×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
13. janvāris, 2015
Drukāt

Agris Liepiņš: Vai Latvijas politiķi gaida, ka lēmumu viņu vietā pieņems Merkele? (30)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Agris Liepiņš

Šobrīd diskutējam, vai Latvijas Valsts prezidentam Andrim Bērziņam atsaukties Putina ielūgumam un 9. maijā doties uz Maskavu. Lietuvas un Igaunijas prezidenti jau skaidri pateikuši, ka viņi uz Kremļa saimnieka viesībām neieradīsies. Mūsu diplomāti un starptautisko tiesību eksperti sliecas domāt, ka ar atbildi Krievijas “caram” steigties nevajag. Vispirms esot jāaprunājas ar pārējām Eiropas Savienības dalībvalstu valdībām. Mēs kā nekā esam ES prezidējošā valsts, un tas mums uzliek dubultu atbildību.

Lietuva un Igaunija arī ir Eiropas Savienības dalībvalstis. Mūsu kaimiņvalstu un Otrā pasaules kara likteņa biedru viedoklis acīmredzot nav jāņem vērā. Nepamet sajūta, ka gaidām, lai ES lielās un varenās dalībvalstis – Vācija un Francija – ieteiktu prezidentam uz Maskavu braukt. Tad gan būtu labi – pašiem lēmums nebūtu jāpieņem, atbildība gultos uz Merkeles kundzi, mēs tikai saskaņotu viedokļus.

Pēc nacisma sagrāves trīs Baltijas valstis neatguva brīvību, bet gan nonāca komunisma jūgā. Staļina okupācija mūsu tautām nodarīja neizmērāmu postu, PSRS mantiniece Krievija to nekaunīgi noliedz. Šādos apstākļos braukt uz Maskavu un kopā ar Kremļa saimnieku svinēt uzvaras gadadienu mums ir divtik grūti un pazemojoši. Baltijas valstīm vajadzētu vienoties kopējā nostājā un paust to pārējām ES dalībvalstīm. Aicināt Eiropas valstu valdības ieklausīties mūsu viedoklī un respektēt to. Par runasvīru, izmantojot prezidējošās valsts pagodinošo stāvokli, vajadzētu kļūt Latvijai. Racionāls kodols ir rodams Igaunijas prezidenta teiktajā, ka viņa valsts iedzīvotāji uzvaru pār nacismu svinēs kopā ar Eiropas tautām 8. maijā.

Krievija uzvaru pār nacistisko Vāciju atzīmē atsevišķi no pārējās Eiropas. Lai citas tautas nesabojātu uzvaras garšu. Uzvaru pār nacismu Otrajā pasaules karā Putina režīms apzināti izmanto kā vienojošu “nacionālās idejas” stūrakmeni Krievijas vēsturei un nākotnei. Kā “krievu pasaules” vienojošu dogmu.

“”Krievu pasaules” koncepts dažu gadu laikā, un it sevišķi pēdējos mēnešos, no relatīvi nevainīgiem un visnotaļ atbalstāmiem centieniem saglabāt un attīstīt krievu valodu un kultūru, pārvērties gandrīz par militāra revanša ideoloģiju, kas apdraud Krievijas kaimiņus un mieru pasaulē. Tas ir drauds Latvijas valstij, tās pastāvēšanai un neatkarībai. (..) Šā gada (2014) maijā Putins pievieno “krievu pasaules” konceptam vēl vienu pamatelementu: it kā esošo īpašo krievu ģenētisko kodu. Ar to loks ir noslēdzies, starp Hitlera un Putina koncepcijām vairs nav būtisku atšķirību.” (Aleksejs Grigorjervs Austrumeiropas politikas pētījumu centra izdevumā “Krievijas kultūras diplomātija Latvijā”)

Aizgājušos gadus, lai nebūtu jāskaidro savas kļūdas, politiķi slēpās aiz frāzes – to no mums prasa Brisele. Vēlāk atklājās, ka neko tādu ES nav paģērējusi, vienīgi izskaidrojusi gaidāmos ieguvumus un paredzamos zaudējumus, bet galīgā lēmuma pieņemšanu atstājusi pašas Latvijas ziņā. Kā tipisku piemēru varu nosaukt cukura rūpnīcu slēgšanu un šīs lauksaimniecības nozares likvidēšanu. Šobrīd māc šaubas, ka veselu pusgadu mēs savu neizlēmību, vēlmi iet vieglāko ceļu un pašiem sava viedokļa neesamību slēpsim aiz spārnotās frāzes – šis jautājums mums kā ES prezidējošai valstij jāsaskaņo ar citām Eiropas valstu valdībām. Un, kā jau tas reizēm gadās, iedomāsimies, ka ES ir brīnumnūjiņa, ar kuras palīdzību Sprīdītis Latvija dancinās Lutausi Krieviju. Šaubas pastiprina masu medijos dzirdētais lielīgais tonis – tagad lēmumus pieņemšot Rīgā.

Tikmēr Latvijas Republikas aizsardzības ministrs secina, ka vēl nav apritējusi nedēļa, kopš esam ES prezidējošā valsts, bet jau būtiski pastiprinājušies kiberuzbrukumi un aktivizējies propagandas karš pret mūsu valsti no Krievijas puses. Negribas pat iedomāties, cik reizes līdz 9. maijam Putinam uzticīgie masu mediji apmelos Latviju, latviešu tautu sauks par fašistiem un Krievijas televīzijas kanālos rādīs no pirksta izzīstas, safabricētas reportāžas par nacisma atdzimšanu mūsu zemē. Pēc visa tā Bērziņa kungs, plati smaidot, dosies uz Maskavu? Slēpsies aiz frāzēm, ka tā jau tāda ierasta Kremļa retorika, domāta vien iekšējam Krievijas tirgum, mums tam nav jāpievērš uzmanība, mums jādomā plašāk un jāpārstāv visa Eiropa?

Savulaik bija luga ar nosaukumu “Uz muižu pēc pēriena”. Ļoti negribētos, lai lugas sižets atkārtotos kā farss, kurā aktieri būtu mūsu valsts augstākās amatpersonas.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Lūdzu nelieciet vienos ‘svaros” VVF ar A Bērziņu sakarā ar braukšanu uz Maskavu!
  VVF spēja Putinam aizbāst muti un uzdāvināja grāmatu par Latvijas vēsturi.Bērziņš,diemžēl, neko līdzīgu izdarīt nespēj,kā jau postpadomju laiku ZZS biedrs.

 2. Krievijas pulksteņi nav ES laika rādītāji. Tas viss. Svinam pēc mūsu laika.
  Domāsim un rīkosimies latviski un eiropiski.
  Mūsu prezidents, ja arī brauktu uz Maskavu, iemantotu kangara / nodevēja slavu

 3. Mūsu prezidents ir .., kurš nevar stāvēt blakus Lietuvas prezidentei.

 4. tE NE PAR MERKELI. BET RAIDĪJUMĀ “VIENS PRET VIENU” OTRĀ PERSONA VALSTĪ IR PIEŅĒMUSI PAREIZU LĒMUMU” – 16. MARTĀ BRAUKT UZ LESTENI. vISIEM VALDĪBAS LOCEKĻIEM BŪTU JĀSEKO VIŅAS PIEMĒRAM BEZ PREMJERES ATGĀDINĀJUMAI. uN NEKO CITU, NEBLAMĒT VALSTI PREMJERĒŠANAS LAIKĀ.

 5. Paldies par rakstu! Patiess kauns par mūsu valsts prezidentu, kur viņam bija jābūt tautas tribūnam, tautas aizstāvim un cilvēkam ar savu nacionālo nostāju, tā vietā mēs jau kuro reiz piedzīvojam viņa neizlēmību un, man gribētos teikt, vēsturisko nekompetenci.

 6. Tipiski pa latviskam . Līst visās iespējamās atverēs un to pēc tam nosaukt par diplomātiju.

 7. Bērziņš nav nekāds neizlēmīgs, – vienkārši runājot viņš “spēlē citos vārtos”. Neizlēmība viņam ir vajadzīga piesegai, respektīvi, kamuflāžai. Vienīgais labums, ka šai spēlei vairs neuzticās nevienā pusē, kā saka, pats nokļuvis savās sprukās.

 8. Ja ir runa par “īpašo krievu ģenētisko kodu”, tad īsāk to varētu saukt par “bastardu kodu”, jo “krievs” kā tāds ir tatāru/mongoļu plus visu pārējo tajā teritorijā bijušo un vēl esošo tautību sajaukums.

  • Randy, BR-Deutschland & Latvia, EU Atbildēt

   īpašo krievu ģenētisko kodu.>>>
   Krievu gjeneetiskais kods ir atshifreets: 50% Somu-Ugru, 50% Mongolju tataaru. Principaa tas nav paarsteigums. 70-to gadu saakumaa padomijaa tika strauji aptureeti daudzi arheologjiskie peetiijumi – zem VISAAM taa sauktajaam senkrievu pilseetaam (piem. Novgorodas) tika atrastas apakshaa vikingu apmetnes. Tas, ko vanjkas pashi uzskata par ‘krievu’, ir somu un tataaru krustojums. Vanjkas nav slaavi – jaatziimee, ka tieshi taadi uzskati bija arii A. Hitleram (vinnjsh gan uzskatiija slaavus par ‘Untermensch’,bet krievus – ne gluzhi ‘par tik sliktiem’). Slaavu tautas ir Polji, Ukrainji, Chehi, Baltkrievi, principaa arii Lietuvieshi ir tuvi. Krievi – tie ir vienkaarshi ‘urodi’ – bastardi. Nieciiba. Nekas. Untertmensch.

 9. Lielceļam abā pusēs krūmos sēž pa vienam Apustulim.Tas vien saka:””Aiz manis ir Maskava-nav kur atkāpties!”‘ Otrā pusē atskan:”Aiz manis ie Eiropa-ir kur mukt!”‘ Bet,pa ceļu ie Latvietis un domā;”‘Kur tas neceļš ved,varbūt palikt mājās pie saviem principiem?”‘P.S. Mums ir vēsturiskā pieredz un varbūt arī ir politiskie principi,par kuriem ir stāvējuši un krituši priekšgājēji,bet ja tā visa nav-tad noliec puķīti Brāļu kapos um kāp vilcienā Рига-Москва.

 10. Vīķe brauca (“jo tā lika ASV vēstniecībā”), Zatlers brauca (“jo kundzei dikti gribējās Kremļa bufetes redzēt”),

  un tad izbijušais kompartijas aparatčiks, kuram tāpat uz Turkmenbaši uc Austrumu vezīru galmiem vilktin velk, pēkšņi nebrauks?!?

  😀

 11. Prezidents BRAUKS!!! Viņš tikai NEVAR pateikt GODIGI un ATKLĀTI!!! Viņš ir NEIZLĒMĪGS jau pats par sevi, piedevām TAGAD UZRADUŠIES arī uz austrumien orientēti padomnieki, it īpaši PIEBALGA KUNGS!?? LATVIJA VIENMĒR bijusi kā BALTAIS zvirbulis starp BALTIJAS VALSTĪM un tāda paliks līdz brīdim, kad būs PREZIDENTS, SAEIMA un VALDĪBA, kurai kā pamats būs CIEŅA un LABKLĀJĪBA savai tautai nevis citi ‘kungi”… 3 BALTIJAS valstis NEKAD arī nevienosies NEVIENĀ JAUTĀJUMĀ!!! Šo prezidenta “JĀ” vai “NĒ” braukšanai uz Maskavu NEVAJAG piedēvēt ne valsts PREZIDENTŪRAS PROCESAM ES, NE KAM CITAM!?? Tas ir vienīgi BĒRZĪŅA kunga paša izšķiršanās!!! Prezidentūras process BŪS IEGANSTS, lai brauktu! Ir tik daudz APMELOTA EP un ES daudzo nozaru slēgšanā un iznīcināšanā LATVIJĀ, ka TICĪBAS mūsu amatpresonām man nav!!! PALDIES PAR RAKSTU!!!

 12. probleema noformuleeta preciizi.$aubos vai muusu leeni domaajo$aas “aug$as “gribees to saklausiit.

 13. Kā katrai sievietei ir savs vīrieša ideāls,tā tomēr ceru ,ka sagaidīšu Latvijas Prezidenta kandidātu kā god. Im.Lancmeņa kunga personu .Neticu ,ka tad būtu šāda viedokļu muļāšanās ,ko dzirdam no tik dažādām vadošām personām.

 14. žēl gan ka mūsu prezidents un arī Daļa nebrauks uz svinībām…izjuks krieviem visa svinēsana.Bez tādām ietekmīgām personām nav nekāda svētku sajūta..hi..hi.hi.

 15. Paldies par rakstu !

 16. Tieši tā! Pilnīgi piekrītu! Dīvainākais, ka “onka” teicās lēmumu pats pieņemt, bet tagad Rinkēvičs un Piebalgs mēģina visu atbildību uzvelt Latvijas prezidentūrai un Briselei… Īsti labi nav ar Latvijas “eliti”!

 17. 3 BALTIJAS VALSTIS NEKAD NEVAR VIENOTIES,NEVIENA PREZIDENTA LAIKĀ UN TAS NOTIEK VIENMĒR LATVIJAS PREZIDENTA DĒĻ. VAI TIEŠĀM LATVIJAS PREZIDENTS, TĀ PAT KĀ VAIRA VĪĶE- FREIBERGA BRAUKS SVINĒT LATVIJAS OKUPĀCIJAS GADADIENU UN VARBŪT ARĪ KRIMAS OKUPĀCIJAS 1. GADADIENU?

 18. Ko daudz diskutēt braukt – nebraukt, braukt jau gribās. Labāk būtu pateicis, ka paliks uz otru prezidentēšnas termiņu, varbūt tad no televīzijas ekrāniem pazustu uzbāzīgās matrača Dormeo reklāmas.

 19. Kārtējais mazohista gaudu gabals. Sen skaidrs ka Bērziņš nebrauks uz Maskavu, bet vajag taču, lai prezidents vēl katram gaudulītim to personīgi pasaka.

 20. Nožēlojami ka, neskatoties uz 50 gadiem, pavadītiem komunisma jūgā, pateicoties mūsu bezmugurkaulainajai politiskajai “elitei”, Latvijas valsti un latviešu tautu starptautiski pārstāv Pēterbaznīcas gailis, tas ir – vēja virziena rādītājs.

 21. Rakstā pieminēta ,,latviešu tauta,,.Jāprasa kur viņa ir tā ,,latviešu tauta,,? Latvijā tā manīta reizi 4 gados,dziesmu svētkos,kad uz īsu brīdi nomet savstarpējos kašķus.

 22. Kalpa sindroms ir mūsu gēnos no 700 gadu būšanas zem vācu baroniem. Mūsu politiķiem visos laikos ir bijušas lokanas muguras. Gan uz Maskavu braucot, gan Briseli un arī Amerikai protam klanīties.

 23. Merkele nav lēmumu pieņēmēja, bet izpildītāja. Tagad rosinošu jautājumu uzdodiet vēl vien reizīt..

 24. bailes pasam uz savu galvu nemt atbildibu Putina prieksa sakot vinam NE… Bet varbut …… no otras puses…..Berzins pats grib braukt bet negrib to pateikt latviesiem.Tas ir visai pasaulei skaidrs, ka vins minstinas…. Bet ja vins ar savu novilcinasanos grib sevi paradit gudraku par saviem kaiminiem…mes visi tikai smejamies un saucam vinu par mulki!!

  • Taisni kā manas domas un vēl ar SC un Lemberga ZZS balsīm vēlēts nemaz savādāk arī nevar. neies saviem prezidentūras tēviem runāt pretīm. Var izvilkt arī kādu nelabu papīrīti?

 25. Grūti ticēt, ka mūsu ārlietu ministram nav pašam savas nostājas par savu valsti. Mūsu nostāju mēs gaidīsim no cilvēkiem, kas nav piedzīvojuši komūnistiskas valsts okupāciju un daudziem Eiropā Latvija vēl parādā skaidrojumu par to, kas īstenībā notika. Ja mūsu ārlietu ministrs un prezidents to ir aizmirsuši, tad vēl jo mazāk padomu šinī gadījumā prasīt no valstīm, kam nav gluži skaidrs, kas, mūsu gadījumā, ir galvenais temats. Prezidents savu nostāju neesot mainījis. Kā var rīkoties ar to, kā pašam nav? Tā būs, kad citi pateiks, kādai tai jābūt.

  • Neaizmirsīsim ka Rinkevičs ir krievu superdrauga(šķirt var tikai ar tankiem) Zatlera kadrs. Ko tad no tāda citu var sagaidīt. Vienotība ir smagi iekritusi ar šito ”profesionāli”.

   • fui,kāpēc tu liec pēdiņās profesionāli?Mūsu krievi taču ir vislabākie krievi pasaulē,no kuriem mūs pat tanki nešķirs un mūsu krievi grib,lai prezidents Maskavā svin Lielo uzvaru tēvijas karā.Uz to mums atkal jāiedzer!

Draugiem Facebook Twitter Google+