×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
26. janvāris, 2017
Drukāt

“Elitei jādomā, vai neierobežot smalku vīnu dzeršanu.” Saruna ar Mārtiņu Bondaru (21)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Atgriezies no Davosas foruma, Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars (LRA) dalījās ar starptautiskiem jaunumiem intervijā “Latvijas Avīzes” redakcijā. Jāatgādina, ka maz atspoguļota mūsu parlamentāriešu grupas vizīte Vašingtonā, tiekoties ar ASV senatoriem kongresmeņiem pagājušā gada nogalē. Arī par to sarunā, kas norisinājās pirms Saeimā ceturtdien noliktajām tradicionālajām ārlietu debatēm.

Katru gadu dodaties uz Davosu, kur augstkalnu gaisā pasaules biznesa un politiskā elite apmainās domām par svarīgāko. Krievu saimnieciskais darbinieks Anatolijs Čubajs izteicies, ka šogad jutis “šausmu” noskaņu – ne konkrētu, bet kopumā par nākotnes neparedzamību. Kādas bija jūsu izjūtas?

Tramps, populisms, breksits – trīs atslēgvārdi un temati Davosas diskusijās. Tas tiešām saistās ar neziņu, ko sola notikušie un gaidāmie politiskie procesi Amerikā un Eiropā. Kāda būs ekonomiskā un drošības politika, kādi būs ASV jaunās administrācijas plāni. Prezidents Tramps ir stājies amatā, iezīmējis virzienus, kas noteikti ietekmēs arī Latvijas tālāko nākotni. Viena sadaļa ir ASV un Eiropas attiecības, ietverot NATO. NATO tika raksturota kā novecojusi organizācija, un Davosā Trampa komandas loceklis Antonijs Skaramuči atzina transatlantiskā bloka nozīmi, bet piemetināja, ka organizāciju dibināja aukstā kara laikā, lai atturētu PSRS agresīvās tieksmes – ne tikai Eiropā. Pasaule izmainījusies, tāpēc esot jāpārdefinē NATO būtība un sūtība. Tas nenozīmē, ka NATO nav vajadzīga, bet to, ka šodien ir mainījušās drošības problēmas.

Un ko tas nozīmē?

To var minēt. Bet Baltā nama saimnieks runājis par apņemšanos, ko dalībvalstis paudušas par aizsardzības tēriņiem, un savstarpējo atbalstu uzbrukuma gadījumā – ka tas jāievēro. Ka tas nav – gribu, daru, negribu, nedaru. Latvijai tas nozīmē, ka sasniegt 2% izdevumu latiņu ir neatņemama valsts aizsardzības sastāvdaļa.

Par breksitu – esošā ASV administrācija diezgan tieši apsveica Lielbritānijas izstāšanos no ES. Tāpat administrācija teikusi, ka vēlas runāt ar politiķiem, kuri ieguvuši uzticību nacionālajās valstīs. Sajūta ir, ka ASV un to prezidents vēlas veidot attiecības ar valstīm, kāpjot pāri Briselei. Trešais, kur varētu gaidīt būtiskas izmaiņas, – ASV un Krievijas attiecības. Izskatās, ka Tramps spers ekstrasoļus, lai tās būtu citādas nekā iepriekšējo trīs prezidentūru laikā. Prezidents uzsver ļaunumu, ko vēlas iznīcināt, – “Islāma valsts”. Šīs problēmas risinājums vairs nav iedomājams bez Krievijas līdzdalības. Te varētu būt pirmais saskares un sadarbības punkts Krievijai ar Ameriku. Davosā daudzi izteicās par populismu, bet neviens nevarēja skaidri noformulēt – kas tas ir? Sacīja, ka populisms ir antiglobālisms. Nacionālisms. Rasisms. Ka tā ir māka pareizi uzdot jautājumu bez pašu spējām sniegt atbildi. Publiskā telpā izskanējis piemērs, ka populisms ir britu izstāšanās no ES. Bet citi cilvēki nemēģināja Anglijai šāda soļa speršanu pārmest kā populismu. Viedokļi bija: nu, jāšķiras, un tā savienībā ir pirmoreiz.

Ar Trampa ievēlēšanu pastiprinās runas par ES sabrukšanu, un tās periodiski atskaņoja arī agrāk. Kāds jums ir iespaids par šā globālā projekta nākotni.

Kāda ES bija, tāda tā nebūs rīt. Tas ir skaidrs. Tāpēc, ka atšķirības ES, kas iezīmējušās pēc ekonomiskās krīzes starp valstīm, kas bija parādnieces un kas kļuva par aizdevējiem, finanšu donoriem, ir ļoti būtiskas. Otru krīzi izraisīja bēgļu problemātika. Par Eiropas nākotni šodien debatē ļoti šaurā valstu grupā, tā dēvētā ES kodolā, un tuvākajos gados savienība sadalīsies grupās. Davosā minēja Poliju, Ungāriju par solījumu nepildīšanu, kādus tās deva, stājoties ES, un tas liek dažādas jautājumzīmes, kāds būs jaunais savienības modelis.

Pēc Trampa vecā pasaule, kādu to pazīstam XX gadsimtā, ir prom uz neatgriešanos – saka vācu ārlietu ministrs Šteinmeijers. Esat Amerikas pazinējs – misters Tramps taču ir kārtīgs nacionālists! Ekonomikā – protekcionists, politikā zināmā mērā izolacionists, jo America first!

Nemēģinu politiķiem piekārt birkas. Mani iespaidos tas, kā mēģinās pa jaunam veidot ASV un ES attiecības. Vai un kāda būs tuvināšanās ar Krieviju? Tas noteiks redzējumu nākotnē. Latvijai tuvākajos gados būs jāpielāgojas akcentu maiņai, kāda tā transatlantiskajās attiecībās veidosies dažādās plāksnēs. To, kā tieši izpaudīsies kursa maiņa, varēs pamanīt tuvāko mēnešu laikā.

Vai Davosā pieminēja Baltijas valstis? Uz forumu neaicināja Latvijas līderus, bet Gribauskaite, Ilvess esot bijuši.

Drošības politikas sakarā izskanēja, ka citu Eiropas valstu skatījums uz Krieviju mēdz atšķirties no Polijas, Lietuvas, Igaunijas, Latvijas priekšstata. Citā kontekstā mūs nepieminēja.

“Šausmu” sajūtai jāpieņemas spēkā!

Teicu par daudzkārt minēto neizdibināmo nākotni, taču ekonomikas paneļos tādi runātāji kā SVF vadītāja Lagārda, vācu, angļu finanšu ministri, Japānas centrālās bankas vadītājs – visi kā viens prognozēja saimnieciski sekmīgu 2017. gadu. Vienīgie riski nevēlamai attīstībai saistīti ar politiku. Šie finansisti zina, ko runā.

Pāriesim pie Saeimas deputātu Vašingtonas brauciena pirms Jaunā gada, kas maz apgaismots. No pieejamās informācijas šķiet, ka senatori ne tik daudz pamācījuši latviešus, bet no draugiem vēlējušies informēties – ko īsti grib Krievija, kāds stāvoklis NATO pierobežā. 

Amerikas vizīte bija simboliska tajā izpratnē, ka pērnvasar ASV prezidenta vēlēšanu kampaņas laikā izskanēja domas – Baltijas valstis paliktu neaizstāvētas, ja piepeši sāktos agresija. Republikāņu konventā Mičs Makonels, Senāta vairākuma līderis, nepārprotami paziņoja – tā nenotiks! Visām dalībvalstīm ir NATO vairogs! Tā ir Amerikas apņemšanās! Sekoja mana vēstule Makonela kungam ar pateicību par stingro norādi un aicinājumu tikties parlamentāriešu starpā, apliecinot, ka mūsu valstis patiešām var justies droši. Decembrī tad arī notika ļoti draudzīgas sarunas Vašingtonā starp baltiešiem un amerikāņiem. Simbolisko slodzi vizīte iznesa. Tās svaru apliecina tas, ka amerikāņu pusē sēdēja deviņi senatori. No Latvijas bijām es, Ojārs Kalniņš, Rihards Kols, Artis Rasmanis, Sergejs Potapkins. Notika atklāts dialogs. Viens senators gribēja zināt, kā jūtas mūsu krievvalodīgie. Teicu – Potapkina kungs ir krievs, LR Saeimas loceklis, lai pastāsta. Arī to, vai krievvalodīgie vēlas, lai kāds atnāk viņus atbrīvot. Potapkins skaidri atbildēja – nevienu atbrīvotāju nevajag. Mums ir problēmas, bet paši tās spējam risināt.

Sergejs ir malacis. Iesakāms apbalvošanai.

Jā, atbilde bija korekta.

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. Jāpāriet uz smalkiem konjakiem!

 2. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 3. Kas nu tiesa, tas tiesa- smuks gan tas Bondars!!!

 4. ——— Kas ir mūsu vērtības, kam nekāpjam pāri.———————
  _______
  Neatkarīga Nacionāla valsts

 5. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Tauki un sū#i vienmēr un visur peld pa virsu – neatkarīgi no tā, kāds ir tilpums un kāda substance ir tajā ietilpināta.”

  Un, arī: “Politikai un šajā “LUMPENbiznesā” iesaistītajiem “politiķiem” (kā arī šo SILES “vienlīdzīgĀKo” cūklopu “īpašo vajadzību” apkalpotājiem u.c. taml. “pie SILES pietuvinātajiem” sīklopiņiem) nekas NAV un NEVAR BŪT “traumējošāks” un arī reāli bīstamāks par “godam” nopelnītu izsmieklu”. 😉

  =======

  Mediju ziņa (2017. gads): Atgriezies no tā dēvētā “globāli politekonomiski elitārā” gadskārtējā saieta “Davosas foruma”, izbijušais “prezedenta kancelejas vadošais loceklis” un vairāku politpartiju “aktīva biedrs”, pašreizējais šīs valsts saeimas “tautas priekšstāvis” M. Bondars ( LRA jeb “latvĀNijas reņģēdāju apmaucēji” ) esot “dalījies ar starptautiskiem jaunumiem, savām pārdomām un atziņām par “aktuālo tekošo momentu” intervijā “latvijas avīzes” (tautā dēvētas par “LA-vīzi”) redakcijā”. Viena no šī “universālpolitiķa” proponētajām “stratēģiski konceptuālajām tēzēm” esot “saturējusi atziņu, ka (valdošajai) elitei jādomā, vai neierobežot smalku vīnu dzeršanu, vai biežāk nedoties pie cilvēkiem, kuriem nav darba, nav drošības izjūtas par nākotni un kuri jūtas sociālekonomisku problēmu vajāti”…
  —–
  .
  “Pie SILES rijot, prātā ‘jūdzas’…”
  ( O.M.© “Hroniskais pjedestāls” – 29.08.2008., Nr.6. )
  .
  “Šīs MUĻĶU zemes ‘polit-klauni’,
  Ir DEGRADĒJUŠIES, kā auni ~
  Pie SILES rijot, prātā ‘jūdzas’,
  Un – visu PIEPRASA, ne lūdzas:
  .
  No “reņģēdājiem” – klausīšanu,
  Un ‘budžetlādes’ pildīšanu,
  Pa četriem gadiem reizi – rikšiem,
  Pie urnām ‘desot’ “diegabikšiem”…
  .
  No “valsts” – ‘haļavu’, visās lietās,
  Priekš ‘čomiem’ – ‘robus’ treknās vietās,
  Uz siltām zemēm “komandēties”,
  Ne ‘šances’ dēļ, bet – ‘relaxēties’…
  .
  No SILES biedriem – ‘doļu’ “shēmās”,
  Ar “balsstiesībām” visās tēmās,
  Iekš parlamenta – ‘īkšķa klaušas’,
  Un – ‘šķidri… (dvest)’, ja ‘laktā’ raušas…
  .
  No “prezidenta” (“Purkšķa”) – ‘kniksi’,
  Un – “normas” apstiprināt fiksi,
  ‘Caur’ “konsultantiem” – šamo ‘dīdīt’,
  Pa svētkiem – “pūlim” ‘spamu bīdīt’…
  .
  No ‘Jevro-lendas’ – subsīdijas,
  No “oligurķiem” – “stipendijas”,
  Par “darbu” – daudzciparu algas,
  Par “valsti” – ņirgt, līdz ‘ačas’ valgas…

  Es, SILES lops, pats labāks neesmu:
  ‘Uz plika… (āķa) spraužu ēsmu’,
  Lai ķertu VIENTIEŠUS, kā ‘fišas’
  (Kā “stringus” mainot ‘polit-nišas’…).”

  =====

  oriģinālversijas “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 6. Tiešām Mamma mia… Ja šitāds sprukstiņš tur ir bijis…
  Tas pasaka par šo pasākumu visu. Pasākumu, kurā Soross pagājusgad slavināja Merkeles spožo imigrācijas politiku.
  Kā es teicu jau kopš paša sakuma. Bondaram nebij uzskatu, ideoloģijas, motivacijas. Viņa motīvs bij viens: “Gribu par prezidentu” Tas, ko tur runāt talāk, viņs taustās, kurš viņam varētu ielikt mutē.

 7. Tā arī nesapratu, kādā statusā viņš tur bij. Acīmredzot tad oficiālā nevis tūrista. Bet tiešām neticās.
  Atceros tikai to, ka pēc glaimiem gan Sudrabai gan NA nedēļas laikā lai kaut kā iebāztos koalicijā viņš, gribēdams tikt par prezidentu, brauca pēc labvēlības pe žīdu elites pārstāves Olbraitas. kur ari toreiz neguva atsaucīgas balsis, jo nebij acīmredzot izmisuma situācijas. Bij te tāpat visa valsts jau nopirkta un pilnībā kabatā.

 8. Aceraties tās bildes no bondara ziemasvētku balles ? Tur daudz smalku vīnu uz galda bija 😉 tas ir dievkosīgi vai liekulīgi?

 9. Bondars tiešām ir skaists vīriietis nu un tad???? Nesmukuļiem žēl? Kāds nu mēs katrs esam tāds esam, tur neko darīt? BET KUR KOMENTĀRI PAR VIŅA INTERVIJU??? KUR JŪSU DOMAS, ĀKSTI, APRĒJĒJI!?? Latvieši kā vienmēr suņu bars, prātam neaptverami tukšgalvji! Ne velti SC klusu urbj uz savu mērķi, kamēr dumiķi plēšas savā starpā! NOŽĒLOJAMI! KĀDS sakars Bondara intervijai ar viņa ģimeni??????????

 10. Troļļi klāt! Neviens komentārs par pateikto, bet par cilvēku! Nožēlojami!

 11. Varbūt būtu jāierobežo Bondara un viņa nekad nestrādājošās sievas atrādīšanu visos iespējamos masu mēdijos. Bagātnieks izrāda savas mājas bagātības un jau sāk slavināt savus bērnus. Nu gan ģimenīte, tik tuva, tik tuva tautai…..

 12. jā, jā! un B. madamai jāmeklē darbs 😉

 13. ZĪMULIS un Narciss

 14. Igaunija ar daudzinātiem 2% aizsardzības budžetā pēc Trampa vārdiem pašlaik ir tik vien kā priekšpilsēta 1917.g. lielās oktobra sociālistiskās revolūcijas šūpulim,ko tagad sauc par Santpeterburgu.
  Latvijas prominences un ekselences ne tikai smalkus vīnus dzer,bet savā labā izmanto caurumus likumos.
  Nav ko lielīties ar delegācijā iekauto Potapkinu,osipovs,pliners,ždanoka… dziedātu citu ,,dziesmu,,.

 15. Nu narciss, kas narciss!!! Citiem pārmet vīna dzeršanu, a pats aplido Mis Latvija (kā sirsenis medus podu)!

Draugiem Facebook Twitter Google+