aizskriet uz citu slimnīcu), pat guļot mājās, saņemt algu par to,ka, it kā pēc grafika, atrodas darbā.Kauns un negods!Neviens to nekontrolē un negrib to darīt…

 21. Un slimnīcā ir 4 (!!!) valdes locekļi! Tapēc jau var atrsties vairākos darbos vienlaicīgi. Petersonam ,kas ir Vienotības biedrs,tiešām ir “fenomenālas ” darba spējas, atrasties visur,bet vienlaicīgi jau pavada laiku ar jaunu mīļāko. Kauns par tādiem darboņiem. Bērnus ārstē rezidenti,kad sertificētie ārsti pieņem pa skaidru naudu un konsultē mazos pacientus. Jauks bizness ir medicīna, tikai kvalitāte ir zemāka kā Āfrikā.

  • Āfrikā esi bijusi, ārstēšanu redzējusi? Pasaki paldies, ka vēl ir rezidenti, kas vergo ( par strādāšanu to nevar nosaukt) šajā bedrē. Prof. Pētersons ir labs pedagogs un ķirurgs, darbu gan viņam daudz… Par pārējiem gan neko labu neteikšu :/

 22. Kāpēc populārākais ministrs Belevičs to izliekas neredzam?

 23. Tās naudas jau medicīnai netrūskt – tikai visiem nekad nesanāks- te valdes, padomes un vel un vel… jā un tad kāds dakteris un medmāsa …Tas pats kas izglītībā – direktori un vietnieki un vietnieku vietnieki – jā un kaut kur arī pa kādam skolotājam…
  Tā jau ir Vienotības tantes mazspēja kaut ko saprast un kur nu vēl mainīt…

 24. Nav vairs jābrīnās, ka lai saņemtu izziņu par mirušo, ir jāstāv trīs stundas rindā,jo viņu ir tik daudz … Jāstāv uz kāpnēm,jo nav pat kur apsēsties bēdu nomāktiem ļaudīm… Toties ,lūk cik pilni viņu maciņi !!! Nav laika ne ārstēt, ne parūpēties par ļaudīm, jāgaida honorārs …!!!

 25. Nav gan visām māsām 600,bet mazāka alga.Kauns vadībai,fui,tas vadības prestižu neceļ.

 26. ..Redz, kur mūsu naudinja paliek???? !!!!1 Algaas aiziet, bet nepietiek slimniekiem…. Visus tos ārā no tām valdēm un tos lielos atalgojumus nogriezt, liidz ar valsts videejo algu… ..Lai dziivo liidziigi tautai…

 27. Čakša var strādāt vairākos darbos ,bet māsām sadala maiņas,jo nedrīkst tik garas stundas strādāt.Viņai ir lielas darba spējas ,citiem nē.

 28. kā var būt augstākas algas par pašu prezidentu valsts iestādēs ar valsts finansējumu, kā var apvienot tik daudz amatus,tas nav reāli ,acīmredzama krāpšanās ,naudas izsaimniekošana, bezatbildība kolēģu ,tautas priekšā

 29. Ne jau tikai šajā klīnikā.Reģionālajās slimnīcās tas pats,tikai neviens to nav vēl konstatējis….slimnīcu valde peldas naudiņā.Personāls pelna,vadība sadala.

 30. mati stavus celas lasot so rakstu …pirmkart par kuru laiku var stradat tik daudzas iestades??? Tur jau nepietiek 24 stundas bez atputas un naktsmiera…Ka visparigi nav kauns sanemt tadu naudu un veselibas ministriem nepartraukti sudzeties par naudas trukumu slimnicas.Vai tad cietumos vietas vairs nav???
  Sanak ka saja iestade pelna daudz vairak ka valsts prezidents,kurs tiesam ir nodarbinats gan Latvija ,ka ari nepartrauktas vizites.
  KAD TAS VIENREIZ BEIGSIES???????????

 31. Jā, cik nabadzīgi…mazajiem pacientiem (arī vecākiem) dažkārt spilveni jātin zīdaiņu autiņos, jo spilvendrānas ir RETUMS. Nerunāšu par gultas veļu- ielāps uz ielāpa, caurumi…nerunāšu pat par miskastēm u.c.pašsaprotamām lietām! Slimnīcai visam trūkst naudas, tikai ne vadības atalgojumam. Kauns!
  Varbūt jāvēršas pie sabiedrības ar lūgumu- ziedod gultas veļu?! 😀 Savādāk šajā sistēmā nekas nemainīsies!

  • Neviss ziedot spilvenus un spilvendrānas, bet kad jāiet uz slimnīcu tad ar savu veļu. Pirmkārt kvalitatīvāka, jo tīra. Mēs jau tā ņemam uz slimnīcu krūzi, dakšu, karoti, dvieļus, salvetes čības un pidžāmu. Varbūt vel ko aizmirsu. Labi, ka kungi neliek uz slimnnīcu paķert līdzi gultu. Ka nav kauna tādiem mediķiem, kas raud par mazām algām. Kā vajag kvotas, tā nav. Redziet kur viņas ir!

 32. Zane 20. jūlijs, 2015 06:31
  Atbildēt

  Zane.
  Tagad saprotu kāpēc stradiņu vadība meklē katrā nodaļā ko tik var samazināt un atlaist….viss skaidrs re kam nauda vajadzīga……vai kāds arī ir izpētījis, kāds darba grafiks ir priekšniecei, kas apvieno divas darba vietas?

  Tādas pašas līdzības notiek visās klīnikās. Arī RAKUS. Vadošas amatpersonas savā pamatdarba laikā nemaz neatrodas darbā, bet piestrādā augstskolās, koledžās, ārstu praksēs.
  Tikai visi izliekas to neredzam.

 33. Lai Stradiņu vadībai maciņi nepaliktu plānāki pat tualetes papīrs ir jāekonomē

 34. vienkārš cilvāks Latvijā Atbildēt

  Kas tad gribēja to brīvo Latviju?Te nu ir.Visur jā vāc tikai ziedojumi, bet vai šie naudas grābēji ir ziedojuši kaut vienu eiro?Domāju, ka ne.Viņi jau strādā 24 stundas visu gadu,
  l

  l

 35. Nav saprotams ka var vienlaicīgi vadīt divas slimnīcas!!!!!

 36. Vai Latvijā ir kāda nozare, kura ir sakārtota, jo manīgi, alkatīgi ļauži to izmanto, bet mēs ziedojam, ziedojam…

 37. JĀ IR ŠĀDAS ALGAS -TAD KĀPĒC JĀBRĪNĀS KAD TRŪKST MEDICINAI NAUDAS ……UN NEVIENS NEKO NESAKA IT KĀ TAM TĀ JĀBŪT ???????/

 38. Tagad saprotu kāpēc stradiņu vadība meklē katrā nodaļā ko tik var samazināt un atlaist….viss skaidrs re kam nauda vajadzīga……vai kāds arī ir izpētījis, kāds darba grafiks ir priekšniecei, kas apvieno divas darba vietas?

 39. Viss tik likumīgi,ka bail pat likumus lasīt.

  • Jo laikam jau ir arī tāds likums,ka drīkst atlaist cilvēkus personīgu antipātiju dēl vai tādēļ,ka draugam vajag vietiņu.

 40. Tādas slimības medicīna ir bezspēcīga ārstēt! Atzīmēsim, ka medicīnas māsām arī samēram normālas algas. Kāmēr citi stāv piketēs, šie sagrābj labumus. Skaidrs ir viens, ka valsts ierēdņu atalgojumos valda bardaks un bezsaimnieciskums.

  • Ar tām valdēm tik vienkārši nebūs. Tur viss ir aizgājis šķībi no pirmajām neatkarības atjaunošanas dienām. Visiem ir zināms par ostu, dzelzceļa, Latvenergo un daudzu citu valsts akciju sabiedrību valžu atalgojumiem, un kas? viņi ir garantējuši stabīlas cenas vai izaugsmi? Ja savest kārtību pietiktu vairākiem sasāpējušiem jautājumiem tai skaitā pedagogiem, zinātnei, kultūrai utt.

 41. Tie kuri pie sprices Atbildēt

  Sprice sev naudas vitaminus ar uzviju bet ar to labumu negrib dalities. Tas nemaz liekas smuki. Tas faktiski liekas diezgan pascentreti un alkatigi. Bet ja likums to pielauj???? Tad jamaina likumu lai visiem kads labums no tas “vitaminu” devas sanaktu.

 42. Izskatās, ka valstī daudz nesakārtotu likumu, kaut gan šinī gadījumā grūti saredzēt jebkādu likumu.

  • Mums sterilizācijā,kas atrodas pagrabā bezgaisa telpā un apkalpojam visas slimnīcas nodaļas –saņemam minimālo algu ,darbinieki nepārtraukti slimo –nevienam tas neinteresē!!!!!1

Draugiem Facebook Twitter Google+