×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. marts, 2014
Drukāt

Valdības pozīcija 16. marta jautājumā – bez juridiska spēka (11)

cilinskis_dzintars

Pēc otrdien Ministru kabineta sēdē pieņemtās valdības pozīcijas nepiedalīties 16. marta leģionāru piemiņas pasākumā pie Brīvības pieminekļa radies jautājums, kas ir šis dokuments – lēmums, rīkojums, paziņojums vai kas cits – un kādas sekas draud par tā nepildīšanu. Lūk, Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas un ministru valdības sēdē pieņemtā pozīcija: “Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas ir konsekventi ievērots, ka Latvijas valsts savus kritušos karavīrus godina Lāčplēša dienā 11. novembrī – Varoņu piemiņas dienā. 16. marts nav valsts oficiāla piemiņas diena. Valsts augstākās amatpersonas un valdības locekļi šajos pasākumos pie Brīvības pieminekļa nepiedalās. Latvija ir nosodījusi abu totalitāro režīmu pastrādātos noziegumus pret cilvēci, nosoda holokaustu, godina totalitāro režīmu upuru piemiņu. Otrā pasaules kara laikā un pēc tā Latvija piedzīvoja divu totalitāro režīmu – Padomju Savienības un nacistiskās Vācijas – okupāciju. Izmantojot necilvēcīgas represijas un nepārtrauktu teroru, gan okupējošā Vācijas nacistiskā vara, gan arī padomju vara, pretēji starptautiskajām tiesībām, nelikumīgi mobilizēja un piespieda daudzus Latvijas iedzīvotājus pievienoties vienas vai otras valsts bruņotajiem spēkiem. Latvijas tautas likteņi tika necilvēciski salauzti un sagandēti.”

Konstitucionālo tiesību eksperts Edgars Pastars sacīja, ka šo dokumentu nevajadzētu vērtēt kā juridisku aizliegumu piedalīties leģionāru piemiņas pasākumā Rīgas centrā. Tā ir valdības skaidrojoša pozīcija, kas neatzīst par vēlamu ministru piedalīšanos. E. Pastars: “Šis dokuments nav sankcija ministram, kuram bija savs atsevišķais viedoklis. Taču jāņem vērā, ja ministrs piedalās gājienā, kas ir likumīgs, tas nenozīmē, ka viņam par to nevar iestāties politiskā atbildība. Politiskā atbildība – līdz pat amata zaudēšanai – var būt arī par formāli likumīgu rīcību. Tiesa, ministrs var piedalīties piemiņas pasākumā kā privātpersona, jo viņam ir tādas pašas cilvēktiesības kā mums visiem, tomēr jāapzinās, ka, ticot publiski pieejamai informācijai, var iestāties arī politiskā atbildība, kas var prasīt izšķirties par svarīgāko – krēslu vai leģionāru godināšanu, piedaloties gājienā. Tas ļauj noteikt savas prioritātes.”

Valdības pozīcija tapa pēc Latvijas drošības iestāžu un Ārlietu ministrijas sniegtās informācijas uzklausīšanas par 16. marta aktivitāšu riskiem, kā arī situāciju Ukrainā.

L. Straujuma atzina, ka katram ministram ir jāuzņemas personīga atbildība par valdības pozīcijas ievērošanu. Viņa atteicās komentēt, vai lūgs vides un reģionālās attīstības ministru Einaru Cilinski atstāt amatu, ja viņš šo pozīciju neievēros.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Žēl, ka mūsu nacionālisti nesaprot tik daudz, ka šogad to varētu rīkot dienu pirms, vai dienu pēc tam. Pasauli neizmācīsim ar savu neatlaidību un neapdomību. Šogad saviem ienaidniekiem iedot rokās tik lielu trumpi ir ne tikai vieglprātīgi, tas ir stulbi visaugstākajā pakāpē.. Manu balsi ar šo viņi ir pazaudējuši.

  • kur nāk ienaidnieki?
   Neesi savā valstī?

  • Astrīdiņ, Tu nekad par viņiem neesi balsojusi!! Tu vienmēr noteikti balsoji par tiem,kas asti kājstarpē iežmieguši, raugās riņķī un vaimanā: ” Ak dievs,ak dievs, ko nu teiks Maskava, brisele un citas lielvaras!!”

 2. Politiskā atbildība var iestāties tikai tā politiskā spēka priekšā ,ko Cilinskis pārstāv.Viņa pārstāvētie politiskie spēki viņa rīcību atbalsta.

 3. Kad jenotība – vienotība uzšķauda savējām lozungotajām deklarācijām, “čirikus kabatās turēdami” un arī visiem koalīcijas partneriem pēc kārtas, tad tas ir normāli, bet kad ministram ir arī sava personiskā izpratne un attieksme brīvdienā par lietām, tas vairs ne. Kur loģika?
  :(?

 4. Hūte apraudāsies un dabūs bārienu no vēstnieka ja šis projekts izgāzīsies

 5. Ko tad jūs visi nerunājat par atklātu cilvēktiesību pārkāpumu – svētdienā es kā privātpersona piedalos gājienā vai piketā un neviens demokrātiskā valstī man to nevar aizliegt, arī ministram nē! Par sacelto ažiotāžu Cilinskim no valsts un mēdijiem ir jāpieprasa tiesā morāla kompensācija.

 6. Vienotība arvien tālāk un tālāk no latviešu tautas. Rodas iespaids, ka Vienotības ceļš beigsies partiju apvienībā SC. Vismaz tās ”progresīvākās” daļas.

 7. Aizvien skaidrāk iezīmējas Vienotības un SC nākamā koalīcija. Straujuma iekāpusi čekistu piesmietā parādu, kompromatu un alkatīgo bābu atkarīgā Dombrovska čībiņās.

 8. ECT par kaut ko tadu nekad nelemtu jo ta ir vietejo politiku savstarpeja lieta. Ja nepatik speles noteikumi, jatrod citu speludarzu, bet visur tie pamatlikumi bus vienadi. Kad Cilinskis bus Straujumas vieta, vinam bus tiesibas lidzigi rikoties.

 9. Latvijas valdības nosodošā attieksme (izteikta ar draudiem) pret savu ministru par viņa vēlmi nolikt ziedus totalitāro režīmu vardarbības upuru piemiņai pie Brīvības pieminekļa, kas ir starptautiski atzīts akts, humāna un cilvēka cieņu stiprinoša rīcība, nav aizliedzama un tās nosodījums varētu tikt vērtēts ECT kā juridiski nekompetents, totalitārismu netieši attaisnojošs un cilvēka cieņu aizskarošs rekets.

Draugiem Facebook Twitter Google+