×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
18. jūnijs, 2012
Drukāt

Bērziņš: Latvijā nav nepieciešams referendums par pievienošanos eirozonai

Foto- LETAFoto- LETA

Latvijā nav nepieciešams rīkot tautas nobalsošanu par pievienošanos eirozonai, uzskata Valsts prezidents Andris Bērziņš. Valsts galva šorīt interneta tiešraidē “Dienas rīts” pauda nostāju, ka Latvija jau līdz ar referendumu par pievienošanos Eiropas Savienībai (ES) ir izlēmusi, ka vēlas ieviest Eiropas kopīgo valūtu. Pēc prezidenta domām, balsojot par eiro ieviešanu, Latvija mēģinātu pārskatīt savu dalību ES.

“Izejot no šī brīža situācijas, es uzskatu, ka mums ir jāpievienojas eirozonai,” sacīja Valsts prezidents.

Kā ziņots, jautājumu saistībā ar iespēju rīkot referendumu par pievienošanos eirozonai aktualizēja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis. ZZS frakcijas priekšsēdētājs paudis pārliecību, ka par eiro ieviešanu Latvijā notiks referendums, līdz ar to par ES fiskālās disciplīnas līguma nosacījumu ieviešanu vēl būs iespēja lemt iedzīvotājiem.

ZZS frakcijas vadītājam nešķietot, ka Latvija jau 2003.gada referendumā par iestāšanos ES “a priori” nobalsoja arī par pievienošanos eiro. Tomēr par šo jautājumu nepieciešams uzklausīt juristus, norādīja Brigmanis.

Savukārt Saeimas Juridiskā biroja vadītājs Gunārs Kusiņš uzskata, ka Latvija 2003.gada referendumā par iestāšanos ES nobalsoja arī par pievienošanos eirozonai un vienīgais jautājums ir par to, kad tas notiks. “Iestājoties mēs neuzņēmāmies saistības eiro ieviest 2010., 2012. vai 2013.gadā,” skaidroja Juridiskā biroja vadītājs, norādot uz to, ka nav noteikts konkrēts iestāšanās termiņš, kā arī uz nepieciešamību izpildīt ar eiro ieviešanu saistītos kritērijus.

Kusiņš skaidroja, ka iestāšanās eirozonā nevar būt tautas nobalsošanas jautājums, jo tas jau ir izlemts. Juridiskā biroja vadītājs gan arī piebilda, ka viņam šajā lietā nebūtu jākonsultē un jāpalīdz Brigmanim “kaut ko uzprojektēt”, jo Juridiskajam birojam ir jāsaglabā neitralitāte un nav jānodarbojas ar politisko partiju konsultēšanu – tām pašām ir iespēja vērsties pie saviem juristiem.

Savukārt Finanšu ministrija uzskata, ka Latvijā nav jārīko referendums par pievienošanos eirozonai, jo, iestājoties ES, desmit jaunās dalībvalstis no 2004.gada 1.maija piedalās Ekonomikas un monetārajā savienībā (EMS) kā dalībvalstis. Taču tās vēl nav eirozonas pilntiesīgas dalībnieces, kamēr nav izpildījušas līgumā par ES noteiktos kritērijus jeb Māstrihtas kritērijus. To nosaka izņēmuma statuss, kas definēts Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 122.pantā. Patlaban valdība kā mērķi ir izvirzījusi eiro ieviešanu 2014.gadā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+