×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
25. augusts, 2013
Drukāt

Bērziņš ar Obamu pārrunās attiecību attīstību un sadarbību

Foto-LETAFoto-LETA

Latvijas prezidents Andris Bērziņš piektdien, 30.augustā, tiksies ar ASV prezidentu Baraku Obamu un viceprezidentu Džo Baidenu, lai pārrunātu transatlantisko attiecību attīstību, ekonomisko sadarbību un citus aktuālos jautājumus, informēja prezidenta Preses dienestā.

Uz pirmo šādu tikšanos Obamas prezidentūras laikā ASV Baltajā namā uzaicināti arī Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess un Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite.

Iepriekšējais Baltijas valstu un ASV samits notika 2005.gadā Rīgā.

Tikšanās laikā iecerēts pārrunāt iespējas attīstīt un stiprināt transatlantiskās attiecības, kurās viens no svarīgākajiem elementiem ir drošības politika. Svarīgs transatlantiskās solidaritātes piemērs ir NATO Gaisa telpas patrulēšanas operācijas Baltijas valstīs un kopīgas militārās mācības.

Preses dienests norāda, ka vēl paredzēts, ka prezidenti izvērtēs Baltijas valstu un ASV sadarbības pozitīvo pieredzi un vienosies par principiem, kā turpmāk veidot vēl ciešāku attīstības sadarbību, īpaši Eiropas Savienības (ES) Austrumu partnerības valstīs un Centrālāzijā. Amatpersonas arī apmainīsies ar viedokļiem par citiem starptautiski aktuāliem jautājumiem.

Latvijas prezidents pastiprinātu uzmanību pievērsīs ekonomisko saišu stiprināšanai ar ASV, koncentrējoties uz ES–ASV Tirdzniecības un investīciju partnerības līguma nozīmi Eiropas un ASV ekonomiskajai attīstībai un izaugsmei, vēstī rezidenta Preses dienests, uzsverot, ka transatlantiskajā līgumā īpaša nozīme ir Baltijas un Ziemeļeiropas reģionam.

Prezidents tikšanās laikā informēs arī par iespējām, ko Latvija var piedāvāt ASV uzņēmējiem, tostarp tiem, kas plāno savu uzņēmējdarbību ES Austrumu partnerības valstīs, Krievijā un Centrālāzijā.

Bērziņš atzīst, ka kopš neatkarības atjaunošanas Baltijas valstis sasniegušas būtiskus panākumus eiroatlantiskās integrācijas, ekonomisko reformu un demokrātiskās attīstības ceļā. Kopumā īstenotas vērtības un mērķi, kas ir parakstīti 1998.gadā ASV un Baltijas sadarbības hartā. Bērziņš atzīst, ka ES un ASV vēsturiski ciešajai partnerībai jāturpina būt par demokrātiskas pārvaldes piemēru pārējai pasaulei, kā arī jākļūst par vadošo ekonomisko dzinējspēku globālās izaugsmes atjaunošanai.

ASV prezidenta ielūgums Baltijas valstu prezidentiem tikties Baltajā namā ir atkārtots apliecinājums Latvijas, Igaunijas un Lietuvas stratēģiskajai partnerībai un ASV klātbūtnes Eiropā un Baltijas reģionā nepārtrauktībai un nemainīgumam, kas tiek turpināts prezidenta Obamas otrās prezidentūras laika, paskaidroja Preses dienests.

Savukārt ASV vēstniecība Latvijā aģentūru BNS informēja, ka prezidenti pārrunās arī sadarbību cilvēktiesību un demokrātijas veicināšanā, ieskaitot attīstības palīdzības sniegšanu jaundemokrātijas valstīm visā pasaulē.

“Šī tikšanās apliecina ciešo sadarbību un partnerību starp ASV un Baltijas valstīm, sniedzot iespēju padziļināt mūsu veiksmīgās attiecības dažādās kopīgo mērķu jomās,” sacīja ASV vēstnieka Latvijā vietniece Karina Maklelanda.

Prezidenta kancelejā norādīja, ka ASV ir Baltijas valstu stratēģiskais partneris, ar kura atbalstu Latvija, tāpat kā Lietuva un Igaunija, ir nogājusi nozīmīgu attīstības ceļu pēdējo 20 gadu laikā.

Bērziņš ASV uzturēsies no nākamās ceturtdienas līdz sestdienai.

Prezidents tiksies arī ar Latvijas goda konsuliem ASV un Vašingtonas latviešu sabiedrības pārstāvjiem, kā arī pasniegs Atzinības krusta IV šķiru zviedru ekonomistam Anderšam Oslundam.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+