×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
10. jūnijs, 2014
Drukāt

Bezatbildīgs uzņēmums jau otro reizi izraisa zivju bojāeju Vesetas upē (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Uzņēmuma SIA “Biodegviela” vainas dēļ Vesetas upē Kalsnavas pagastā nokļuvusi organiska viela – digistāts, izraisot zivju slāpšanu, portālu “LA.lv” informēja Valsts Vides dienestā.

Vakar, 9. jūnijā plkst. 19.00 Valsts vides dienesta Madonas reģionālā vides pārvalde (Madonas RVP) saņēma informāciju par zivju bojāeju Vesetas upē, apdzīvotā vietā Aiviekste, Madonas novada Kalsnavas pagastā.

Sadarbībā ar Valsts ugunsdrošības un glābšanas dienestu (VUGD) informācija pārbaudīta un apsekota notikuma vieta. Atklāts, ka Vesetas upes aizsargjoslā nokļuvis ūdens no dīķiem, kuros regulāri novadīta organiska viela – digistāts.

Kad viela vairs nav uzsūkusies augsnē, dīķiem pievienota caurule, lai to saturu novadītu upē. Vielas klātbūtne upē izraisījusi zivju slāpšanu. Noteikts arī piesārņojuma avots – uzņēmums SIA “Biodegviela”.

Šobrīd digistāta izplatīšanās upē ir novērsta, likvidētas caurules, kas savieno dīķi un upi. Bojā gājušo zivju skaits vērtējams kā neliels. Pārvaldes direktors Jevģenijs Sobko norāda, ka pateicoties VUGD un Madonas RVP inspektoru darbam novērsta lokāla mēroga ekoloģiska katastrofa un masveida zivju bojāeja. Madonas RVP inspektori turpina apsekot Vesetas upes teritoriju.

Uzņēmums SIA “Biodegviela” arī 2013. gadā ap šo pašu laiku nonācis Madonas RVP redzeslokā par līdzīgiem pārkāpumiem.

Toreiz uzņēmums novadījis digistātu uz lauka, viela ieplūdusi upē, nonāvējot 261 kilogramus zivju. Uzņēmuma rīcība 2013. gadā videi radīja 7713 EUR lielus zaudējumus, kas vērtējams kā būtisks kaitējums, tādēļ pret SIA “Biodegviela” ierosināta krimināllieta, tās izmeklēšana joprojām turpinās.

Madonas RVP turpinās lietas apstākļu noskaidrošana. Vesetas upes un dīķu ūdens analīzes nodotas Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā “BIOR”.

Digistāts ir organiska viela, kas ir biogāzes ražošanas blakus produkts, to iespējams izmantot augsnes mēslošanai. Uzņēmuma SIA “Biodegviela” attīstīšanas iekārtas nespēj attīrīt digistātu lielā apjomā, tādēļ uzņēmums rīkojas videi kaitnieciski.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. vai tas ir tas pats, kas digestāts?

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +22.5
Alūksne +22.8
Daugavpils +25.4
Saldus +25.4
Liepāja +24.9
Jelgava +25.4
Ventspils +14.1
Limbaži +24
Madona +25.9
Rēzekne +25.4
Draugiem Facebook Twitter Google+