×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
24. jūlijs, 2015
Drukāt

Bez maksas varēs veikt B un C hepatīta testu (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Ik gadu 28. jūlijā tiek atzīmēta Pasaules Veselības organizācijas Pasaules Hepatīta diena, kuras ietvaros Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) aicina veikt bezmaksas B un C hepatīta testu, informē centra Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja.

Testu iespējams veikt gan Rīgā, gan reģionos no 27. jūlija līdz pat 1. augustam. Sev ērtāko testa veikšanas vietu meklējiet ŠEIT.

B un C hepatīta simptomi bieži ir nemanāmi, līdz sākušās nopietnas veselības problēmas, kad ārstēšana ir daudz sarežģītāka un nopietnāka, tāpēc SPKC speciālisti uzsver hepatīta testa nozīmi un aicina to veikt ikvienam.

Arāja atgādina, ka ar B un C hepatītu iespējams inficēties, lietojot kopīgus injicēšanas piederumus (šļirces, adatas un citus), kopīgus higiēnas piederumus (skuvekļus, zobu birstes u.tml.), ja netiek lietots prezervatīvs dzimumkontaktu laikā ar inficētu personu, ja nav pareizi sterilizēti instrumenti – arī skaistumkopšanas procedūru (manikīrs, pedikīrs, tetovēšana, pīrsings) vai medicīnisko manipulāciju laikā (zobārstniecība, ķirurģiskas manipulācijas) laikā. Atsevišķās valstīs riskanta ir arī asins pārliešana, taču Latvijā asinis pirms pārliešanas tiek pārbaudītas, lai novērstu šādu iespēju, norāda Arāja.

Pret B hepatītu ir pieejama vakcinācija, ko apmaksā valsts un bērni to saņem vakcinācijas kalendāra ietvaros, savukārt no C hepatīta sevi var pasargāt, tikai ievērojot profilakses pasākumus.

Saslimstība ar akūtu B hepatītu samazinās, katru gadu tiek reģistrēti trīs četri gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, savukārt, analizējot datus par saslimstību ar C hepatītu redzams, ka pēdējos gados akūtu C hepatītu gadījumu skaits saglabājas aptuveni vienā līmenī – apmēram trīs gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Turpretī hroniska C hepatīta gadījumu skaits palielinās – pērn reģistrēti 1706 hroniska C hepatīta gadījumi, bet 2013. gadā – 1221, savukārt šogad pirmajos sešos mēnešos reģistrēti jau 936 hroniska C hepatīta gadījumi, kas ir par 82 gadījumiem vairāk, nekā 2014. gada pirmajos sešos mēnešos.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. par dzīvi bez vecuma un vienkārši planprātības, par dzīvi bez celkulīta, par dzīvi bez spermatoksikozes, par dzīvi bez pāvesta slimības, par dzīvi bez celiakijas, par dzīvi bez piodermijas, par dzīvi bez proktoloģiskas dabas saslimšanām, par dzīvi bez insultiem un infraktiem, par dzīvi bez nieru mazspējas, par dzīvi bez aknu cirozes un pedikulozes!

Draugiem Facebook Twitter Google+