×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
27. janvāris, 2016
Drukāt

Augstskolas veido aizvien aktīvāku sadarbību ar ziedotājiem (1)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja
Uzziņa

Lielākais korporatīvais mecenāts – "Accenture Latvija" filiāle. Trīs gadu laikā ziedoti 220 833,76 eiro.
Lielākais individuālais mecenāts – Boriss un Ināra Teterevi. Ziedoti 778 432,04 eiro
Ilgākais kooperatīvais mecenāts – SEB banka
Ilgākais individuālais mecenāts – Guntis Bērziņš
Lielākais sporta atbalstītājs – Andrejs Jurgens. Novēlēti 2 000 000 ASV dolāru stipendijām talantīgiem sportistiem.

Uzņēmēju un privātpersonu atbalsts augstskolām kļūst aizvien pamanāmāks. Pagājušā gada nogalē par pusmiljona eiro vērtu ziedojumu Latvijas Universitātei (LU) paziņoja vietējais datortīklu aprīkojuma ražotājs SIA “Mikrotīkls”. Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) pērn saņēmusi teju divreiz vairāk ziedojumu nekā iepriekšējos gados.

Dati par LU saņemtajiem ziedojumiem liecina, ka to apjoms pēdējos gados svārstās no 1,6 līdz 2,4 miljoniem eiro. Gada laikā LU parasti atbalsta ne vairāk kā 200 ziedotāju, bet 2014. gadā saņemti teju pustūkstotis ziedojumu.

Atbalsta savējie

Kā universitātes tiek pie dāsniem ziedojumiem? Visbiežāk ar ziedojumu piesaisti augstskolām nodarbojas īpaši fondi. LU nodibinājusi LU fondu, savukārt RTU ziedojumu piesaiste notiek caur RTU Attīstības fondu. Abu fondu funkcijas ir gana līdzīgas: tie piesaista finansējumu ne tikai dažādiem universitātē īstenotiem projektiem, bet arī stipendijām labākajiem universitāšu studentiem.

LU fonda izpilddirektore Laila Kundziņa-Zvejniece stāsta, ka fonds īpaši uzrunā tos uzņēmējus, uz kuru atbalstu cer. Piemēram, SIA “Mikrotīkls” regulāri sūtīts LU fonda gada pārskats, lai potenciālais ziedotājs zinātu, kā fondā nonākušais finansējums tiek izlietots. Viņa gan arī uzsver: ziedotājiem parasti izveidojusies ilga un cieša saikne ar universitāti. Piemēram, SIA “Mikrotīkls” īpašnieks Arnis Riekstiņš pats savulaik absolvējis LU Fizikas un matemātikas fakultāti, un LU joprojām strādā mācībspēki, kuri skolojuši arī veiksmīgo uzņēmēju. A. Riekstiņš darbojas arī LU Cietvielu fizikas institūta padomē, līdz ar to “tur roku uz pulsa” par to, kas notiek zinātnē, kā zinātniekiem trūkst un kas būtu vajadzīgs, lai neatpaliktu no ārvalstu kolēģiem. Viņš ir arī LU padomnieku konventa loceklis. SIA “Mikrotīkls” jau 2011. gadā bija sniegusi atbalstu LU, kad Datorikas fakultātei uzdāvināja divus “MikroTik” maršrutētāju komplektus, ko var izmantot gan datorikas studenti praktiskajās nodarbībās, apgūstot studiju kursu “Datortīklu administrēšana”, gan LU pētnieki savos pētījumos.

RTU rektora vietnieks Artūrs Zeps arī saka: konventa locekļi aktīvi ziedo RTU. Jāpiebilst, ka uzņēmumi, kuri ziedo, var saņemt atlaides no valsts, kad jāmaksā uzņēmuma ienākuma nodoklis.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Bet medicīnas akadēmija legalizē farmācijas firmu kukuļus ārstiem

Draugiem Facebook Twitter Google+