×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
13. decembris, 2012
Drukāt

Bērziņš: Lietuvai vajag jauno AES

Foto - LETAFoto - LETA

Visaginā plānotā jaunā atomelektrostacija (AES) ir izdevīgs un nepieciešams projekts Lietuvai, un Latvija tam pievienosies, ja nosacījumi dalībai šajā projektā būs pieņemami, intervijā laikrakstam “Lietuvos žinios” sacījis Latvijas prezidents Andris Bērziņš.

“Pēc mana uzskata, šis projekts Lietuvai ir izdevīgs un nepieciešams. Jums [Lietuvai] ir viss [nepieciešamais]: pieredze, vajadzīgie speciālisti, iestrādes, izdevīgs ģeogrāfiskais stāvoklis un tiesiskais ietvars. Latvijai ir tikai viena izvēle – pievienoties [AES projektam], ja nosacījumi būs pieņemami,” ceturtdien vēsta avīze, citējot Latvijas valsts vadītāju.

Pēc Bērziņa teiktā, Latvija lēmumu par Visaginas AES projektu gaida vairāk nekā sešus gadus, un projekta liktenis ir Lietuvas rokās.

“Viss joprojām ir jūsu rokās. Tomēr vilcināšanās un nenoteiktība nevienam labumu nedod. Mēs [Latvijā] joprojām gaidām. Mēs to darām jau vairāk nekā sešus gadus,” norādīja Bērziņš.

Jau vēstīts, ka 14.oktobrī Lietuvā notikušajā konsultatīvajā referendumā vairākums dalībnieku nobalsoja pret AES būvēšanu valstī. Tā kā referendums bija konsultatīvs, tā rezultāti nav juridiski saistoši, un galīgais lēmums par AES būvēšanu ir jāpieņem Seimam un valdībai.

Līdzšinējā Lietuvas valdība premjerministra Andra Kubiļus vadībā bija iecerējusi līdz 2020.gadam uzbūvēt jauno AES valsts ziemeļaustrumu pilsētā Visaginā, kur atrodas arī apturētā Ignalinas AES. Bija paredzēts, ka projektā iesaistīsies arī Latvija un Igaunija, bet iepriekš bija plānots, ka projektā kā ceturtā dalībniece iesaistīsies Polija.

Lietuvas jaunās valdības vadītājs līdz šim opozīcijā bijušo sociāldemokrātu līderis Aļģirds Butkevičs paziņojis, ka Seimam ir jāizstrādā likumprojekts, kas noteiktu, ka Visaginas AES būvniecība tiek atcelta, tādējādi ievērojot konsultatīvajā referendumā pausto iedzīvotāju viedokli.

Savukārt jaunais Lietuvas parlamenta priekšsēdētājs Vīds Ģedvils paudis uzskatu, ka par to, vai Lietuvā būtu jāceļ Visaginas AES, vēl ir nepieciešama ekspertu diskusija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+