×
Mobilā versija
Brīdinājums +12°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
13. jūnijs, 2012
Drukāt

Bezdarbniekus grupēs atbilstoši to iespējām atrast darbu

Foto - LETAFoto - LETA

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) plāno grupēt aģentūrā reģistrētos bezdarbniekus atkarībā no to iespējām atrast darbu, līdz ar to arī piedāvājot katrai mērķa grupai atšķirīgu pakalpojumu klāstu, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” pavēstīja NVA direktore Inese Kalvāne.

“Mēs bezdarbniekus grupēsim jeb, kā tas ir nodarbinātības ekspertu valodā, profilēsim. Proti, tiks izveidots tehnoloģisks rīks, ar kuru mūsu speciālisti pēc sarunas ar bezdarbnieku daudz vienkāršāk varēs identificēt, kādai mērķa grupai bezdarbnieks ir pieskaitāms un attiecīgi kādi pakalpojumi viņam ir nepieciešami. Nav noslēpums, ka ir cilvēki, kas ļoti labi spēj atrast darbu, viņu atrašanās bezdarbnieku statusā nav ilgstoša un vairāk ir saistīta ar sociālās apdrošināšanas pakalpojumu izmantošanu. Tas ir pilnīgi normāli, jo, ja cilvēks ir strādājis un maksājis sociālās iemaksas, bezdarba gadījumā viņam arī pienākas pabalsts. Taču ir arī tādi cilvēki, kuriem atrast darbu patstāvīgi ir ļoti grūti. Ir arī tādi bezdarbnieki, kas nemaz nevēlas strādāt. Katrai no šīm grupām mēs piemeklēsim atsevišķus pasākumus un atsevišķus instrumentus, kā sadarboties,” pastāstīja Kalvāne.

Viņa norādīja, ka arī prasības pret šiem klientiem būs atšķirīgas. “Mēs nevaram izvirzīt vienādus nosacījumus, ja mēs runājam, piemēram, par vientuļu divu bērnu māti attālā reģionā un labi izglītotu 32 gadus vecu cilvēku Rīgā. Gan mūsu saruna, gan mūsu prasības attiecībā uz šiem klientiem būs atšķirīgas,” teica NVA vadītāja.

Viņa atzina, ka tiem cilvēkiem, kuriem darbu atrast ir visgrūtāk, būs nepieciešams visilgākais atbalsts un arī tas izmaksās visdārgāk. Šādos gadījumos visbiežāk nepieciešamas pārkvalifikācijas programmas, kas arī ir dārgas, bet pēc tam cilvēks ātri var atrast darbu.

Vienlaikus Kalvāne uzsvēra, ka NVA darbinieku attieksme pret visiem bezdarbniekiem būs vienāda ‒ laipna un profesionāla, taču atšķirsies pakalpojumu kopums. “Ir cilvēki, kuriem pietiek ar motivējošiem pasākumiem, bet ir arī tādi, kas ir zaudējuši jebkādas prasmes un iemaņas – pat elementāri plānot savu dienas kārtību. Kad šī metode tuvosies ieviešanai, mēs to daudz plašāk izskaidrosim gan sabiedrībai, gan saviem klientiem,” klāstīja Kalvāne.

Viņa arī sacīja, ka nevēlētos, lai bezdarbnieki pēc NVA apmeklēšanas teiktu: “Nu, aizgāju, atzīmējos, bet nekādas lielās jēgas jau nebija!” “Uzsveru, ka mūsu darbiniekiem ir jāmāk pastāstīt un jāinformē, kas ir tas atbalsts, ko cilvēks var saņemt no NVA. Es gan arī domāju, ka tas nav pareizi, ja cilvēks, kas tikko ir kļuvis par bezdarbnieku, tūliņ tiek apveltīts ar neskaitāmām no valsts budžeta apmaksātām lietām, iespējām… Mēs nedalām veltes. Mēs palīdzam tad, kad tas ir nepieciešams. Cilvēkiem tas ir jāizskaidro. Darbs ir jāmeklē, un tas ir jādara pašam,” informēja NVA direktore.

Kalvāne arī minēja, ka ikdienā, strādājot ar bezdarbniekiem, ir ļoti labi redzams, ka ir cilvēki, kas ļoti intensīvi meklē darbu, ir cilvēki, kas to gribētu, bet kuriem tas neizdodas, ir tādi cilvēki, kuri atrodas pa vidu, ir tādi, kuri patiesībā nelegāli strādā, un ir arī tādi, kuri nemaz nevēlas strādāt un iesaistīties NVA piedāvātajos pasākumos. “Šiem cilvēkiem mēs pievērsīsim īpašu uzmanību. Mums būs atšķirīgas darba metodes un arī prasības pret cilvēkiem, kuri darbu nevar atrast objektīvu iemeslu dēļ – tā ir pieejamība, nepieciešamība aprūpēt ģimenes locekļus, neapmierinošs piedāvātās darba algas apmērs -, un pret cilvēkiem, kuriem nav objektīvu iemeslu tam, kādēļ viņi nespēj atrast darbu un nepiedalās NVA piedāvātajos pasākumos,” viņa atzina.

NVA vadītāja gan uzsvēra, ka aģentūra negrasās īstenot represijas un piespiest strādāt jebkādu darbu jebkādos apstākļos. “Tomēr mēs noteikti identificēsim tos gadījumus, kad iespēja strādāt ir un iespēja piedalīties NVA pasākumos ir. Ja cilvēks šīs iespējas neizmantos, mēs šķirsimies,” pastāstīja Kalvāne.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+