Kultūra
Mūzika

Līmenis kļūst arvien augstāks0

Foto-Timurs Subhankulovs

Ar pārdzīvojuma katarses asarām meiteņu acīs, nokāpjot no podestiem, ar Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa un kultūras ministres Daces Melbārdes klātbūtni, ar līdz pēdējai vietai pārpildītu Latvijas Universitātes aulu, ar izķertām koru fināla konkursa programmiņām, kuru varēja būt vairāk. Ar, kā sacīja diriģents Andris Veismanis, pasaules līmeņa konkursu, kur ikviens no 20 jauktajiem koriem varēja būt pirmais un varēja būt arī pēdējais, jo visu izšķīra saskaitītie punkti – tik līdzvērtīgu sniegumu sestdien demonstrēja finālisti koru karos – šajā spožākajā Dziesmu svētku ieskaņas notikumā.

“Jauktajos koros mans favorīts ir Jānis Ozols un “Maska”,” tieša bija Sandra Birze, latviete no Austrālijas, kura pati savā zemē darbojas ar diviem koriem, “un, cik muzikāli un saturiski lielisks repertuārs, to var teikt vai par visiem koriem!” Viešņai taisnība, daudzi kori atklāja brīnišķīgus gan agrāk rakstītus, gan pavisam jaunus latviešu jauno komponistu darbus, kā, piemēram, “Maskas” sniegumā pirmatskaņojumu piedzīvoja Lauras Jēkabsones “Pērkoņtēvs”. Cēsu pils kora izpildījumā varēja priecāties par komponistes Agnetas Krilovas-Bērziņas, kura pati, starp citu, ir kora “Ogre” dziedātāja, dziesmu “Gaiši, gaiši uguns dega” un agrāk rakstīto Jēkaba Jančevska “Atsalumu”, kuru konkursā kā pats pirmais lieliski izpildīja Jurģa Cābuļa vadītais Carnikavas koris “Vēja balss”, bet pašās beigās stāstu par svešu kungu aizvesto izdziedāja Rīgas Latviešu biedrības kamerkoris “Austrums”.

Publikā dzirdēju runājam – lai nu kā, bet “Maska” nekad nav garlaicīga. Un patiess prieks, ka “mūžīgi ceturtie” tagad beidzot izcīnījuši dalītu pirmo vietu. Pelnīti! Un bija arī citi pārsteigumi. Žūrijas pārstāvis, diriģents Risto Josts no Igaunijas dalījās pārdomās: “Protams, lieliski ir kori “Kamēr…”, “Balsis”, “Sola” ar diriģentu Kasparu Ādamsonu, kuram piemīt kaut kas suģestējoši maģisks, to tūlīt var sajust, bet pirmās daļas beigās ārkārtīgi spilgts bija Emīla Dārziņa jauktais koris ar Ērika Ēšenvalda skaņdarbu…” Viņš arī uzvēra: “Šī ir iespaidīga diena latviešu mūzikai un koru tradīcijai. Biju šeit pirms pieciem gadiem un redzu, ka līmenis kļūst aizvien augstāks, jo parādās jauni kori, kuri sasnieguši jaunu kvalitātes un mākslinieciskās izteiksmes līmeni. Šie ir īsti svētki latviešiem, un es kā igaunis varu būtu ļoti lepns, ka mums ir tādi kaimiņi.”

Bet Valsts akadēmiskā kora “Latvija” mākslinieciskajam vadītājam Mārim Sirmajam pa ilgiem gadiem pirmo reizi bijusi tā laime ļauties konkursa baudīšanai: “Esmu šodien aulā jau no paša rīta, no pirmā kora… Tādu kvalitāti kopumā, kāda šobrīd valda amatieru koros Latvijā, neatrast nevienā lielvalstī, neviena no tām nevarētu lepoties ar tik plašu augsta līmeņa koru izlasi. Un, ja man lūdz atklāt īpašus šeit piedzīvotos katarses brīžus, ir grūti kādu izcelt, jo īstenībā viss ir prātam neaptverami. Cik brīnišķīgi Edgars Vītols ar “Auru” nodziedāja “Baronu” – liels koris, bet tik sakopts, ar tik muzikāli niansētu skaņu. Arī “Vēja balsis” – brīnišķīgas, un cik lieliski no mazpilsētas, kur nevar tā vienkārši pieaicināt palīgus, nākušais Cēsu pils koris nodziedāja Krilovas dziesmu… Man patika arī “Kamēr…” izpildījumā Jura Karlsona darbs “Rainis. Blumbergs. Jāzeps”, kuru biju dzirdējis jau pusfinālā, vienkārši brīnišķīgi… Pilnīgi jaunu renesansi ieguvis koris “Ventspils” (mākslinieciskais vadītājs Aigars Meri ir operas kora diriģents. – V. K.), fantastisks ar savu “Zvirbuli, zvirbuli” Andra Sējāna apdarē, arī koris “Daugava” bija brīnišķīgs ar latgaliešu tautas dziesmu, savu mentalitāti. Ārkārtīgi augstu uzstādījumu sev nospraudis Latvijas Universitātes koris “Juventus” ar Andra Dzenīša darbu “No debesīm”, tas ir milzīgs izaicinājums. Lauras Jēkabsones “Pērkoņtēvs” un “Div’ dūjiņas gaisā skrēja” Babītes “Masku” sniegumā skanēja vienkārši satriecoši…” Žūrijas priekšsēdētājs Mārtiņš Ozoliņš atzina: “Tas, ko šodien dzirdējām, vēlreiz apliecina, ka esam koru lielvalsts.”

Starp daudzajām ovācijām zālē īpaši gribas izcelt tās, ko saņēma “Juventus” par Jāņa Ķirša dziesmu ar Imanta Ziedoņa dzeju “Un pret savu tautas dziesmu”, jo tā aizķer tik dziļi, dziļi, kā “nodot var vien savējie”.

Koru konkursa “Koru kari” rezultāti

Jauktie kori

Lielā balva – Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības koncertorganizācijas “Ave sol” jauniešu koris “Kamēr…”, diriģents Jānis Liepiņš.

1. vieta – Babītes novada jauktais koris “Maska”, diriģents Jānis Ozols; 1. vieta – Rīgas Kultūras un tautas mākslas centra (RKTMC) “Mazā ģilde” jauniešu koris “Balsis”, diriģents Ints Teterovskis.

2. vieta – Latvijas Kultūras akadēmijas jauktais koris “Sōla”, diriģents Kaspars Ādamsons.

3. vieta – Latvijas Universitātes (LU) jauktais koris “Juventus”, diriģents Valdis Tomsons; 3. vieta – jauktais koris “Ventspils”, diriģents Aigars Meri.

Vīru kori

Lielā balva – LU vīru koris “Dziedonis”, diriģents Uldis Kokars.

1. vieta – Rīgas KTMC “Ritums” vīru koris “Tēvzeme”, diriģents Tālivaldis Gulbis; 1. vieta – Rīgas KTMC “Mazā ģilde” vīru kamerkoris “FRA-CHO-RI”, diriģents Andrejs Mūrnieks.

2. vieta – Daugavpils Latviešu kultūras centra vīru koris “Forte”, diriģents Jevgeņijs Uskinskovs.

3. vieta – Rīgas Tehniskās universitātes vīru koris “Gaudeamus”, diriģents Ivars Cinkuss.

Sieviešu kori

Lielā balva – Jelgavas 4. vidusskolas meiteņu koris “Spīgo”, diriģente Līga Celma-Kursiete.

1. vieta – LU sieviešu koris “Balta”, diriģente Māra Marnauza; 1. vieta – Ventspils Kultūras centra sieviešu koris “Venda”, diriģentes Anitra Niedre un Rudīte Tālberga.

2. vieta – LU sieviešu koris “Minjona”, diriģents Romāns Vanags.

3. vieta – Liepājas Universitātes sieviešu koris “Atbalss”, diriģente Ilze Valce.

Senioru kori

Lielā balva – Rīgas Latviešu biedrības senioru koris “Erelbe”, diriģente Zaiga Lazdiņa-Radziņa.

1. vieta – Ogres novada Kultūras centra senioru jauktais koris “Altera”, diriģents Alvis Bērziņš.

2. vieta – VEF Kultūras pils senioru sieviešu koris “Daugavas vanadzes”, diriģente Ārija Zeltiņa.

3. vieta – Mārupes novada kultūras nama senioru sieviešu koris “Noktirne”, diriģente Ilga Bērziņa.

LA.lv