×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
29. jūlijs, 2017
Drukāt

Monika Zīle: “Krutās Šomases” stils un citi piemēri (41)

Foto - Evija Trifanova/LETAFoto - Evija Trifanova/LETA

Dziedātāja Liene Šomase

Kāds no anonīmajiem un allaž kritiski noskaņotajiem manu tekstu lasītājiem vienu rakstu nesen komentēja ar sarkastisku piebildi – varbūt Zīle ieteiks recepti tautas garīgās veselības uzlabošanai… Jāteic, šajā gadījumā esmu ar autoru vienisprātis: dažādās demokrātijas brīvības, par kurām ilgi sapņojām, pēc to iegūšanas nav vainagojušajās daudzu cerētajā garīguma uzplaukumā, bet reizumis izpaužas kroplīgi un duļķo sabiedrības apziņu. Tomēr grūti iztēloties vienu pravieti, kura autoritātes apstarotie padomi liktu cilvēkiem nopietni aizdomāties par viņu rīcības izraisīto atbalsi un sasniegtu, piemēram, arī tādus kā Liene Šomase.

Jaunā sieviete, kurai masu saziņas līdzekļi vēlīgi piešķīruši dziedātājas titulu, nupat sociālajos tīklos izplatījusi ar kabatas tālruni filmētu videopadomu laika īsināšanai auto sastrēgumos. Tur sižeta autore izpaužas, dziedādama kopā ar savu mazo meitu, kas mašīnas priekšējā sēdeklī sirsnīgi līksmo nepiesprādzējusies. Māte satiksmes noteikumu smago pārkāpumu ievērojušajiem komentētājiem iesaka neuztraukties, jo viss tiekot kontrolēts. Jācer, attēls patiešām nav tapis kustībā uz ielas un ir filmētājas vīstošās popularitātes elpināšanai domāts. Bet arī tad, ja inscenējums tapis stāvvietā, satriec pieaugušās sievietes bezatbildība, neaizdomājoties par ekrānā redzamā sekām. Ir gana ļaužu, kas jebkura noteikuma neievērošanu uzskata par varoņdarbu arī tad, ja iešana pret straumi apdraud pašus. Sīvajiem nihilistiem šī “videomākslā” tvertā bezatbildības augstā dziesma ir īsta medusmaize un atdarināšanas vērts paraugs, iedrošinot kopēt “krutās Šomases” stilu, reāli riskējot ar savu bērnu dzīvību. Cerams, sižets nevairos satiksmes negadījumu upuru skaitu.

Tiesa, jau iepriekš ar prastu izrunāšanos savu līmeni atklājusī augšminētā dāmiņa ir tikai astotā plāna aktrise uz valstiskās bezatbildības teātra skatuves. Tur galvenās lomas spēlē politiķi. Ne valdībā, ne Saeimā vairs pat nepiemin vajadzību atrast “Liepājas metalurga” satriecošās ķezas vaininiekus. Izkususi arī apņēmība izvērtēt “Citadeles” pārdošanas komandas prasmi. Jā, kabineta darbības sākumā, pieri krunkodams, premjers dusmīgā balsī teica, ka dažs noteikti dabūs trūkties. Bet, apskatījis sagatavotās rīkstes, laikam secināja, ka visiem grēkāžiem nepietiks – pēriens prasās gan Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) par bezjēgā iztērētajiem līdzekļiem vērienīgam e-projektam, gan e-veselības koncepcijas īstenotājiem, starp kuriem atrodami IZM “veiksmīgi” pastrādājušie, gan… Tā ka labāk nemaz nesākt. Čehu rakstnieka Jaroslava Hašeka radītajam krietnā kareivja Šveika tēlam drīz apaļš simts gadu, taču joprojām aktuāls viņa domugrauds: “Ilggadēja dienesta valsts struktūrās noslēpums jāmeklē prasmē izvairīties no atbildības, piedaloties itin visā.” Godīgi runājot, arī sabiedrība nav bijusi pietiekami uzstājīga, atgādinot valdības vadītājam viņa sacīto. Jo aumaļām taču nāk citi notikumi – tagad “oligarhu sarunas”, jauna politiskā spēka dzimšana, Solvitas Āboltiņas nākotnes plāni – un pagātnē izlieto ūdeņu peļķes it kā iztvaiko. Diemžēl to garaiņi, nemanāmi būdami, indē apziņu un šķoba izpratni par atbildības svarīgo lomu sabiedrības garīgajā veselībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (41)

 1. Runa seit ir par to, ka Ziilei jaiztop jaunajai varai. tapat kaa savulaik komunistiem.
  Tapec ari sis raksts.

 2. Kapēc nepārtraukti ir cilvēku graušaa un ismiešana! Nevajag jau katram sevi uztaisit par baltu un pùkainu. Baigi jau jùs alaž piespradzejaties un nejau alaž jùs izdarat visu pilnīgi pareizi. Haloo cilvēki jums ir pamācība kā dzīvot? Piešķiriet man arī! Jā ! Iespējams ka Lienei ir neveiksmes gadijušâs. Bet katrs no mums ir tikai cilvēks. Katrs no mums ir cienīgs kļùdities. Nesakat kad nekad neesat piedzerušies. Jùs sakat vai Liene ir skaidrâ. Es neuzskatu viņu par alhoholiķi . Jo cik es zinu cilvēks vienu reizi piedzeroties neklus atkarīgs… jauku dienu.

  • Zini nemaz negribas viņu nosodīt par to, ka piedzērās, bet viņa ir atpazīstama un par savu tēlu ir jādomā. Ticu, ka pēc tā visa viņa jutās ne visai, bet to skatīties tiešām bija nepatīkami. Pati arī esmu dzērusi un vēl kā, bet es neuzstājos skatītāju priekšā, bet centos tikt uz mājām pēc iespējas ātrāk.
   Par to, ka nav piesprādzējusies, kas tur liels. Katram pašam jādomā par savu un savu bērnu drošību!

 3. Somase tiesam ir .. meica.Piemeru nem no krieviem,tie ari ieravusi lien uz skatuves.Cienu Ziles dailradi!

 4. Nu jau autors nezina kur piekasīties!
  Liene Šomase smuki padzied kopā ar meitiņu un tas ir viss.
  Slimīgas fantāzijas var izvērst par jeb ko.
  Un vispār, Jums autor, jāiet strādāt uz mūsu policejiskās valsts Aizliegumu dienestu.
  Jūs sasniegsiet Ginesa rekordu savas slimīgās fantāzijas piepildīšanai

 5. Labāk Monika Zīle būtu uzrakstījusi par to, kā un kāpēc viņa deviņdesmito gadu sākumā savos rakstos aplēja ar dubļiem Pilsoņu Kongresu, veicinot varas saglabāšanu LPSR Augstākās padomes un komunistu rokās. Zīle ir līdzvainīga par to purvu, kurā mēs šodien dzīvojam.

 6. Vai Šomase kādreiz ir arī skaidrā?

 7. Ja minētā dāma ir tiešām braukusi un vedusi nepiesprādzētu bērnu, pārrunas būtu jāveic gan ceļu policijai, gan bāriņtiesai. Bet par piemēra rādīšanu – nu neesam mēs, cilvēki parastie, tik stulbi, lai pakļautu savus bērnus briesmām tikai tāpēc, ka tā dara kaut kāda it kā populāra sieviete. Nu ir mums pašiem savas galvas uz pleciem, cienījamā raksta autore!

 8. Uz vecumu gadās ka ar prātu nav labi.Esmu gados, bet šitādas muļķības grūti lasīt.

 9. beigās sapratu tikai to, ka nabaga Lienīte ir vainīga pie visiem sūdiem…

 10. blondiineem viss piedodams!!!

 11. Aiz kam vārds ‘Šomase’ ir sugas vārds, bet ‘Zīle’ nē ??

 12. māte vēl verdzenes tur??????

 13. muļķi tagad modē, jo patīk muļķiem, bet to lērums

 14. Kas te tika salipināts kopā un kāpēc ? Šomase politikā nav bijusi, ko nevar teikt par Zīli . Nezinu, kas vājāks sanācis – Šomases dziedāšana vai Zīles rakstīšana . Tikumībā abām līdzīga pieredze . Gadu atšķirība ir. Kas ir tas ir. Bet nu tā , lai lai viena otrai ar pirkst bakstītu , tā nu atkal nav. Jauku dienu abām !

 15. krietnais kareivis Šveiks Atbildēt

  Teikšu kā ir – tā ir skaudība; melna vecenes skaudība, kurai masu saziņas līdzekļi vēlīgi piešķīruši rakstnieces titulu. Nu nav viņa nekāda rakstniece, tik tāda astotā līmeņa kolhoza avīželes skribente! “No krūtīm, jāsaka, viņai gan nekā nebija, tās viņai nokārās līdz pašai nabai kā vecai kazai” – šitas citātiņš uz BIS. Ņem par labu, sirdsmīļā Monika!

  • Izklausàs péc vienas Jércénu komentétàjas,nekrietnais kareivi-bàba.Attaisnojums vienígi,ka Tu dzívo pagriezienà uz Strencīshiem.Ko nu te stàstīt par cienījamas rakstnieces gràmatu plauktiem.Tàpat nesapratísi.
   M.Sīles dailrade nav sùdu mushàm domàta.

   • jērcēnu komentētāja Atbildēt

    Kādreiz bij tāda lētā desa – domāta tikai vietējam tirgum. Un tāda pati šī rakstniece; vai patiess talants nolaistos līdz ķengām un moralizēšanai? Neba Liene šai koda, drīzāk tās bij sūdu mušas …

    • Lètàs desas Tavà autoveikalà.Vèl un vēlreiz jàsaka paldies Zíles kundzei.Varbút vecàki pievèrsís uzmaníbu, cik disciplinèta stúrmane vadà viñu bērnus pa koncertiñiem.Pilns instagrams ar piedzívojumiem.

    • Tas gan bij smuki-lèta iereibusi desa uz Daugavpils skatuves.

 16. Te nu ir!Létas,lipīgas dziesmiñas pilnas ausis piedziedàjusi Liene.Neredzu nevienu teikumu Zīles kdzes rakstà,kas neatbilstu patiesībai.Bùtībà Lienes límeña apjúsmotàji jau nespëj uztvert raksta patieso moràli.Tad nu dzívojiet “grobanij” talantu pielúdzot un sekojiet pédéjiem jaunumiem viñas mīlas frontè.Tur nu viña ir pirmà plàna copétàja.

  • Kāds sakars rakstam ar L.Š. dziesmām vai māksliniecisko varējumu?
   Dzeltenā prese apspriež kādas kuram zeķes.
   Tam visiem ir laiks, bet pakustināt smadzenes jautājumos, kur tiek notralināti 10+ un 100+ miljoni pilsoņi klusē!!!
   Tieši tādi ir arī pērkamie mediji ar savu propagandu!
   0 info par tiešām būtisko!
   Lai visiem jauks vakars!

 17. atrasts internetā Atbildēt

  Sviests 🙁 🙁 Kad nav par ko rakstīt, raksta muļķības, vispār palasot dzeltenās preses lapeles žēl, ka daži žurnālistikas profesijas pārstāvji, kuri augstskolas solā mācoties žurnālistiku 5 gadus sasnieguši žurnālistikas izcilību un vairāk par tukšu salmu kulšanu nav apguvuši, patiesībā žēl man, ka tiek iznīcināti koki, kuri pārtop papīrā uz kura nu katrs spečuks uzskribelē savu, kas pēcāk nonāk mūsu atkritumu urnās, jebšu ja labi deg tiek izmantots iekuram, bet varbūt to māca augstskolas 🙁 .Visu cieņu Lienei es ari noskatijos video un nekā tāda tur neredzēju. Kad pārvietoties sanāk pa Rīgu, tad gan brīnumus un jaunatklājumus vari ieraudzīt ceļu satiksmē. Protams par gaumi nestrīdas, bet šajā reizē Zīles kundze iebraukusi ne tajā lauciņā, skumji. PS. Labas grāmatas gan sarakstītas!! ,,Jaunā sieviete, kurai masu saziņas līdzekļi vēlīgi piešķīruši dziedātājas titulu” 🙁 🙁 pat nezināju, ka šādus titulus piešķir masu saziņas līdzekļi 🙁 Hei Zīles kundze, šķiet lietojat ko stiprāku par pupiņu kafiju

 18. Kārtējā tukšmuldētāja!
  Nesalīdzināmi mērogi ar 100+ miljonu darījumiem un atsevišķu indivīdu attieksmi pret jautājumiem!
  Tad iztirzā visus šos darījumus, izmeklē personīgi, iepazīstini sabiedrību (kas būtu ļoti apsveicami)!
  Taču tur vajadzīga kompetence un zināšanas, kuru autorei nav!

  Bet pačīkstēt kādas kurai zeķubikses – tur vienmēr gatava!!!

  Uzraksti par jauno ekonomisko reformu – detalizēti (cēloņus, ieguvējus, riskus).

  Uzraksti un analizē Latvijas ārējos parādus (Latvijas Bankas ņemtos kredītus), kuru restrukturizācijai šobrīd ideāli apstākļi! Piem. Eiropas centrālā banka Vācijai kredītus izsniedz ar NEGATĪVU procentu likmi, tātad potenciāls ir paņemt pa nullēm!!!

  Veiksmi progresā!

 19. Šoreiz vārds vietā! Paldies autorei!

 20. Valdis Freimantāls atbild - kas statūtos bīstams? Atbildēt

  Šomase ir lieliska, patriotiska un neatkārtojama ka Linards Grantinš!

  Spēcīga un skaista!

  Komunistiem tādas latvietes nepatīk – jāapkaro…….
  Rīgas Latviešu Biedrības likumīgie 1938. gada statūti jāapkaro ‘ jāaizliedz!

  Tāpat kā Ditta Rietuma – ka Ansis Ataols Bērzinš!

  Lasiet par komunistu un čekistu noziegumiem : www Valdis Freimantāls “Mosties celies stradā”!

 21. Jautri, kad bijušie politikāņi raksta par sliktajiem politiķiem. Tik aizmirst, ka paši bij šajā iekšā un palīdzēja to klīsteri savārīt. Bet tas laikam aizmirstas vecumā.

 22. Diezgan stulbi. Īpaši atkal Lienes piesaukšana. Liekam taču mieru šai sievietei.

 23. Ūdensgabals prēmijai pie pensijas? Par Šomasi – prasta večas skaudība, ka šī jauna un smuka?

  • jauna un smuka? Nu tur tiešām jābūt uz acīm kritušam. Un arī prasta kā sādžas meitietis. Paldies Dievam, ka vēl ir tāda Monika Zīle, kas skaidri redz, kas apkārt notiek.

 24. Diezgan sekli arī no M. Zīles skatu punkta. Īpaši L. Šomases piesaukšana.

 25. Nevejadzētu šādas šomases dēvēt par dāmiņām. Pie kūtspakaļas uzaugušas sevi iedomājas par sabiedrības krējumu.

 26. Létuma popularizésanai ir smagas sekas.Visos medijos galvenie uzsvari un komentàru plúdi tiesi par bezsatura tematiem.Naz kàdas jaudas teleskops jàmeklé,lai saskatītu zvaigznes pazímes Kombulu Inesei,Violétai,Dzerumu pàrim utt sovu dalībniekiem.Nav dienas,kad viñi nepiesúta ziñas par savàm aktivitàtém.Tà arí tiek baroti fani .Rezultàtà- kolekcioné vasaras festivàlu piedzívojumus,un atdarina létàs zvaigznítes.

  • Tieši tā!
   Tāpēc jau “tumšajos”padomju laikos R. Pauls ārkārtīgi stingri uzmanīja, lai publiski popularizēta tiktu tikai ļoti kvalitatīva māksla ( mūzika) . Toreiz – cenzūras laikos – viņam tika dota tāda vara. Tā rezultātā 70 – 80 gadu latviešu mūzika vēl šodien joprojām skan kvalitatīvi un baudāmi.

   • tu jau esi specs kvalitātes vērtēšanā !
    Tirgus laukuma kuplejas ar no klasiķu darbiem patapinātiem melodiju fragmentiem
    ir tā īstā māksla ! ?

 27. Beidzot viens prātīgs raksts par Latvijas grimšanas iemesliem.
  Cerams, šādu rakstu sekos daudz – jo, runāšanas sākums ir sākums darīšanai!
  “BEIDZOT, mēs esam sākuši par to runāt atklāti!!!”

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Priekšvēlēšanu cīņu kompromatu uzlidojums

Tuvojoties Saeimas vēlēšanām, kas notiks 6. oktobrī, arvien asākas kļūst partiju priekšvēlēšanu cīņas. Vieni politiķi videoklipos un sociālajos tīklos rāda dažādus “kompromatus” par citiem politiķiem un sola tos nest pārbaudei uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju, otri atbild ar to pašu vai sola vērsties policijā par goda un cieņas aizskaršanu, vai aicina Drošības policiju pārbaudīt konkurentu iespējamu saistību ar kaimiņvalsts specdienestiem.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+