×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
10. janvāris, 2018
Drukāt

Bibliotekāri neziņā par DP vēlmi iesaistīt viņus teroristu atpazīšanā (7)

Foto - Zane Bitere/LETAFoto - Zane Bitere/LETA

Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Drošības policija (DP) aicinājusi bibliotekārus iesaistīties potenciālo teroristu atpazīšanā, un tapis pat saraksts ar pazīmēm, kas varētu liecināt par personas radikalizēšanos. Tikmēr bibliotekāri ir neziņā par jaunajām prasībām un vērtē drošības iestādes komunikāciju kā neveiksmīgu, trešdien vēstīja LNT rīta ziņu raidījums ”900 sekundes”.

DP aicinājusi bibliotekārus pievērst uzmanību apmeklētājiem, kuri pastiprināti interesējas par islāmu, lasa teroristu izplatītus propagandas materiālus un vēro vardarbību saturošus video internetā. Lai bibliotekāri varētu identificēt, iespējams, radikāli noskaņotu personu, izstrādāts saraksts ar pazīmēm, kam nepieciešams pievērst uzmanību. Tomēr tas, kā tieši bibliotekāriem šīs pazīmes novērot, ieteikumos noteikts nav. “DP komunikācija nav bijusi sevišķi veiksmīga, jo mēs būtu sagaidījuši, ka pirmā saruna būtu ar profesionāļiem. Tad mēs būtu ieguvuši ierosinājumus, kā mēs to varam darīt,” uzskata Rīgas Centrālās bibliotēkas direktore Dzidra Šmita.

Līdz šim bibliotekāriem nav bijusi nepieciešamība ziņot par kādu cilvēku. Ja DP nenāks klajā ar specifiskākiem ieteikumiem, viņu darba ikdiena turpinās ritēt kā parasti, neslēpj bibliotekāri. “Bibliotekāram strādājot telpā, viņš nestāv aiz muguras un neskatās, ko dara datorā. Bet to var telpā redzēt, ja kāds skatās, kā tiek veikts terora akts un viņš tam pievērš uzmanību. Tad seko aizrādījums,” stāsta Rīgas Centrālās bibliotēkas Pieaugušo literatūras nodaļas vadītāja Gunta Ozola. Tikmēr Pļavnieku filiālbibliotēkas galvenā bibliotekāre Anita Bērziņa uzskata, ka bibliotekāri nav tiesīgi sekot šādam aicinājumam. “Es uzskatu, ka mēs neesam tiesīgi neko tādu darīt. Ar kādām tiesībām mēs varam skatīties, par ko kurš interesējas.”

Arī pastiprināta interese par, piemēram, islāmu, netiek vērtēta kā aizdomīga. Bibliotekāri pat par to priecājas, jo motivācija informācijas meklēšanai var būt dažāda. “Nenoliedzami, pēdējo divu, trīs gadu laikā interese [par islāmu] ir pieaugusi. Mēs to novērtējam un papildinām plauktus ar specifiskām grāmatām par šo tēmu,” atklāj Sociālo un humanitāro zinātņu lasītavas bibliogrāfs Kristaps Kuplais.

Lai uzzinātu jau konkrētāku iespējamās rīcības plānu un pārrunātu neskaidros jautājumus, 23. janvārī notiks Bibliotēkas padomes sēde, uz kuru aicināti arī DP pārstāvji.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. bet bibliotekai tak tika ieviesta informaacijas sisteema. Vai tad taa sho funkciju nenodroshina ?

 2. Papildus pienākumi-papildus maksa!

 3. jaunie čekisti pārņēmuši principā visas kgb darba metodes, tikai nu jau stukačiem bus jābut ar likumu noteiktām profesijām

 4. =Mēs to novērtējam un papildinām plauktus ar specifiskām grāmatām par šo tēmu,” atklāj Sociālo un humanitāro zinātņu lasītavas bibliogrāfs Kristaps Kuplais.=
  Kad nogriezīs pāris galvu bibliotekās ( tur to darīt drošāk) tās domas mainīsies.
  psk. vel plauktos izvietojiet literatūru bumbu gatavošanai…
  Ieteiktu to galvu turēt ar prātu.Ne viss rakstītais ir domāts pareizai sapratnei – to var saprast arī kā sabiedrības daļas atbalstu bumbotājiem un es arī tā saprotu.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Visi ceļi labi, izņemot analfabētiskos, bet mūsu varonīgā DP, kā ierasti, visu sāk no dziļa grāvja, saceļot vētru tējas glāzē. Vai vispirms nevajadzēja visu rūpīgi pārdomāt, konsultēties ar bibliotēku vadību, izdot priekšrakstu dienesta lietošanai, instruēt bibliotēku vadītājus un nepamest kārtējo kaulu sensāciju kāriem žurnālistiem. Tagad nedēļām ņemsimies ar visstulbākajiem minējumiem, spriedelējumiem, radot neizpratni un pat bailes “vienkāršās tautas masās”, ļaujot degpunktiem, 4. studijām, dažādām dienas personībām celt paniku. Starp kultūras darbiniekiem taču ir ap 2000 visu līmeņu stukaču. Viņi ir izgājuši pavisam citas raudzes instruktāžas un lietu būtību saprot no pusvārda! Vai mūsdienu censoņiem nevajadzētu pamācīties no vecās Eiropas un talantīgās Eirāzijas, pirms BUK raķeti raida uz bibliotēku plauktiem, kaut gan to saturs noteikti prasās pēc rūpīgas, profesionālas izpētes?!

Draugiem Facebook Twitter Google+