×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
8. augusts, 2012
Drukāt

Bērza sēne spēkam

Foto - www.andriskozlovskis.lvFoto - www.andriskozlovskis.lv

“Šī dabas velte ir glābusi gan mani, gan sievu,” saka turaidietis Juris Skadiņš, rādot dīvaini čemurainu veidojumu. Tā ir čaga jeb melnā bērza piepe. Skadiņu ģimene vairs pat nevar saskaitīt, cik čagas izmalkotas tējā. Taču skaidri zina – palīdz.

 

Puikas gados, kad par melno piepi dzirdējis pirmoreiz, Juri pārsteidzis stāstītais, ka derot tikai tā, kas atrasta uz augoša, dzīva koka. “Biju izskraidījis visus apkārtnes mežus, nekādus izaugumus uz bērziem nebiju pamanījis. Kad radās nepieciešamība šo piepi sameklēt, biju pārliecināts, ka tā ir milzīgs retums,” stāsta Juris.

Pirms daudziem gadiem sieva Ināra smagi saslima. Ārsti nevarēja izprast iemeslu, ieteiktie medikamenti nelīdzēja. Skadiņi sākuši meklēt tautas līdzekļus. Sens paziņa, mežzinis, no Latgales atvedis čagu. Slavējis, ka šis dabas brīnums palīdzējis daudziem sirdzējiem.

Arī Ināra izķepurojās. Iespējams, to veicināja čaga. “Bet man joprojām šķita, ka tā ir milzu retums. Dzīvojam Turaidā, vecu bērzu netrūkst, taču uz to stumbriem nav nevienas piepes. Kad pašu piemeklēja pamatīgas veselības problēmas, pirmoreiz ieraudzīju čagu – bērzā tepat blakus mūsu mājai! Laikam līdz tam nebija vajadzības to redzēt. Pēc tam apkaimē atradu vairākas.”

 

 

Organisma atveseļošanai. Dara tā 20120119-115413-20

* Čagu no koka nolauž, ja lielāka – noskalda. Irdeno daļu, ar ko tā piestiprinājusies stumbram, – atdala, jo tai nav ārstnieciska efekta.

* Piepi sadala gabaliņos, sadrupina un izžāvē. Juris samaļ pulverī, tā ērtāk lietot.

* Gatavo tēju – kādu brīdi vāra, tad nostāvina.

* Lietošanā ierobežojumu neesot. Čaga stiprinot imunitāti, palīdzot bremzēt ļaundabīgas slimības gaitu, dziedinot kuņģa čūlu un gastrītu – protams, papildus mediķu ieteiktai terapijai. Tai piemīt urīndzenoša iedarbība, kā Juris saka: “izvada netīrību, enerģija atbrīvojas. Ja garšo, tātad dabas velte sniedz enerģiju un veselību. Kad esi jau atdzēries, vairs nekārojas, arī nevajag. Ķermenis saka – pietiek. Jāpaļaujas uz tā gudrību.”

 

 

Skadiņu ģimenē šo tēju labprāt bauda visi, arī viņu meitas Kiprā un Londonā. Ciemojoties mājās, allaž paņem līdzi bērza čagu. Arī man Juris piedāvāja nobaudīt kafijbrūno dzērienu. Raugoties uz tumšo kraupaino piepi, nekad nevarētu iedomāties, ka tās tēja ir tik pārsteidzoši garšīga.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+