×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
17. jūlijs, 2018
Drukāt

Bezmaksas plastmasas maisiņu ēra veikalos beigsies 2019.gadā (7)

Foto - Sintija Zandersone/LETAFoto - Sintija Zandersone/LETA

Ilustratīvs foto.

Šodien Ministru kabineta sēdē apstiprināti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) grozījumus Iepakojuma likumā. Tie paredz, ka no 2019. gada 1. janvāra tirdzniecības vietās plastmasas iepirkumu maisiņi patērētājiem vairs netiks izsniegti bez maksas, izņemot ļoti vieglās plastmasas maisiņus. Likuma grozījumi izstrādāti, lai ierobežotu plastmasas vienreiz lietojamo maisiņu izmantošanu tirdzniecības vietās un lai sasniegtu Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvā* nospraustos mērķus, portālam “La.lv” pavēstīja VARAM Ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Santa Vaļuma.

Ministrs Kaspars Gerhards atzīst: “Ir būtiski jau šodien pieņemt valstiski atbildīgus lēmumus, veidojot stipru un mūsdienīgu vides aizsardzības politiku. Bezmaksas plastmasas maisiņu aizliegums samazinās videi nedraudzīgā materiāla nonākšanu atkritumu poligonos un apkārtējā vidē. Tirgotājiem tā būs motivācija veidot videi draudzīgu pieeju darba procesos un īstenot arvien zaļāku darbības politiku.”

Likumprojekts ir attiecināms uz visu veidu plastmasas iepirkumu maisiņiem neatkarīgi no to materiāla biezuma. Izņēmums ir attiecināms tikai uz ļoti vieglās plastmasas iepirkumu maisiņiem, kurus izmanto higiēnas nolūkos vaļējas pārtikas iepakošanai, kad to izmantošana var novērst pārtikas bojāšanos un pasargāt no ārējās vides ietekmes, novēršot neatbilstošu uzglabāšanu un nelietderīgu izmantošanu.

Gerhards norāda: “Daļa tirgotāju jau plastmasas maisiņus neizsniedz bez maksas, nodrošinot alternatīvus risinājumus – papīra, auduma maisiņus, kartona kastes u.tml. Tas motivē patērētājus izvēlēties videi draudzīgākus risinājumus. Savukārt tie tirgotāji, kas vēl joprojām maisiņus izsniedz bez maksas, to turpmāk darīt vairs nedrīkstēs.”

Paredzēts, ka tirdzniecības vietās tirgotāji aizstās vieglās plastmasas (izņemot ļoti vieglās plastmasas, kuru biezums nepārsniedz 15 mikronus) iepirkumu maisiņus, kas nav izgatavoti no bioloģiski noārdāmas plastmasas, ar iepakojumu no cita veida izejmateriāliem. Turklāt arī tiek noteikts, ka iepakotājam ir jāinformē patērētāji par nepieciešamību samazināt plastmasas iepirkumu maisiņu patēriņu.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) nodrošinātajā pētījumā** tika konstatēts, ka kopējais svars un daudzums plastmasas iepirkumu maisiņiem, kuru viena maisiņa svars nepārsniedz 0,003 kilogramus, 2015. gadā, salīdzinot ar 2010. gadu, ir palielinājies par 57 %. Savukārt tiem maisiņiem, kuriem viena maisiņa svars ir lielāks par 0,003 kilogramiem, kopējais svars un daudzums par šo periodu palielinājies par 35 %. Jānorāda, ka tirdzniecības vietās 2017. gadā tika realizēti vai izplatīti 1,7 milj. kilogramu plastmasas maisiņi, kuru svars ir zem 0,003 kilogramiem, un teju 2 milj. kilogramu plastmasas maisiņu, kuru svars ir virs 0,003 kilogramiem.

*Eiropas Parlamenta un Padomes 2015. gada 29. aprīļa direktīva 2015/720/ES, ar ko groza direktīvu 94/62/EK

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Tie būs izgaistošie maisiņi. Tikko izņem preci, tā maisiņš izgaist. Un ja es aizeju uz veikalu ar savu maisiņu, tad atkal jāmaksā?

 2. Sen bija laiks. Manis pēc vispār var neražot.

 3. Sāksies īstā ēra Atbildēt

  Kā sapratu-pārdos tikai dārgāk! Līdzīgi,kā ar importa sulām.

 4. Vai tad viņus izniedz bez maksas – katrs var iet un ņemt cik grib ? ??

 5. Visa tā muldēšana par maisiņiem ir dziļš bleķis. Sardeles un cīsiņus, vai malto gaļu tāpat būs jāiesaiņo plasmasā, griķus un putraimus arī, citādi pa ceļam uz veikalu puse jau būs izbirusi. Drīozāk jāseko, lai tirgotāji 100 gramu siera gabaliņu neietītu kvadrātmetrīgā plēvē. Varbūt r prātīgāk būtu tomēr ieviest depozīta sistēmu un savākt kā stikla traukus, tā PET pudeles un tos maisiņus. Kas attiecas uz maisiņiem, tad kāpēc gan nevae tos savākt arī tad ja tie ir sasmērēti? Savākt uz svata par nelielu atlīdzību. Tos var teicami sasmalcināt un atdalīt plastmasu no netīrumiem, bet pārstrādājot var iegūt dīzeļdegvielu. Arī no vecām autoriepām pirolīzes procesā var iegūt degvielu un kurināmā briketes. Krievu laikā, ja dzēri parkā limonmnādi vai alu, tad neviens me nts uz to pusi nepaskatījās, toties bomži jau gaidīja, kad tiks pie tukšā trauka, no kura vēl pēdējo pili sev uz mēles izpilināja un gāja nodot. Bet mūsu ministriem jau tas prātiņš par īsu, arī vēlēšanās kaut ko reāli izdarīt nav. tāpēc klanīšanās ES virzienā un savu domu un ideju trūkums. Un vispār – kāpēc kaut ko darīt, ja var nedarīt? Algu taču maksā, bet ko tā publika tur domā, tas jau dziļi pie kājas.

 6. Cilvēki par savu cūcību, slinkodami mētājot pa roku galam iesaiņojuma maisiņus, maksās, ēdot ievestos netīrumus…
  Cenu paaugstināšana palielinās ienākumus iesaiņojuma ražotājiem, nevis pasargās dabu no piesārņošanas.

 7. kartona kaste, avīze un avosjka Atbildēt

  Neraugoties uz Gerharda un viņa runassievas aizrautīgo kniksēšanu Briselei, maisiņus lietoja un lietos, tikai tas, protams, būs dārgāk. Mērķī nospraustie, bņa …

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +15
Alūksne +10.8
Daugavpils +13.6
Saldus +11
Liepāja +12.9
Jelgava +13
Ventspils +16.7
Limbaži +12
Madona +12
Rēzekne +11
Draugiem Facebook Twitter Google+