Mobilā versija
+1.3°C
Diāna, Dina, Dins
Piektdiena, 24. februāris, 2017
23. novembris, 2016
Drukāt

Bezdarbnieka pabalstu saņemt būs grūtāk (1)

Foto - LetaFoto - Leta

Lai cīnītos ar negodprātīgiem sezonālajiem darba devējiem, pagarinās periodu, kurā jābūt veiktām sociālajām iemaksām, lai iegūtu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, paredz šodien Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”.

Līdz šim tiesības uz bezdarbnieka pabalstu bija bezdarbniekam, kuram apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu, ja par viņu iemaksas bezdarba gadījumam veiktas vai bija jāveic ne mazāk par deviņiem mēnešiem pēdējo 12 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Tomēr likuma grozījumi, kas stāsies spēka no nākamā gada, paredz, ka bezdarbnieka pabalsta tiesību iegūšanai sociālās apdrošināšanas iemaksas būs jāveic ilgāku laiku, proti, 12 mēnešus 16 mēnešu laikā.

Labklājības ministrijā uzsver, ka tādējādi tiktu nodrošināts, ka sezonālo darbu veicēji sociālās apdrošināšanas iemaksas veic vismaz divu sezonu laikā, un līdz ar to daļa izmaksu tiek pārnestas atpakaļ uz darba devēju, pārtraucot praksi izmantot bezdarbnieka pabalsta sistēmu kā pagaidu finansējuma avotu darbinieku noturēšanai uz nākamo sezonu.

Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem, bezdarbnieka pabalsta saņēmēju skaits mēnesī kopš 2012.gada pakāpeniski pieaug. Tā kā pieaug gan bezdarbnieka pabalstu saņēmēju skaits, gan pabalsta vidējais apmērs, katru gadu aizvien lielāki izdevumi tiek virzīti šo pabalstu izmaksai, skaidro Labklājības ministrija (LM).

Ministrijā gan norāda, ka šāds pieaugums nav viennozīmīgi vērtējams kā negatīvs. Tas var būt saistīts ar veiksmīgāku ēnu ekonomikas, tostarp “aplokšņu algu”, apkarošanu, kā arī kopējās nodarbinātības pieaugumu.

Tomēr praksē pastāv gadījumi, kad personai ir viens un tas pats darba devējs un atkārtojas situācija “darbs-bezdarbs-darbs”. Salīdzinoši bieži bezdarbnieka pabalsta saņēmēji ir sezonālo darbu veicēji – zemnieku saimniecībās nodarbinātie, ceļu būvēs nodarbinātie, mežsaimniecībās nodarbinātie un tamlīdzīgi. Pēc VSAA datiem, 4,5 gadu laikā kopš 2012.gada 7248 personas jeb gandrīz 4% no bezdarbnieka pabalsta saņēmējiem pabalstu pieprasījuši trīs vai vairāk reižu.
Tas parāda, ka sezonas darbinieku darba devēji savu uzņēmējdarbības modeli veido, apzinoties, ka, sezonas laikā veicot apdrošināšanas iemaksas deviņus mēnešus, atlikušo laiku persona varēs izmantot līdzekļus no sociālās apdrošināšanas sistēmas, kas nav paredzēta, lai risinātu sezonālās nodarbinātības jautājumus, iepriekš pauda LM.

Ministrija prognozē, ka, pagarinot kvalifikācijas periodu tiesību noteikšanai uz bezdarbnieka pabalstu, bezdarbnieku pabalstu saņēmēju skaits trijos gados samazināsies par vidēji 5,5% gadā.

Iebildumus pret šo ieceri pauda Tiesībsarga biroja pārstāvji, kuri iepriekš Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā norādīja, ka saskata tajā neatbilstību Satversmei. Pašreizējais regulējums neliedz sezonas darbus, likumdevējs to paredzējis, tāpēc tas nav uzskatāms par ļaunprātīgu sistēmas izmantošanu, pauda Tiesībsarga biroja pārstāvji.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. bet pabalstus???????? turpināsim finansēt kontrabandu un ēnu ekonomiku????????????????????????????

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (1)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+