×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
19. novembris, 2016
Drukāt

Bičevskis: Bankas ir gatavas dot datus, bet nedrīkst notikt datu noplūde

Foto-LETAFoto-LETA

Komercbanku un valsts sadarbībā jābūt balansam – bankas ir gatavas dot datus, bet valstij jāspēj šos datus izmantot, intervijā aģentūrai LETA sacīja šonedēļ Latvijas Komercbanku asociācijas prezidenta amatu atstājušais Mārtiņš Bičevskis.

Viņš pauda viedokli, ka datu apmaiņas procesam jānotiek pakāpeniski. Lai nebūtu tā, ka bankām jāsniedz ļoti daudz datu, kas tām rada papildu finanšu slogu, bet otrā pusē dati krājas vai pat notiek informācijas noplūde.

Vaicāts par Latvijas banku gatavību sadarboties ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID), Bičevskis skaidroja, ka bankas savu izpratni maina līdzi laikam. Bankas vēlas arvien mērķtiecīgāk sadarboties ar valsti, lai informācijas apmaiņa būtu kvalitatīva un elektroniska.

“Abiem jāaug līdzvērtīgi – valsts pusei jāspēj parādīt, kā dati tiek izmantoti, kā jaunu datu iegūšana vairo valsts spēju analizēt un kā tas atsaucas uz negodīgas konkurences mazināšanu un uz nodokļu nemaksāšanas samazināšanu. Un otrādi. Bankām jābūt iespējai no valsts saņemt atbilstošus datus klienta riska novērtēšanai,” sacīja Bičevskis.

Komercbankas aicinājušas VID sniegt datus kredītbirojiem par nodokļu nemaksātājiem, lai automatizētā veidā nodokļu nemaksātāju dati integrētos licencēto kredītinformācijas biroju sistēmās, ļaujot noteikt, kuri ir riskantāki un kuri mazāk riskanti klienti. Šādi bankas caur risku politiku spētu kopā ar valsti veidot pareizāku, atbildīgāku attieksmi pret to, kā iedzīvotāji sadarbojas ar valsti, cik sociāli atbildīgi tie ir, vērtēja Bičevskis. Viņš pauda cerību, ka sadarbībā ar jauno VID vadītāju būs iespējams paātrināt procesus, kas pusēm ļautu iegūt no elektroniskas datu apmaiņas.

Līdzšinējais Komercbanku asociācijas prezidents atzīmēja, ka globāli notiek jauna finanšu standarta veidošana, kas ietver cita veida attiecības ar klientu. Ne katrā finanšu institūcijā tas jau ir noticis, un šīs pārmaiņas kopumā būs ilgstošas. Bičevskis aicināja apzināties, ka šodien valdības un regulatori no bankām sagaida partnerību cīņā ne tikai ar naudas atmazgāšanu, bet arī cīņā ar nodokļu nemaksāšanu, ar izvairīšanos no dabiskā nodokļu sloga. Pašlaik banku noslēpums ir citāds, nekā tas bija pirms desmit, 20 gadiem. Pašlaik pamattēze ir caurskatāmība. Valstis apmainās ar informāciju par nodokļu maksātājiem. Bankas sniedz valstij informāciju par nodokļu maksātājiem, un valstis attīsta savas sistēmas, lai spētu šo informāciju izmantot un analizēt, kādi ir patiesie nodokļu samaksas apjomi pret tiem, kas būtu loģiski pret biznesa apjomu.

Bičevskis šonedēļ atstāja Latvijas Komercbanku asociācijas prezidenta amatu, kurā strādāja kopš 2011.gada maija

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+