Foto – Leta

Bezdarbnieka pabalstu saņemt būs grūtāk 1

Lai cīnītos ar negodprātīgiem sezonālajiem darba devējiem, pagarinās periodu, kurā jābūt veiktām sociālajām iemaksām, lai iegūtu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, paredz šodien Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Līdz šim tiesības uz bezdarbnieka pabalstu bija bezdarbniekam, kuram apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu, ja par viņu iemaksas bezdarba gadījumam veiktas vai bija jāveic ne mazāk par deviņiem mēnešiem pēdējo 12 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Tomēr likuma grozījumi, kas stāsies spēka no nākamā gada, paredz, ka bezdarbnieka pabalsta tiesību iegūšanai sociālās apdrošināšanas iemaksas būs jāveic ilgāku laiku, proti, 12 mēnešus 16 mēnešu laikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labklājības ministrijā uzsver, ka tādējādi tiktu nodrošināts, ka sezonālo darbu veicēji sociālās apdrošināšanas iemaksas veic vismaz divu sezonu laikā, un līdz ar to daļa izmaksu tiek pārnestas atpakaļ uz darba devēju, pārtraucot praksi izmantot bezdarbnieka pabalsta sistēmu kā pagaidu finansējuma avotu darbinieku noturēšanai uz nākamo sezonu.

Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem, bezdarbnieka pabalsta saņēmēju skaits mēnesī kopš 2012.gada pakāpeniski pieaug. Tā kā pieaug gan bezdarbnieka pabalstu saņēmēju skaits, gan pabalsta vidējais apmērs, katru gadu aizvien lielāki izdevumi tiek virzīti šo pabalstu izmaksai, skaidro Labklājības ministrija (LM).

Ministrijā gan norāda, ka šāds pieaugums nav viennozīmīgi vērtējams kā negatīvs. Tas var būt saistīts ar veiksmīgāku ēnu ekonomikas, tostarp “aplokšņu algu”, apkarošanu, kā arī kopējās nodarbinātības pieaugumu.

Tomēr praksē pastāv gadījumi, kad personai ir viens un tas pats darba devējs un atkārtojas situācija “darbs-bezdarbs-darbs”. Salīdzinoši bieži bezdarbnieka pabalsta saņēmēji ir sezonālo darbu veicēji – zemnieku saimniecībās nodarbinātie, ceļu būvēs nodarbinātie, mežsaimniecībās nodarbinātie un tamlīdzīgi. Pēc VSAA datiem, 4,5 gadu laikā kopš 2012.gada 7248 personas jeb gandrīz 4% no bezdarbnieka pabalsta saņēmējiem pabalstu pieprasījuši trīs vai vairāk reižu.
Tas parāda, ka sezonas darbinieku darba devēji savu uzņēmējdarbības modeli veido, apzinoties, ka, sezonas laikā veicot apdrošināšanas iemaksas deviņus mēnešus, atlikušo laiku persona varēs izmantot līdzekļus no sociālās apdrošināšanas sistēmas, kas nav paredzēta, lai risinātu sezonālās nodarbinātības jautājumus, iepriekš pauda LM.

Ministrija prognozē, ka, pagarinot kvalifikācijas periodu tiesību noteikšanai uz bezdarbnieka pabalstu, bezdarbnieku pabalstu saņēmēju skaits trijos gados samazināsies par vidēji 5,5% gadā.

Reklāma
Reklāma

Iebildumus pret šo ieceri pauda Tiesībsarga biroja pārstāvji, kuri iepriekš Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā norādīja, ka saskata tajā neatbilstību Satversmei. Pašreizējais regulējums neliedz sezonas darbus, likumdevējs to paredzējis, tāpēc tas nav uzskatāms par ļaunprātīgu sistēmas izmantošanu, pauda Tiesībsarga biroja pārstāvji.