×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
22. septembris, 2015
Drukāt

Bez bērnudārza nepaliks. Valsts piespiedīšot, lai pašvaldības maksā vairāk un algo aukles (1)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Vecākiem, kuru bērniem nav vietas pašvaldību bērnudārzos, no 1. janvāra nebūs jāmaksā vairāk par privātajiem bērnudārziem. Savu finansējumu šiem bērnudārziem nāksies palielināt pašvaldībām,” ir pārliecināts Saeimas Demogrāfijas apakškomisijas priekšsēdētājs Imants Parādnieks. “Ja pašvaldība pati nemaksās par pirmsskolas aprūpi tik, cik tas maksā, valstij ir visas iespējas caur pašvaldību izlīdzināšanas fondu ieturēt naudu un samaksāt pašvaldības vietā par bērnu uzturēšanos privātajos bērnudārzos.”

Tikai pašvaldību pienākums

Patlaban pašvaldības, kuras nespēj nodrošināt visiem gribētājiem vietas pašvaldību pirmsskolas iestādēs, jau līdzfinansē privātos bērnudārzus. Tās aprēķinājušas, cik izmaksā viens bērns pašvaldību bērnudārzā, un tikpat piešķir par vienu bērnu privātajiem bērnudārziem. Pēdējos trīs gados savu atbalstu pirmsskolas aprūpes nodrošināšanai sniedz arī valsts. Piemēram, Rīgā pašvaldība maksā 132,33 eiro, bet valsts piemaksā 95,67 eiro. Kopējais valsts un pašvaldību atbalsta apjoms nedrīkstēja pārsniegt 228 eiro mēnesī Rīgas reģionā un 185 eiro pārējā Latvijā. No nākamā gada valsts savu atbalstu pārtrauks, jo jau sākotnēji bija paredzēts, ka valsts bērnu aprūpi ārpus pašvaldību bērnudārziem līdzfinansēs vien trīs gadus, un pašvaldībām šajā laikā bija jārod risinājums, kā pašām nodrošināt bērnus ar pirmsskolas aprūpi. Diemžēl nācies secināt, ka risinājums lielākajā daļā gadījumu nav rasts un rindas uz bērnudārziem šo trīs gadu laikā nav būtiski samazinājušās.

Valsts atbalsta pārtraukšana satraukusi vecākus, kuri bažījas, ka nu nāksies vairāk maksāt par privātajiem bērnudārziem. Vecāku dusmas vērstas uz valsti, bet pašvaldības izskatās labākas, jo tās sola turpināt līdzfinansēt privātos bērnudārzus. Taisnības labad gan jāteic, ka Izglītības likums un likums “Par pašvaldībām” paredz: pirmsskolas izglītību nodrošina pašvaldības un, ja tās nespēj bērniem piedāvāt vietu pašvaldības bērnudārzā, tām jāpiešķir finansējums bērna skološanai privātā pirmsskolas iestādē tādā pašā apjomā, cik tās tērē par bērnu uzturēšanos pašvaldību bērnudārzos. Taču privātie bērnudārzi prasa daudz lielāku mācību maksu, nekā sedz pašvaldība. Vai no 1. janvāra, kad valsts pārtrauks savu atbalstu, šī starpība – no 130 līdz 200 eiro mēnesī – būs jāsedz vecākiem, kuru bērni iet privātajā bērnudārzā? I. Parādnieks sola, ka ne.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. “Rīgas domes pārstāve Laila Īvāna teic: palielināt līdzfinansējumu privāto bērnudārzu apmeklētājiem nebūtu godīgi pret tiem, kuri apmeklē pašvaldību bērnudārzus. ”
    Un tas, ka vecākiem, kuru bērnus neņem pašvaldības dārziņā, jo ir rindas, jāmaksā vairāk no savas kabatas – tas IR godīgi???

Draugiem Facebook Twitter Google+