×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
7. maijs, 2015
Drukāt

Bezsaimnieka māja – kam par īpašumu jārūpējas, kā to iespējams nopirkt? (2)

Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

Apsaimniekojam savu zemi, taču mājas diemžēl nav saglabājušās. Netālu no mūsu zemes Staiceles pagastā atrodas pamesta lauku māja, kas celta 1880. gadā. Gribējām to no pašvaldības nopirkt, bet Alojas novada domes darbinieki bija pārsteigti, uzzinot par mājas eksistenci. Tagad ēka stāv tukša. Pašvaldība mums labprāt māju pārdotu, taču nezina, kā jākārto dokumenti. Kādas iestādes pārņem bezīpašnieka ēkas un zemi? Kam jārūpējas, lai valstī nebūtu pamestu bezīpašnieka ēku? ANTRA STAICELES PAGASTĀ

Jāsniedz prasība tiesā

Kadastra informācijas sistēmas mājaslapā www.kadastrs.lv noskaidrojām, ka valsts kadastrā ir ierakstīta māja un trīs nelielas saimniecības ēkas, kā arī zeme. Zemesgrāmatā šī māja nav ierakstīta. Zemes reformas noteiktajos termiņos bijušie pirmskara laika īpašnieki un viņu mantinieki nepieteicās, arī īrnieki neizmantoja savas tiesības privatizēt māju vai dzīvokļus. Kolhozs, kam māja piederēja pēckara laikā, savu darbību ir beidzis atbilstīgi likumam “Par lauksaimniecības uzņēmumu un zvejnieku kolhozu privatizāciju”.

Valsts zemes dienesta Zemes pārvaldības procesu daļas vadītāja Judīte Mierkalne uzskata: situācijā, kad māja palikusi bez saimnieka, vainīga gan likvidējamā kolhoza privatizācijas komisija, jo kolhoza mantas neprivatizētā daļa netika nodota pašvaldībai, gan arī pašvaldība, kas neizrādīja interesi par mājas pārņemšanu savā valdījumā.

Ko darīt tagad? Atbilstīgi Civillikuma 930. pantam bezīpašnieka nekustamais īpašums piekrīt valstij. Vietējā pašvaldība 2008. gadā pieņēmusi lēmumu, ka attiecīgais zemesgabals piekrīt pašvaldībai, tāpēc tā kā ieinteresēta persona var sniegt tiesā civilprasību par juridiska fakta konstatēšanu – šo ēku atzīšanu par bezīpašnieka mantu.

Privatizācijas aģentūras ju­ris­konsulte Ludmila Ozoliņa skaidro, ka tiesāšanās izdevumi būs nelieli – tikai kancelejas nodeva. Prasības pieteikumu var uzrakstīt pašvaldības jurists, vajadzības gadījumā konsultējoties ar Privatizācijas aģentūru. Jāpievieno šādi dokumenti: pašvaldības izziņa, ka ēkas nav pašvaldības bilancē; izziņa no Valsts zemes dienesta par ēku īpašniekiem (šajā gadījumā par to, ka īpašnieku nav); zemesgrāmatu nodaļas izziņa par ēku īpašniekiem (šajā gadījumā par to, ka ēkas nav ierakstītas zemesgrāmatā) un arhīva izziņa par ēku bijušajiem īpašniekiem (pirmskara laika īpašniekiem un likvidēto kolhozu).

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Nu kada tur maja,tur jau klets ir! Majas ka pec kara!

  2. Tie,kas vēlējas šo māju,diez vai varēs nopirkt,jo tie mākleri plēš 10 ādas,lai tikai paši vairāk dabūtu savā ķešā. Žēl to cilvēku ,kuri gribēja šo pamesto māju savest kārtībā un apsaimniekot,ja būs īrnieki,tad viņiem interese nekad nebūs tāda kā pret savu īpašumu lai to ,,uzpucētu” smuku.

Draugiem Facebook Twitter Google+