Viedokļi
Komentāri

Egils Līcītis: Bez bailēm par nākotni 16

Cilvēki pielikuši mērkoku, vai vecais gads, tā vidēji ņemot, ir bijis labs vai štruntīgs. Varbūt kādam arī uzkritusi neraža un apgrūtinājumi, bet pa lielākai daļai Latvijas iedzīvotāji vienojušies uz optimisma skalas, ka 2017. bijis puslīdz ciešams materiālo apstākļu ziņā. Un Jaungadā izšautais salūts uzzied vēl krāšņāku raķešu uguņošanā, cik veiksmīgi zvaigznes sastājušās 2018. gadam, kad paredzami kudī straujāki uzlabojumi. Visa statistika, pētniecība, socioloģija un zinātniskā fantastika pierāda – tam, ka labāki laiki nav aiz kalniem, bez svārstīšanās tic 99 procenti respondentu, un saprātīgā administrācijas vadībā tiks nodrošināta tālāka aug-šupeja bez bailēm par nākotni. Tagadējā paaudze sagaidīs laikmetu, kad dzīvosim komunismā, matriarhātā, attīstītā skandināvu sociālismā vai tamlīdzīgā progresīvā valsts iekārtā.

Jau patlaban pēc neilga atšķirtības un atsaluma brīža uzticība valdībai atgriezusies, un ministri palīdzēs izrausties no nepatikšanām jebkurai katastrofu cietušai atpaliekošai nozarei vai atsevišķi ņemtam indivīdam. Piešķirot no rezerves fonda, izdalot no ietaupījumiem, tiks kompensēts ikkatrs iztrūkums. Ir simtprocentīga varbūtība, ka nabadzībai tuvākā pārskata periodā parādīs garu degunu un pat tam, kurš neticēja, ka jelkad dzīvē izsitīsies uz augšu, viss skatlogā redzamais būs pa kabatai. Savukārt labi pelnošā vidusšķirā balta nauda gāzīsies iekšā pa mājsaimniecības logiem un durvīm, un iekāps pat pa skursteni.

Jo, raugi, 2018. gadā darba darītājiem ārkārtīgi pacels atalgojumu – kā privātuzņēmumā, tā valsts sektorā. Algu pieaugums būs tik krass, ka ienākumus varēs lāpstot, ģimenēm iepirkšanās centra svētdienīgais apmeklējums šķitīs kā pastaiga ar maku pa paradīzi, un ikviens jēradvēsele, tāpat kā mūsu prezidents, atvaļinājumā atļausies atpūsties Šrilankā. Vēl esošo mazizmēra nevienlīdzību likvidēs sekmīgi un pareizā virzienā iedarbinātā nodokļu reforma un pārējie Ministru kabineta pieņemtie saistošie noteikumi. Jau padarītais ir augstas uzslavas cienīgs. Partijas cīnās un pārsola cita citu, sacenšoties, kurai būs rīcībā Ontūna Mazpusāna spalva, lai puķainā valodā attēlotu literāros iespaidus par dzīvi “pēc tam”, kad mūsu labklājība pacelsies zenītā, kad mūs aidā aizvizinās pāri ekvatoram ceļā uz leiputriju. Tagadnes galvenais uzdevums ir panākt, lai cilvēki neiekrīt vidēju ienākumu slazdā – lai saņem maksimumu un novērtē premjerministra, finanšu ministres un citu valdības paju turētāju sasniegumus par “Latvijas lepnuma” nominantiem 2018. gadā, protams, dāvājot uzticību arīdzan 13. Saeimas vēlēšanās.

Diemžēl dzīve mēdz izspēlēt ļaunus jokus ar pārmēru optimisma uzbangojumu, un ne viss glīti iecerētais piepildās. Mierīgāki notikumu vērotāji paskatās arī, tā teikt, no cita redzesleņķa un spilgtākā apgaismojumā. Milzīgo sajūsmu par palielinātām algām (kas vēl nav palielinātas) neizbēgami pavada uzlūkojums 2018. gada pārtikas preču un sadzīves pakalpojumu cenām. Tās gan ir eksponētas šiltītēs veikalu plauktos – jau sadārdzinātas! Kolosāli, ka pazemināts nodoklis zaļajiem zirnīšiem, bet vairāk jāmaksā par speķi, olām, fruktvaseri, schnaps, atvainojiet, arī par tualetes papīru. Arī par benzīnu, atkritumu izvešanu un nemaz nerunāsim par sviestu, kas kopš 2015. gada uzblīdis cenā par 177% – visvairāk Eiropā! Un kas vēl būs, kad beigsies ar Mamutu un Trakajām dienām, lielajām izpārdošanām un karstajiem piedāvājumiem maskētie pasākumi pircēju pievilināšanai janvārī? Pēc tam, cenas apskatot nevis ar rožainām saulesbrillēm, bet skaidri rādošām lasāmbrillēm, zināmam skaitam līdzpilsoņu liksies, ka sviests ir valdības gvelztais, un ne katram dzīve liksies avene un galds lašmaizītēm, kamambēriem noklāts. Drīzāk viens lieks eiro ir grūti aizsniedzams našķis. Sabiedrības priekšā nostāsies daudz feinākas dzīves celtnieki un nākotnes kalēji par līdzšinējās valdošās koalīcijas auniem un aitām. Tie gribēs nozvejot sev balsis ar negatīvismu un asu pašreizējās iekārtas kritiku. Kā kādreiz cēlās agrāko naudas noguldītāju un citu cietušo partija, būs nodokļu reformas upuru un inflācijas apzagto atbalsta partijas. Nav izslēgts, ka gūs masu atsaucību.

LA.lv