×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
11. janvāris, 2016
Drukāt

Beverīnas velteņi. Filcēšanas meistare darina stilīgus un siltus kāju sargus (63)

Foto - no privātā arhīvaFoto - no privātā arhīva
VĒRTĒJUMS

Sandris Brālēns, Beverīnas novada domes priekšsēdētājs: "Pirms vairākiem gadiem Beverīnas novadā sākām apvienot mājās strādājošos amatniekus, lai palīdzētu viņiem veiksmīgāk organizēties un pārdot savus darbus. Sanāksmē piedalījās arī Inga Logina, kas izcēlās ar mērķtiecību. Ingu ievēlēja par biedrības priekšsēdi, un, pateicoties viņas enerģijai, tagad Valmieras apkārtnē ir laba amatnieku biedrība. Inga ir ne tikai laba meistare, viņa prot arī iedvesmot citus kopīgai idejai. Novadā ir daudz labu meistaru, tomēr retam ir dabas dotas līdera spējas. Un, kā atzīmējis Rainis, tikai vienotībā ir spēks. Patīk, ka meistare Inga Logina nesēž uz lauriem, bet visu laiku savā daiļradē rada ko jaunu, meklējot senajām formām mūsdienīgu vizuālu risinājumus. Viņas darbi ir ne tikai izskatīgi, tie ir ļoti praktiski un labi valkājami."

Tālā Ziemeļlatvijā, Beverīnas novada Brenguļu pagasta Cempu miestiņa Rozīšu mājās, nu jau krietnu laiku aktīvi darbojas filcēšanas meistare Inga Logina, pie reizes biedrības “Beverīnas amatnieki” vadītāja, augstskolas diploma īpašniece un kuplas ģimenes sirds.

Lai arī vecmamma bija liela šuvēja un arī pa tēva līniju nāca daudzi gleznotāji, Ingu aizķēra tieši filcēšanas diskrētais šarms, un tas ar laiku kļuva par nopietnu darbu. Bet pirms tam bija mācības Jāņmuižā, kur, apgūstot lauku māju saimnieces profesiju, tika strādāts gan ar lopiem, gan dārzā, gan virtuvē. Savs laiks tika veltīts arī rokdarbiem. “No mācību laika man saglabājies elegants tautastērps, ko vēl līdz šim laikam velku godos,” ar smaidu stāsta Inga.

Velteņu aizsākums

Mācību prakses laikā viņa nonāca Somijā, kur garajos ziemas vakaros palēnām sāka gleznot. Māte atsūtīja krāsas, kaimiņš no pilsētas atveda papīru. Darbiņi vietējiem somiem iepatikās, un viņi sāka Ingai pasūtīt savu zirgu, māju, tiltu vai pirtiņu glezniņas, un pat izdevās ko nopelnīt. Atbraukusi atpakaļ, Inga vadīja mazu mātes veikaliņu, tad atkal devās uz Dāniju peļņā. Pirmās iemaņas filcēšanas arodā viņa guva pirms astoņiem gadiem Lauku sieviešu apvienības rīkotajās Vasaras skolas darbnīcās. Jau pirmie darbi cilvēkiem iepatikās un viens pēc otra sekoja pasūtījumi. Tie bija pietiekami regulāri, un varēja domāt par profesionālu karjeru. Nu jau filcēšana un citas daiļamata skunstes trīs gadus ir meistares iztikas avots.

“Vispirms es strādāju uz veļasmašīnas vāka, tad pārcēlos uz virtuvi. Kad reiz nobaudīju kā garšo ziepes ar vilnu, sapratu, ka jāveido atsevišķa darbnīca. Domāju, mūsdienās cilvēkam jābūt vispusīgam. No darba nebaidos, daru visu, varu arī kūtī sūdus mēzt, ja vajadzīgs. Es protu ļoti daudz. Uz plaukta man stāv seši profesionālie sertifikāti. Pieredze ļauj arī citus iedrošināt domāt plašāk. Ja esi meistars un ko taisi, tad veido lielāku sortimentu – šalles, cepures, vestes, somas, zābakus utt. Nepirks vienu, nopirks citu. Pie reizes vēl pieprotu dekupāžu, leju sveces, gatavoju ziepes un vadu kursus. Gleznoju un piedalos izstādēs. Daudz man palīdzēja ģimene un arī vīrs ar mani lepojās… Tagad es ne tikai strādāju pati, pie manis regulāri brauc praktizēt mācekles. Es ar prieku mācu, jo no konkurences nebaidos,” stāsta Inga.

Modernā māksla veltenī

Aitas vilna ir īsts brīnummateriāls, izcils dabisks materiāls, kas ir elastīgs, ļauj ķermenim elpot un uztur to sausā siltumā, piedevām brīnumainā kārtā pamanās ilgu laiku būt tīrs. “Filcs kā veids mani suģestē, tā ir senākā cilvēcei zināmā auduma forma. Arheoloģiskajos izrakumos Turcijā atrasts pat 8500 gadus vecs filcs. Filcēšanas procesā laika gaitā maz kas mainījies. Aitas vilnu izķemmē un uzliek uz piegrieztnes. Tad, izmantojot ziepju putas, sākas vilnas velšana. Kad izveidota zābaka forma, to piestiprina pie zoles. Pēc tam zābaks tiek formēts. Lai tas neizstieptos un saglabātu formu, nošuj vīles, zoli piešuj ar speciālu vaskotu diegu. Filcēšanai nepieciešama speciālas aitu šķirnes vilna, ko gatavo Vācijā,” stāsta Inga. “Viens no maniem pirmajiem un interesantākajiem ražojumiem bija “Beverīnas velteņi”, kas tika radīti novadam raksturīgā krāsu gammā un nostiprināti ar prievīti, kuras rakstu veido Laimas slotiņa. Drīz tapa arī tāda reta lieta kā apgleznotās galošas, ko kāda saimniece vēlējās vilkt mājas darbos.

Es ļoti lepojos ar dzimto Beverīnu. Šis ir patiesi teiksmains novads ar skaistu nosaukumu un labiem amatniekiem. Tā kā esmu novada patriote, vēlējos tam par godu radīt īsteni latviskus velteņus, un man tas izdevās, piedevām Beverīnas velteņi tika pabeigti tieši 18. novembrī. Šī ideja man ir tuva, un esmu drīzumā iecerējusi radīt tautiskus zeķu zābakus, kas būs kombinēti ar filcu. Mani radoši izaicina neparastas klientu vēlmes, patīk, ja darbs ar odziņu. Ja arī man ir citāds radošais rokraksts, brīvi interpretēt pilnīgi savādāku darbu man ir labs meistarības pārbaudījums. Nav svarīgi, vai es to izdaru, svarīgi ir, kā es to izdaru! Tāds īpašs pasūtījums bija komplekts – zābaki un soma, kas tika veidoti pēc amerikāņu modernista Toma Fedro košo darbu mo­tīviem.

Klientu lokam paplašinoties un reputācijai nostiprinoties, es izveidoju savu firmas zīmi “LoginWool”, kur apvienojās gan “ielogoties vilnā” (no angļu valodas), gan mans uzvārds salikumā ar vārdu un vilna. Ja ir sava firmas zīme, tevi visi atpazīst un tā ir liela atbildība par saviem darbiem. Sava firmas zīme liecina par meistara briedumu. Darba vienmēr ir pilnas rokas. Ja nav pasūtījumu, gatavoju darbus gadatirgum Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, tirdziņiem vai pat Vācijai, kur ar vietējās pašvaldības atbalstu ciemojās mūsu amatnieki. Jāpateicas Augstākajam par spējām radīt skaistumu. Satiekoties ar citiem, pati gūstu milzīgu gudrību. Arī klienti sajūt lietās ielikto dvēseli un citreiz aizrunājamies līdz aizkustinājuma asarām un šķiramies kā draugi. Man ir mīļš darbs mājās, es varu sagaidīt savu ģimeni un visu laiku būt tās vidū. Ko citu vēl vēlēties!”

Pievienot komentāru

Komentāri (63)

 1. Kur var nopirkt?

 2. Labdien, Inga!
  Kā var pasūtīt?

 3. cik naudiņas tādi maksā

 4. Filca apavi ir skaisti, bet neizturīgi. Ne velti vienīgi klasiskie velteņi izdzīvojuši gadsimtiem. Ja šuj klāt zoli un ir visādas citādākas detaļas, tad jārēķinās ar apava īsu mūžu (neatkarīgi, cik tie skaisti un kā to slavē izgatavotājs).

 5. Pārstāvu Rundāles novada senioru biedrību “Dzīvotprieks”. Esam visi sajūsmā par Jūsu darbiem, tāpēc ir radusies vēlēšanās aizbraukt pie Jums ekskursijā apmēram augusta vidū. Ja Jums nav iebildumu, uzrakstiet savu kontaktu informāciju, lai varam precizēt laikus un izmaksas, Paldies!!!

 6. Добрый вечер! Посмотрела сегодня передачу с Вами.Поражена разнообразию Ваших работ.
  У меня есть небольшой опыт изготовления домашних валяных тапочек. Но!!! Так хочется иметь валенки для улицы на подошве. Может сможете посоветовать, каким образом крепится подошва???если бы Вы дали свой Е-адрес, я бы показала свои работы. С ув.Янина
  Мой тел.26473488

 7. Labdien,Inga!Vai pie Jums var izbraukt arī ciemos un šos fantastiskos brīnumus redzēt,nopirkt???Kolosālas lietas!!!Lai Jums daudz jaunu ,radošu ideju turpmāk!!!

  • Ciemos vienmēr gaidu.Bet ir tā,ka mājās man nekā lieka nestāv no zābakiem,daži pāri it aplūkojami Valmierā Beverīnas amatnieku namiņā pie muzeja. Viss šobrīd top pēc pasūtījuma!Mājās ir tiaki pirts cepures un daži sīkumi

 8. silti,skaisti,praktiski un patīkami!Prieks ieraugot šo skaistumu!
  Lai nepietrūkst spēks rokām un lai vienmēr rodas jaunas iedvesmas!

  • Paldies,Marut! Spēks tiešām ir vajadzīgs,reizēm tik ļoti nogurst rokas,ka ilgi negribas ķerties klāt. Ir jāsāk arī sevi lutināt,ne tikai vilnu. Paldies par laba vēlējumiem,tie ir ļoti svarīgi mākslinieciskai dvēselei,jo tāpēc jau esam lai citiem radītu prieku. Ne viss vērtējams naudā.Paldies

 9. Izlasīju un redzēju Latvijas Avīzē tik skaisti zābaciņi nebija redzēti un galvenais no dabīga materiāla. vai pie pasūtīšanas vajag kājas mēru ar kurpes nr nepietiek.Tāda ziema kā šogad lieti noderētu.Lai Jums veicas skaistu lietu radīsanā.

  • Paldies,DZintra!
   Visi, kas vēlas pasūtīt zābakus,nosūtu speciālu tabulu pēc kuras ir jānomēra kāja cm. Jo apavu izmēru neņemu vērā.Katram klientam pielāgoju savu zoli. Klients pats nosaka savu zābaku garumu un dizainu. Nesen gan sanāca pasūtītājiem,kāju mērīt pa kluso(pārsteigums dāvanā -zābaki) nu tad riskējām un pēc aptuveniem mēriem, gatavoju velteņus vīrietim.

  • Pie zābaka pasūtīšanas ņemu vēra kājas izmēru cm,jo pēc zoļu izmēriem nevar pateikt precīzu izmēru.Paldies par laba vēlējumiem!

 10. Pāris dienas atpakaļ šos zābakus ieraudzīju kādā no sociālajiem tīkliem. Biju un esmu sajūsmā! Ārkārtīgi skaisti un droši vien arī silti 🙂

 11. Sveika Inga.Man tāds jautājums- vai filča zābaciņi ātri uzņem slapjymu?

  • Ja ir labi savelti,tad 2 stundas nelaiž mitrumu iekšā. Pati esmu pa slapjdraņķi staigājusi,kājas siltas un sausas.Ja arī samirkst,tad tās tik un tā paliek siltas un saaukstēšanās neķer.Tas ir tas interesantākais šajos zābakos.Kas valkā vilnas apavus,retāk slimojot,nervi mierīgāki un uzlabojas asinsrite un ieru darbība-pārbaudīt praksē!

 12. loti loti loti skaisti interesanti. zelta rokas.

 13. Ļoti ieinteresēja. Gribēju kontaktēties draugos, bet tur tik daudz Ingu Loginu. Kura īstā?

 14. TA IR DIEVA DOTA DAVANA.LAI VEIKSME UN IZDOSANAS SAJA NE TIK VIEGLAJA DARBA.

  • Tā gan Dieva dāvana.Visiem nav Dieviņš šādas dotības devis. Uzvelt ir viens,bet ja bilde jāliek virsū,tas jau kaut kas pavisam cits.Jau no bērnības paticis zīmēt un šo nu tagad varu izmantot praktiskās lietās.Gleznas veidoju uz valkājamām lietām.

 15. Ingas darinajumiem nejausi “uzduros” internetà.Pasutiju cibas, kas silda un kalpo loti labi.Tàdas pasas pasutija ari mani francu kolegi.

  • Paldies,Elīn!Prieks,ka mani darbiņi aiziet tautiņās. Jā, vilnas čības ir kolosālas,kam ir izteikti salstošas kājas-iesaku.Ļoti labi kalpo šis izstrādājums,kam ir kādi defekti,vai kāju problēmas.Un veikalā tādus apavus nevar iegādāties.

 16. Kolosāli zābaki! Kur var pasūtīt?Es gribu vienādus sev un savām meitām.:)

 17. Nesapratne!”Filcēšanai nepieciešama speciālas aitu šķirnes vilna, ko gatavo Vācijā”.Vai Latvijā,kur audzē tik daudz aitas,vilna gandrīz vai tiek izmesta,neviens neaudzē un nespēj audzēt TĀS aitas?

  • Ir Latvijā vilna,taču tā nav tik laba filcēšanai kā piem.ierasti to izmantojam zeķu dzijai.JO svarīgi cik ir mata garums vilnai, no tā ir atkarīgs cik ilgi kalpos jūsu apavi.Jo garāks matiņš un attiecīgais vilnas smalkums,kas iedalas mikronos,jo labāk filcējas un ilgāk kalpos.Latvijas šķirnes aitas šo kvalitāti nevar nodrošināt,jo šīs aitas paredzētas gaļai nevis vilnai.

 18. Arī čehiem bija tādi balti filca zābaciņi ar dzeltenu ādu apdarināti.Ingai ir labāki: biezāki un mūsu apstākļiem piemērotāki.moderns dizains!Prieks! Gribētos sev tādus!

  • Pateicoties labiem meistariem ir izveidots,moders un praktisks veltenis. Kas ļauj kājai būt komfortā.Es savos velteņos jūtos,kā istabas čībās.Jo šie zābaki adaptējas saimnieka kājai.Kājas vienmēr ir siltas un nenogurst. Interesējoties par velteņu vēsturi,tie ir unikāli apavi,kas izdzīvojuši tūkstošiem gadu.

 19. Cik patīkama, radoša un optimistiska sieviete un lieliska amatniece! Vēlu jums veiksmi Inga!

 20. Nu ļoti izskatīgi zābaciņi ! Kur tos varetu apskatit kā arī iegādāties ?! Un kādas apmēram ir cenas ?!

 21. ieteikums Ingai un citiem. Atbildēt

  Sakot paldies Augstākajiem, neatdot savus rezultātus un enerģijas viņiem, jo darbs ir izdarīts SAVĀM rokām. Nopietni.

  • Paldies saku Dievam,ka man ir 2 rokas un šis talants,lai šie darbi kalpotu tautai.Paldies saku Augstākajam,ka viņš sūta pie manis interesantus klientus,kuriem pateicoties varu arī attīstīties.

 22. Sakiet, vai kaut kur Rīgā ir iespējams iegādāties šādus zābaciņus? Kalnciema tirdziņš būtu ideāla vieta šādu zābaciņu tirgošanai.

  • Bija doma cītīgi strādāt un aizbraukt līdz Kalnciema tirdziņam,taču ar lielo salu,tagad daudz darbiņa.Būs jāatliek uz nākamo gadu.

 23. Tūbas jeb filca zābaki, ja tos pareizi kopj ir mūžīgi (vienam cilvēka mūžam noteikti pietiks). Vienīgā nelaime- ar šādiem skaistumiem Rīgas sāļajās ielās staigāt nevar. Man pašai dzīvojot Ziemeļvidzemē ir savas parastas baltas tūbas ar galošām. -30 grādi mani nebaida- ja nesalst deguns, tad kaut visu dienu var tūbās pa lauku dzīvoties. Tā ir manta! Uzslavas meistarei – lieliski darbi.

 24. un kas ar tiem notix,kad iziešu nosālītajās Rīgas ielās? Kā lai dabū no filca ārā sāls pēdas?

  • Labāk neej vai uzvelc zandales,ja garlaicīgi var arī gumijniekus

  • Paldies par jautājumu! Pati vēl nēesmu ar saviem izbridusi uz sāļajām ielām,bet ,kā skolotāja teica,ka vilnai ir īpašības atgrūst gan ūdeni,netīrumus un arī sāli.Pagaidām tikai uz ūdeni un netīrumiem esmu izbaudījusi,tiešām tas strādā.

 25. Malacis Inga! Ļoti patīk Tavi darbiņi,labprāt pamācītos no jums dažādus knifiņus,bet diemžēl dzīvojat ļoti tālu.

 26. ļoti skaisti! Brīnišķīgi darbi! Jā, ir itkā dārgi,bet kā-ā-āds darbs tur ielikts un viss ar rokām! un katram darbam vajadzīgs attiecīgs novērtējums. Un nav jātaisnojas kāpēc? Jus asat ielikusi visu sirdi visā tajā un vai tad var pateikt ;cik tas maksā;?
  Nebeidzu vienmēr priecāties par mūsu cilvēku uzņēmību,talantiem,darbiem u.t.t
  Patiešām iepriecinājāt mani! Lai jums ir daudz pasūtītāju un pircēju [naudīgu]! Paldies!

  • Paldies,Gunta!

   • Par tapšanas procesu ir jāstāsta jo cilvēki,kas to nedara,viņi nezin cik liels darba ieguldījums ir čību vai zābaku filcēšanā. Kad vadīju kursus Rīgā,mācekļu bija daudz,visi mācijās ar domu,ka filcēs čības draugiem,radiem utt.Bet kad uzvēla pirmo pāri,iespējams no daudzajiem mācekļiem, tas bija arī vienīgais pāris,ko radījis.Jo tikai darot šo darbu, saprot,kur rodas cena un ‘vērtība šim izstrādājumam.

 27. Skaisti , acīm patīkami un noteikti ļoti silti tādus ar lielāko prieku vilktu lai veicas !!!!

 28. Ļoti skaisti, es gan nepirkšu, tikai gribēju paslavēt.

 29. Vispār jau skaisti 🙂

 30. Kur var apskatīties dzīvē?

  • Šie bildēs redzamie ir darināti pēc pasūtījuma.Dažus pārus zābaciņus dabā var aplūkot Beverīnas amatnieku veikaliņā Valmierā.

 31. Cik redzēts,tad ļoti dārģi!!!

  • pats filcs jau ir dārgs + tās ļoti daudzās stundas, kuras tiek pavadītas, lai safilcētu…tas viss tad arī veido cenu. šajā gad., gan nezinu cik skaitās dārgi, jo nezinu cenrādi šiem zābaciņiem, bet pēc pieredzes varu teikt, ka filcs ir salīdzinoši dārgs un zābakiem vajadzēs daudz, kā arī darbs ir pamatīgs, lai tādus izgatavotu.

   • Darbs ir liels,lai dabūtu šādu gatavu produktu. Tie tiek velti,līdz zoļu izmēram,kad tie izžuvuši,tad līmē un šuj klāt zoli un atkal slapināšanas process.Skalojot velteņus tiek patērēts liels ūdens daudzums.
    Šeit tiek izmantots 100% roku darbs un neizmantoju tvaiku un spiedpreses,kā to dara rūpnīcās.

  • Esmu redzējusi šāda veida zābaciņus Talsos,veikalā RIMI 2 stāvā.-80 euro.Kam dārgi,kam lēti-grūti spriest.Arī EIROSKORĀ ir tādas cenas un vēl dārgākas.

 32. Superīgi zābaciņi. Kur var nopirkt?

Draugiem Facebook Twitter Google+