×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. decembris, 2015
Drukāt

Bez sporta vairs neiztiks

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Iepriekšējā mācību gadā projektā "Sporto visa klase" piedalījās tikai viena klase no Jelgavas skolām, bet nu jau iesaistījušās vēl trīs jelgavnieku klases.

Projektā “Sporto visa klase” iesaistīto skolēnu progress ir acīmredzams. Turklāt sportošana katru dienu ir ne tikai noderīga, bet arī bērniem tīkama.

To atzīst sporta skolotāji, kuri jau iepriekšējā mācību gadā bija iesaistīti pilotprojektā, kurā piedalījās sešas 3. klases no dažādām Latvijas pilsētām. Tagad viņi vada sporta stundas 4. klasēm, kas joprojām iesaistītas projektā, kurā iekļāvušās arī 3. klases – nu jau 43. Līdz ar to šajā mācību gadā katru dienu sporto teju 50 klases.

Ligita Ziemane, Ventspils 4. vidusskolas sporta skolotāja, stāsta, ka pagājušā mācību gada laikā projekts “Sporto visa klase” būtiski mainījis trešklasnieku ikdienu: “Viņi tagad sporta zālē vien dzīvo. Un arī brīvdienās, kad bērnus satieku, redzu, ka staigā apkārt, piemēram, ar florbola nūjām. Paši sarunājuši kopā uzspēlēt. Mammas saka: dators ir aizmirsts. Viņi ir parauti sportā.”

Evita Auniņa, Liepājas 8. vidusskolas sporta skolotāja, arī novērojusi, ka bērniem pat vairs nepietiek ar projektā piedāvātajām piecām sporta stundām nedēļā. No rīta daudzi nāk uz 0. stundu, kuras laikā notiek dažādu sporta veidu pulciņu nodarbības, bet pēcpusdienā iet uz aerobiku un tautas dejām. “Kaut sviedri līst, bērni saka, ka nav noguruši,” teic skolotāja.

Jelgavas 4. vidusskolas sporta skolotāja Natālija Gorškova piekrīt: “Projektam jau otrais gads, bet bērniem sportot neapnīk. Visi esam sajūsmā par projektu un sportošanu.” Sporta stundās bērniem vislabāk patīk spēles – futbols un tautas bumba. Ļoti aizrauj arī peldēšana.

 

Daudzveidīgas nodarbības

Kaut sporta nodarbības ir piecas reizes nedēļā, tās ir daudzveidīgas un saistošas. Agrāk bērni dažkārt centās no sporta stundām izvairīties, tad tagad tik skatoties mirdzošām acīm un gaida, kāds būs nākamais uzdevums. Ja kādam pēc slimošanas ir ārsta atbrīvojums no sporta, tad tas malā sēžot gluži saskumis.

Nodarbības notiek pēc Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas mācībspēku izstrādātas programmas. Taču skolotāji atzīst, ka biežāk izmanto to tikai par pamatu, ko papildina paši ar savām idejām. Daudz kas programmās ir tāds, ko skolotāji apguvuši, kad paši mācījušies akadēmijā, taču vēlāk piemirsuši. Nu atmiņa atsvaidzināta. E. Auniņa piebilst: lielās klasēs, kurās mācās ap 30 bērniem, ir grūti programmu īstenot pilnībā, jo sporta zāle ir par mazu.

Šogad sporta nodarbību programma papildināta ar sportošanu svaigā gaisā. Ideja par to, ka vajadzīgas arī šādas nodarbības, nākusi no projektā iesaistītajiem sporta skolotājiem. “Bērniem ārā ļoti patīk,” novērojusi E. Auniņa. “Mēs ejam rotaļās, spēlējam bumbu. Katru nedēļu gan ārā neejam, laika apstākļi to ne vienmēr ļauj”.

L. Ziemane bilst, ka Ventspilī bērni jau iepriekš bija pieraduši kopīgi rotaļāties ārā, jo tur starp stundām ir brīva stunda, kad bērni iet ārā. Savukārt sporta stundu laikā, kurām jānotiek ārā, mazie ventspilnieki dosies gan uz slidotavu, gan pat uz kalnu, kur apgūs kalnu slēpošanas pamatus. Tāpat, lai kustētos svaigā gaisā, lieti noder kalniņš, kas atrodas netālu no skolas. Jāgaida sniegs, lai pa to varētu šļūkt.

N. Gorškova stāsta, ka laukā bērni skrien, tostarp stafetes un spēlē futbolu. “Pateicoties nodarbībām ārā, bērni arī iemācās ģērbties atbilstoši laika apstākļiem,” piemetina skolotāja.

Projektā iesaistītajiem bērniem gan mācību gada sākumā, gan beigās veic fizikās attīstības testus. Ventspils 4. vidusskolā testētāji, jau ierodoties un uzmetot skatienu bērniem, secināja, ka skolēnu fiziskā attīstība ir būtiski progresējusi. Testi šo pārliecību, līdzīgi kā citās skolās, tikai apstiprinājuši. Skolotāja piebilst – katrs var arī redzēt, ka projektā iesaistītie bērni kļuvuši arī tievāki. Tas mūsdienu aptaukošanās laikmetā ir ļoti svarīgi.

 

Patīk arī vecākiem

Sergejs Vasiļjevs, Daugavpils 3. vidusskolas sporta skolotājs, uzsver, ka, kopā sportojot, bērni kļuvuši saliedētāki. Arī bērnu vecāki no sirds iesaistījušies projekta īstenošanā: labprāt devušies bērniem līdzi uz sacensībām un citiem projekta pasākumiem. Nav biedējis arī tāls ceļš. Piemēram, uz tautas bumbas turnīru Jelgavā līdzi braukuši pat desmit vecāki. “Projekts palīdzēja arī vecākiem atrast jaunus veidus, kā pavadīt laiku kopā ar bērniem. Citādi ikdienā ģimenes kopā bieži vien tikai sēž pie galda un ēd,” secinājis skolotājs. “Dalība projektā gan bērniem, gan vecākiem, gan arī skolotājiem sniedza daudz jaunu emociju.”

E. Auniņa piebilst: “Kaut līdz 6. klasei vēl tālu, bērni jau tagad uztraucas – vai tiešām 6. klasē projekts beigsies? Ir svarīgi turpināt uzsākto sportošanu. Bērni tā pieraduši sportot regulāri. Citādi viņi nemaz vairs nespēs dzīvot.”

 

Uzvarētāja gods vilina

Kaut aizrāvušies ar sportošanu, bērni nav aizmirsuši, ka arī citas mācību stundas ir svarīgas. Kā zināms, projektā “Sporto visa klase” ik mācību gadu nosaka uzvarētāju, un kopvērtējumā ir svarīgi ne tikai panākumi sporta sacensībās, bet arī skolā saņemtās atzīmes. N. Gorškova teic – mazie jelgavnieki šogad mācās sevišķi čakli. Mācību sniedzis iepriekšējais mācību gads, kad klase, neraugoties uz uzvaru projektā iesaistīto klašu tautas bumbas turnīrā, kopvērtējumā ne tik spožo sekmju dēļ palika 4. vietā. Kaut klases vidējā atzīme bija 8, citiem bija izdevies mācīties vēl labāk.

“Šim projektam ir jāiekustina sniega bumba. Tai jāveļas tālāk un jāpanāk, lai valsts apmaksāto sporta stundu skolās būtu vairāk,” teic E. Auniņa. “Jādomā arī par to, kur un kā sportot, jo daudzām skolām sporta zāles jau ar esošo sporta stundu skaitu ir pārslogotas.”

Toties Āgenskalna sākumskolas sporta skolotājs Sergejs Dolotins projektā “Sporto visa klase” ir jaunpienācējs: “Jau pērn uzzinājām par šo projektu un domājām – kāpēc gan piedalās tikai sešas skolas, kāpēc nevaram arī mēs? Tikko uzzinājām, ka šogad projekts turpinās un tajā var piedalīties vairāk klašu, bērnu vecāki uzreiz mudināja pieteikties. Es un skolas direktore arī labprāt piekritām. Vecāki bija gatavi arī līdzfinansēt dalību pasākumā, tomēr izlozes kārtībā iekļuvām to skolu skaitā, kam dalību sedz LOK un pašvaldība.

Kaut pagājuši tikai daži mēneši, kopš piedalāmies projektā, bērni kļuvuši disciplinētāki. Ar lielāku atbildības sajūtu attiecas gan pret sportu, gan arī mācībām, jo vēlas iegūt augstu vietu kopvērtējumā.”

 

Uzziņa

Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) projekts “Sporto visa klase” paredz klasei 3 fakultatīvas sporta nodarbības nedēļā:

Viena – peldēšanas nodarbība

Viena – sporta spēļu nodarbība vai nodarbība svaigā gaisā

Viena – stājas korekcijas un vispārējās fiziskās sagatavotības nodarbība.

Nodarbības notiek saskaņā ar Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) izstrādātu metodisko materiālu.

Svarīgākās norises projektā “Sporto visa klase”

19. februāris – beidzas pieteikšanās projekta talismanu konkursam

Līdz 22. aprīlim – projektā iesaistītās klases veic dažādus labus darbus

20. maijs – projektā iesaistīto klašu finālsacensības, kurās piedalās 6 labākās 3. klases.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+