×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
29. jūlijs, 2013
Drukāt

Bez vecāku gādības palikušajiem bērniem top jau astotā jauniešu māja

LETALETA

Bez vecāku gādības palikušo bērnu izglītošanai Latvijā top jau astotā jauniešu māja, tā būs Smiltenē; šajā jauniešu mājā mācīsies desmit bērni – bāreņi un citi bez vecāku gādības palikuši bērni, aģentūru BNS informēja Labklājības ministrijas (LM) Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Brīvmane.

Pašlaik mājā norit būvdarbi, kas jāpabeidz līdz oktobrim. Pēc tam paredzēta telpu iekārtošana. Plānots, ka te jaunieši varēs iegūt praktiskas iemaņas patstāvīgai dzīvei sabiedrībā.

LM finansiāli atbalstītajā projektā atjaunos telpas, kurās izveidos grupu dzīvokļus. Lai izveidotu divus dzīvokļus ar atsevišķām ieejām, kas ļautu jauniešiem veidot patstāvīgu dzīvi, telpām vajadzīgs remonts.

Katram jaunietim speciālisti izveidos individuālu programmu, kā integrēties sabiedrībā pēc mācību beigšanas.

Jauniešu mājas izveides mērķis ir sagatavot bērnus dzīvei ārpus bērnu sociālās aprūpes iestādes, sasniedzot pilngadību. Smiltenes novada Bērnu un ģimenes atbalsta centrs vidēji gadā uzņem 40 jauniešus, no kuriem ievērojama daļa ir vecumā no 15 līdz 18 gadiem. Tādēļ Jauniešu māja būs labs veids, kā sniegt jaunietim nepieciešamo atbalstu un tālākai dzīvei nepieciešamās zināšanas, uzsvēra ministrijā.

Jauniešu mājā jaunieši varēs mācīties gatavot ēst, uzņemties rūpes par sevi, iepazīt pieaugušo dzīvi, lai neveidotos situācija, kad jaunietis pēc pilngadības sasniegšanas, uzsākot pastāvīgu dzīvi, neprot iztikt viens. Speciālistu uzdevums būs palīdzēt attīstīt jauniešu sociālās un praktiskās iemaņas, lai nodrošinātu viņu neatkarību un veiksmīgu iekļaušanos sabiedrībā.

Šāgada 23.maijā LM Valsts programmas bērna un ģimenes stāvokļa uzlabošanai 2013.gadam noslēdza līgumu ar Smiltenes novada domi par Jauniešu mājas izveidi Smiltenes novada Bērnu un ģimenes atbalsta centrā. Kopējās projekta izmaksas ir 22,5 tūkstoši latu, no kuriem 18 tūkstošus latu jeb 80% no kopējās summas finansē LM. Pārējo summu maksā Smiltenes novada Dome.

Smiltenes Jauniešu māja ir jau astotā bez vecākiem palikušo bērnu izglītošanai domātā māja Latvijā, to atklās 1.novembrī.

Pagājušajā gadā Jauniešu māja izveidota Krāslavā, 2011.gadā tāda tapusi Kokneses novada domes Ģimenes krīzes centrā, Ventspils pilsētas Domes Sociālā dienesta pansionātā un bērnu namā un Jelgavas novada Elejas bērnu un ģimeņu atbalsta centrā. Iepriekšējos gados Jauniešu mājas atklātas arī Liepājā, Daugavpilī, Madonā un Dobelē.

LM dati liecina, ka pašlaik bērnu aprūpes iestādēs Latvijā kopumā dzīvo 1,7 tūkstoši bāreņu vai bez vecāku gādības palikušu bērnu. No tiem 805 ir vecumā no 13 līdz 18 gadiem.

Neskatoties uz plašajām mācībām, pētījumu rezultāti rāda, ka tikai 41% no ārpusģimenes aprūpes iestādē esošajiem bērniem jūtas pilnvērtīgi sagatavoti un ir apguvuši nepieciešamās iemaņas patstāvīgas dzīves uzsākšanai pēc iestādes atstāšanas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+