Latvijā
"Latvijas Avīze" atmasko

Latvijas krievus biedē ar “slepeniem ieročiem” Ādažos 42

Bildē redzami divi aizsargtērpos ģērbti stāvi, kādus parasti mēdz rādīt fantastikas filmās par bīstamu vīrusu izplatību. Rubrika “Eskalācija” un virsraksts “Kaujaslauks: Latvija”. Tā avīze “Segodņa” (iepriekš pazīstama kā “Vesti segodņa”) aprīļa nogalē pasniegusi sensacionālu ziņu, ka NATO Ādažos gatavojas izmēģināt bioloģiskos un psiholoģiskos ieročus. Avīzes žurnālists Grigorijs Antonovs atsaucas uz “Krievijas ekspertiem”, rakstā gan citēts tikai viens – ģenerālleitnants Jurijs Ņetkačevs.

Ieroču izmēģināšana esot paredzēta NATO mācībās “Summer Shield 14” (notika no 17. līdz 30. aprīlim), un tajās tiekot izmēģināts uzbrukums Krievijai (“НАТО в Латвии отрабатывает нанесение ударов по РФ.”). Nav laista garām iespēja pasniegt šīs mācības kā draudus Latvijā dzīvojošajiem krieviem. “Karadarbības NATO manevros ieplānotas, ņemot vērā sociālās pretrunas, ko dažās alianses valstīs rada krievvalodīgie iedzīvotāji. Nav noslēpums, ka Latvijā un citās Baltijas valstīs viņi tiek uztverti ar zināmu naidīgumu. Turklāt arī no vairākiem Rietumu politiķiem ir izskanējušas bažas, ka Krievija Baltijas republikās varētu izmantot savus tautiešus, lai izspēlētu “Krimas scenāriju”,” raksta avīze, atsaucoties uz Krievijas laikrakstu “Ņezavisimaja gazeta”. Tiek pieminēts, ka martā kāda Vācijas darbā iekārtošanas aģentūra esot vervējusi krievu izcelsmes cilvēkus, kas kā statisti varētu piedalīties militārās mācībās – tas esot nepieciešams, lai izstrādātu jaunas hibrīdkara metodes. Krievi tad arī būšot tie, uz kuriem, iespējams, izmēģināšot jaunos ieročus.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Izcelsme un izplatība

“Segodņa” rakstā izmantotie citāti tiešām ņemti no Krievijas laikraksta “Ņezavisimaja gazeta” (“NG”). Akcenti gan ir pamainīti – Maskavas izdevums vairāk uzsver, ka mācībās tiek inscenēts uzbrukums Krievijai, bet Latvijas informatīvajā telpā šīs ziņas centrā nonākuši tieši “slepenie ieroči”, kā arī potenciālie draudi vietējiem krieviem. Ziņa izplatīta pa dažādiem kanāliem. Piemēram, tā publicēta arī interneta lapā “vesti.lv”. Savukārt cits Baltijā izplatīts interneta portāls krievu valodā “Baltnews” to pasniedz ar virsrakstu: “”Ņezavisimaja gazeta”: NATO Ādažos var pielietot jaunu līdzekli, kas ietekmē cilvēka psihi.”

Atmaskojums

Saistītie raksti

“Segodņa” publicētie attēli nav no Ādažu bāzes. Tie ir fragmenti no interneta vietnē “Youtube” atrodamajiem ASV jūras kājnieku treniņiem 2016. gada decembrī. Redzamajā situācijā nekādi jauni ieroči netiek izmēģināti, bet karavīrus instruē, kā būtu jārīkojas ķīmisko, radioaktīvo vai bioloģisko uzbrukumu gadījumos. Tātad runa ir par aizsardzību, nevis uzbrukumu, lai gan propagandas nolūkiem to ir ērti sagrozīt. Latvijas Aizsardzības ministrijas komentārs: “Starptautiskajās mācībās “Summer Shield XIV” netika inscenēts uzbrukums Krievijai. Šo starptautisko mācību mērķis bija trenēt iesaistīto valstu kaujas atbalsta un kaujas nodrošinājuma spēju integrēšanu bataljona un brigādes līmeņa aizsardzības operācijās. Ne šajā, ne arī citos NATO vingrinājumos nav plānots izmantot fiziska, bioloģiska un cita rakstura paņēmienus, kas ietekmē cilvēka psihi un uzvedību.”

Starp citu, “slepenie ieroči” ir tēma, ar ko Krievijas “militārie eksperti” ne vien biedē, bet arī lielās. Medijos arvien biežāk parādās informācija, ka Krievijā esot radīts kāds jauns, varens ierocis, kas tuvākajā laikā pamatīgi mainīšot spēku samēru pasaulē.

Atbalsta:

kkf

LA.lv