×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
5. marts, 2013
Drukāt

Bērnunamu problēmas vezums no vietas nav izkustējies

Foto - LETAFoto - LETA

Bērnunamu problēmas vezums no vietas nav izkustējies, aģentūrai BNS sacīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība).

Lai runātu par samilzušo problēmu par bērnu ievietošanu bērnunamos tā vietā, lai meklētu aizbildņus vai audžuģimenes, vai citas alternatīvas aprūpes formas, Saeimas komisija trešdien uz sēdi aicinājusi atbildīgos ministrus.

Komisijā paskaidroja, ka šāda līmeņa sēde nepieciešama, jo ierēdņu darba rezultāti, strādājot pie bērnunamiem alternatīvu bērnu aprūpes formu ieviešanas, nav nesuši iecerēto rezultātu. Tāpēc, lai runātu par bērnu alternatīvās aprūpes attīstības perspektīvām, uz 6. marta komisijas sēdi komisija aicina labklājības ministri Ilzi Viņķeli (“Vienotība”) un finanšu ministru Andri Vilku (“Vienotība”).

“Lai iezīmētu pavērsiena punktu valsts attieksmē pret bērniem, kuri palikuši bez vecāku gādības, jau pērnā gada oktobrī Saeimā rīkojām alternatīvai bērnu aprūpei veltītu konferenci, kurā gūtos secinājumus nodevām ministrijām turpmākam darbam. Pēc vairākiem mēnešiem ar nožēlu jāsecina, ka vezums no vietas nav izkustējies,” norādīja komisijas priekšsēdētāja Barča.

Viņa uzskata, ka ierēdņi nespējot piedāvāt “ceļa karti būtiskām izmaiņām”, kas ļautu jau tuvākajā laikā radikāli mainīt sistēmu, lai vairumam valsts aprūpē esošo bērnu nodrošinātu iespēju uzaugt ģimeniskā vidē.

Barča arī sacīja, ka viena bērna aprūpei institūcijās valsts tērē līdz pat piecsimt latiem, bet atbalsts audžuģimenēm un aizbildņiem nesasniedz pat simts. “Ir jābūt politiskam mērķim mainīt finansēšanas sistēmu, lai cilvēki, kas uzņemas rūpes par citu bērniem, netiktu pakļauti nabadzības riskam,” uzsvēra Barča.

Nevalstiskās organizācijas kā īpaši lielu problēmu akcentē bērnu līdz triju gadu vecumam aprūpi bērnunamos, norādot, ka tieši šajā vecumposmā bērnunama vide visnegatīvāk ietekmē bērna attīstību. Labklājības ministrija jau pērnā gada augustā informēja, ka strādājot pie izmaiņām Sociālās palīdzības un sociālo pakalpojumu likumā, lai pašvaldībām būtu aktīvāk bērniem jāmeklē aizbildņi un audžuģimenes, proti, liedzot bērnus vecumā līdz diviem gadiem ievietot bērnunamos ilgāk par pusgadu. Tomēr likuma grozījumu projekts tālāk nav ticis.

2011.gada pārskats par bērnu stāvokli Latvijā liecina, ka audžuģimenēs dzīvo 1099 bērni, aizbildnībā – 5203, bet bērnunamos mīt 1799 bērni.

Komisijas sēde notiks plkst.10 Saeimas Sarkanajā zālē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+