×
Mobilā versija
+10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
15. marts, 2013
Drukāt

Bērziņš oficiālajā vizītē Ukrainā aktivizē sadarbību


Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

Valsts prezidentu Andri Bērziņu pie lidostas trapa sagaida ukraiņu tautumeitas ar sālsmaizi, viņš nolauž gabaliņu maizes, pamērcē sālī, apēd – tā protokolā aprakstīta un tieši tā arī vakar Borispoles lidostā Kijevā notika tradicionālā sagaidīšanas ceremonija, kāda tā pienākas oficiālā vizītē, kas notiek pēc Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča ielūguma.


Kaimiņam parasti prasa, vai pēc sāls un sērkociņiem atskrējis, ka uz tik īsu laiku. Vizīte tik tiešām īsa, joņojošā darbakārtība saspiesta divās dienās, ar Kijevas un Odesas apciemojumu, ar visu augstāko amatpersonu satikšanu un ziedu nolikšanu pie ukraiņu svētākajām piemiņas vietām. Golodomora upurus – ap trim miljoniem iedzīvotāju, kas pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados nomira no bada, prezidents godināja, pie viņu pieminekļa noliekot simbolisku trauku ar graudiem.

Kas ir sērkociņi – tā degošākā vajadzība? No dažādo sadarbības jomu uzskaitījuma līda ārā viens konkrēts projekts – “ZUBR” attīstīšana konteinerpārvadājumiem pa dzelzceļu no Baltijas jūras (Ventspils un Rīgas) līdz Melnajai jūrai (Iļjičevskai Ukrainā). Šis ziemeļu–dienvidu ceļš savienotu Skandināviju ar Turciju. Kravu plūsmu veicināt apņēmušās abas puses, kas tika nostiprināts ar atsevišķu nodomu protokolu par šī transporta koridora attīstību, ko parakstīja satiksmes ministrs Anrijs Matīss un Ukrainas infrastruktūras ministrs Vladimirs Kozaks.

Sadarbības sakarā ar Eiropas Savienību izskanēja prezidenta Bērziņa pārliecība, ka Ukraina šogad Viļņā parakstīs asociācijas līgumu ar ES. Savukārt Ukrainas prezidents, vaicāts par muitas ūniju ar Krieviju, Baltkrieviju un Kazahstānu, pieturējās pie līdzšinējās “ar visiem pa labam” politikas.

“Mūsu apgrozījums ar muitas ūniju ir 63 miljardu dolāru gadā. Mēs meklējam tādu sadarbības formātu, kas noņemtu traucēkļus gan ar tām, gan ar ES, arī starp mūsu valstīm,” viņš vakar skaidroja žurnālistiem. Tajā pašā laikā viņš atzina, ka pēdējās sarunās ar Krievijas prezidentu Putinu “nekādu lielu rezultātu nebija”.

Prezidents Janukovičs biznesa forumā bija vēl tiešāks: tā kā lielākais tirgus ir Eiropā, bet ukraiņu preces vēl neatbilst augstajiem standartiem, visvairāk investīciju nepieciešams modernizēšanā. Prezidents Bērziņš piedāvāja sadarbību un Latvijas palīdzību reformu īstenošanā.

Vienlaikus notika Ukrainas–Latvijas biznesa forums, kur ar piecdesmit mūsu uzņēmējiem, kas pārstāv 40 firmas, satikās ukraiņu uzņēmēji no 60 dažādām kompānijām. Vairāk par to – pirmdienas laikrakstā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+