Kultūra
Literatūra

Zviedrijas bibliotekāri ņem Nobela prēmiju savās rokās0

Pēc seksa skandāla un pavasarī iestājušās krīzes Zviedrijas akadēmijā, kas piešķir ikgadējo Nobela prēmiju literatūrā, Zviedrijas bibliotekāri nolēmuši ņemt balvas likteni savās rokās un piešķirt alternatīvo Nobela prēmiju literatūrā, vēsta “Dagbladet.no”.

Līdz 8. jūlijam bibliotekāriem bija jāiesūta priekšlikumi, un nosacījums bija tikai viens: autoram jābūt izdotām vismaz divām grāmatām, vismaz vienai no tām – pēdējo desmit gadu laikā.

Šobrīd tapis visnotaļ eklektisks garais balvas pretendentu saraksts, kuru piedāvā grupējums, kas sevi nosaucis par Jauno akadēmiju. “Laikā, kad humānisma vērtības tiek apšaubītas,” rakstīts Jaunās akadēmijas paziņojumā, “literatūra kļūst par vēl nozīmīgāku pretspēku, kas aptur klusēšanas un apspiešanas kultūru.”

Jaunā akadēmija lūdza zviedru bibliotekārus nominēt autorus no visas pasaules, kuri stāstījuši par “cilvēkiem pasaulē”, un saraksts ir pārsteidzošs. Protams, tajā atrodami daži “mūžīgie” Nobela balvas kandidāti – Mārgareta Atvuda, Emoss Ozs, Haruki Murakami un pāris citu, bet līdzās viņiem ir jauni un negaidīti vārdi – Sofi Oksanena, Olga Tokarčuka, Neils Geimans, Dž. K. Roulinga, Petija Smita (jā, dziedātāja!), Dons DelIllo un citi. Protams, zviedru autori sarakstā pārstāvēti īpaši plaši.

Saistītie raksti

Savukārt balvas nolikumā noteikts, – īsajā sarakstā jāizvirza divi autori – vīrieši un divas rakstnieces – sievietes. Visai atšķirīgi no “tradicionālās” Nobela prēmijas, kurā līdzās 114 uzvarētājiem rakstniekiem ir tikai 14 rakstnieces…

Neparasti ir, protams, arī tas, ka uzvarētāju noteiks publikas balsojums, kas turpināsies līdz 14. augustam. Pēc tam īsais saraksts nonāks pie Jaunās akadēmijas žūrijas locekļiem, un 10. decembrī – tajā pašā laikā, kad parasti tiek pasniegta NObela prēmija, – jaunā balva nonāks pie sava ipašnieka vai īpašnieces. Aizraujoši, vai ne?

LA.lv