×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
9. decembris, 2013
Drukāt

Kā vērtējat pārmaiņas bijušo valsts prezidentu sociālajās garantijās?
 (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Kārlis Vasulis, žurnālists:
 “Domāju, ka valsts dzīvokļu piešķiršana eksprezidentiem nav gluži pareiza, tāpēc lēmums par šīs normas maiņu šķiet ļoti optimāls. Par pensijas palielināšanu – tas motivētu uz prezidenta amatu kandidēt kompetentākus cilvēkus. No otras puses, sociālās garantijas bijušajiem prezidentiem ir tāda kā nācijas pašcieņa – tas, ko esam gatavi sniegt valsts vadītājiem par viņu darbu. Tāpēc pilnīgs sociālo garantiju nihilisms nebūtu pieļaujams. Tām ir jābūt, taču variants, ko piedāvā Bērziņš, ir diezgan pieņemams. Tanī pašā laikā domāju, ka, spēlējoties ar cilvēcīgiem žestiem, viņš mēģina iegūt sev popularitāti. Visticamāk, tur tomēr ir kāds savtīgs vadmotīvs, un neticu, ka viņš ierosināja šādas likuma pārmaiņas aiz goda prāta.”

Ilona Harjo, juriste:
 “Visnotaļ pozitīvi, jo tādējādi valsts ietaupīs līdzekļus. Uzskatu, ka pēc šīm pārmaiņām eksprezidenti taču netiek atstāti bez sociālajām garantijām pavisam, bet tās tiek saprāta robežās optimizētas. Turklāt ne viss tiek samazināts vai noņemts – pensija galu galā palielināsies. Līdz kļūšanai par prezidentu ikviens taču kaut kur dzīvo, līdz ar to lēmums par valsts dzīvokļa nepiešķiršanu man šķiet ļoti labs. Iespējams, Andris Bērziņš par šo aizdomājās arī tāpēc, ka ir Latvijas bagātākais pensionārs. Taču tas varētu būt tikai viens no faktoriem. Ņemot vērā valsts ekonomisko situāciju, katrs ietaupījums ir vērtīgs.”

Daiga Krūmiņa, 
mārketinga speciāliste:
 “Jā, domāju, tas ir labāk nekā par nenormālām summām piemeklēt dzīvokļus un tikpat nenormālām summām tos remontēt. Daudz lietderīgāk eksprezidentiem ir saņemt adekvātu pensiju. To prezidents ir nopelnījis un tērē, dzīvojot pēc saviem ieskatiem un tur, kur vēlas. Turklāt par prezidentu nekad neievēl cilvēku bez dzīves vietas vai ļoti trūcīgu. Šo amatu ieņem labi situētas un izglītotas personas. Tad kāpēc gan šādai personai valstij būtu vēl jāpiešķir dzīvoklis? Vērtēju Andra Bērziņa iniciatīvu ļoti pozitīvi. Ir cilvēks, kas beidzot par šo tēmu sācis runāt. Protams, tas viņa reitingus uzlabo, bet arī šie jautājumi tiek sakārtoti. Ilgtermiņā tas ir veiksmīgs gājiens valstij. Es pat iestātos par tādu politiku, kas izvērtētu arī visu līdzšinējo eksprezidentu devumu valstij – kādu slavu nesis, kā ietekmējis valsts attīstību, un atbilstoši tam tad arī noteiktu, kādas sociālās garantijas šī persona pelnījusi. Tā teikt – pēc nopelniem. Vērtīgi būtu arī paraudzīties, cik labprātīgi vai ļaunprātīgi viņi izmantojuši valsts piešķirtās sociālās garantijas.”

Indulis Briedis, pensionārs:
 “Man pat grūti pateikt, kā to vērtēju. No vienas puses – no mazās tautas nevienu par prezidentu neievēl, un pārsvarā visi nodrošinājušies ar dzīves vietām, pirms sēžas prezidenta krēslā. Tāpēc it kā lēmums daudz maz pozitīvs. Taču nesaku to pārliecinoši, jo man Bērziņš ne visai patīk. Viņa straujā tikšana šajā amatā mani dara piesardzīgu un nedaudz aizdomīgu. Man nav īstas skaidrības, kāpēc viņš šīs pārmaiņas rosināja. Viņš tomēr nācis no Šķēles kompānijas un savulaik noorganizēja sev lielu pensiju. Visi šie iepriekšējie gājieni kaut kā neļauj līdz galam noticēt šā lēmuma godprātībai. Kaut kas labāks, atbildot uz sabiedrības pārmetumiem, jau viņam ir jādara.”

Jānis Ungurs, ierēdnis:
 “Šīs pārmaiņas ir visai deklaratīvas un spekulatīvas. Šis ir Bērziņa projekts – politiskā kapitāla krāšana. Ar to viņš sev veidos lielu publicitāti. Viņš ļoti meistarīgi izmanto šo izdevību. Prezidentam nav jādzīvo mikrorajona vienistabas dzīvoklī. Tāpēc nedomāju, ka valsts piešķirto pieklājīgo dzīvokli vajag. Drīzāk būtu jārunā par tā lielumu, maksimāli pieļaujamo cenu vai ko tādu. Es nedomāju, ka pēc šīm apstiprinātajām pārmaiņām valsts varēs celt zelta kalnus, tāpēc tas neatstāj pārliecinošu iespaidu. Atnāks nākamais prezidents un teiks: mainām to likumu atpakaļ!”

Uzziņa


Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja likuma grozījumus, kas nosaka mainīt sociālo garantiju apjomu bijušajiem valsts prezidentiem.

Turpmāk valstij eksprezidenti vairs nebūs jānodrošina ar valsts dzīvokli, taču palielināsies viņu ikmēneša pensija no līdzšinējiem 50% uz 85% no Valsts prezidenta mēneša algas.

Vēl bijušajiem prezidentiem saglabās iespēju lietot valsts apmaksātu automašīnu, taču tai noteiks cenas griestus.

No garantijām pilnīgi vai daļēji varēs atteikties.

Pārmaiņas attieksies uz turpmākajiem eksprezidentiem, bet pensijas palielinājums neattieksies arī uz pašreizējo prezidentu.

Avots: BNS

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Protams ,tas jau sen ir nepareizi, kad exprezidentiem mūsu nodokļu nauda tiek novirzīta tik lielos apmēros,it kā mēs būtu pārbagāta valsts, lai padzivo ,tā kā visa tauta dzīvo no rokas mutē, paldies prezidentam Bērziņa kungam kurš patiesi ir no tautas nācis un pats kaut ko panācis dzīvē, šo sistēmu vienreiz sagrāva, velreiz paldies!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+