×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
17. augusts, 2016
Drukāt

Vai pircēji atbalsta veikalu slēgšanu svētkos un svētdienās? (11)

Foto - LETAFoto - LETA
UZZIŅA

* Tirdzniecības nozares Sociālā dialoga padome plāno rosināt likumu grozījumus ar mērķi noteikt, ka veikali svētkos nestrādās, lai tirdzniecībā strādājošajiem būtu iespēja veltīt laiku ģimenei, bērniem un atpūtai, kā arī augtu darba ražīgums.

* Perspektīvā paredzēts, ka ar laiku šis aizliegums tiktu paplašināts arī attiecībā uz darbu svētdienās.

Elizabete Liepiņa, medicīnas studente, rīdziniece: “Manuprāt, priekšlikums par veikalu slēgšanu svētdienās un svētkos ir ļoti labs, jo visi ir pelnījuši atpūtu, arī pārdevēji. Turklāt ir ļoti nepareiza pēdējo gadu tendence, ka ģimenes pavada svētdienas lielveikalos. Ja cilvēks pareizi saplāno savu laiku, nav akūtas nepieciešamības uz veikalu doties tieši svētkos un svētdienās. Es parasti iepērkos darbadienu vakaros. Kādreiz, protams, sanāk ieiet veikalā arī brīvdienās, taču, ja tas svētdienā būtu slēgts, es ar to rēķinātos un nekādas neērtības man tas neradītu. Ja veikali nedarbotos arī sestdien, tas gan īsti pareizi nebūtu, jo jāsaprot, ka ir cilvēki, kas strādā maiņu darbus, garas stundas un viņiem vienkārši darbadienās reizēm fiziski nav laika iegādāties pārtiku. Taču viena diena nedēļā bez veikaliem gan nesagādātu pilnīgi nekādu problēmu.”

Normunds Muižnieks, strādā apkalpošanas sfērā: “Tas nav normāli. Veikalam jābūt atvērtam katru dienu, ja man kaut ko sagribas. Plānošana ir muļķības – kad man vajag, aizeju un nopērku. Ļoti bieži gadās, ka tas ir tieši svētdienā. Cilvēki ir pieraduši visu dabūt jebkurā laikā, un šāds kāpiens atpakaļ radītu lielu neapmierinātību.”

Laila Seile, šuvēja Codes pagastā: “Domāju, ka optimāls risinājums būtu nevis pavisam slēgt veikalus, bet saīsināt darba laiku. Tad apmierināti būtu pircēji, kuriem todien tik tiešām nepieciešams ko iegādāties, un arī cilvēki, kas strādā veikalos, justos kā svētkos. Nu ir cilvēkiem tendence arī svētkos un svētdienās iepirkties, bet gan jau pierastu, ja šādi noteikumi stātos spēkā. Es arī esmu no tiem, kas iepirkšanos nereti atliek uz brīvdienām, jo darbadienu vakaros esmu tā pārgurusi, ka vienkārši nav spēka iepirkties, turklāt tuvākais veikals ir septiņu kilometru attālumā. Laukos ir suņi, kaķi un ir grūti ieplānot, cik daudz viņi apēdīs. Kad ēdamais ir beidzies, jādodas uz veikalu krājumus atjaunot. Saprotu gan, ka vajag brīvdienu arī tiem, kas strādā veikalos. Valsts svētkos varētu būt slēgti visi veikali, pārējos svētkos – strādāt pusi dienas.”

Roberts Cepurnieks, pedagogs un students Vārkavas novadā: “Esmu drošs, ka tam būs liela pretestība, jo cilvēki svētkos izbrauc no mājām, dodas ciemos, izklaidēties un iepirkšanās ir kļuvusi teju vai dabiska svētku un brīvdienu sastāvdaļu, savukārt lielveikalu īpašniekiem tas ir ārkārtīgi izdevīgi. Lai gan attiecībā pret pārdevējiem papildu brīvdienas būtu humāns solis, zinu, ka daudzi nemaz nav ieinteresēti, ka samazinātos viņu darba stundas un algas. Viņi vēlas nopelnīt. Tas, vai šāds jauninājums sagādātu neērtības klientiem, atkarīgs no katra cilvēka dzīvesveida, paradumiem. Piemēram, tūristi un citi iebraucēji droši vien nebūs priecīgi par to. Tāpat arī tie, kam garas darba stundas. Man kā lauku cilvēkam nav paraduma katru dienu iet uz veikalu, jo to uzskatu par laika un naudas izšķiešanu. Jo biežāk ej uz veikalu, jo vairāk nopērc lieka un uzķeries uz reklāmu. Mēs ģimenē iepērkam pārtiku vismaz četrām nākamajām dienām, un nav noteiktas nedēļas dienas, kad to darām. Ja veikalus svētdienās slēgs, būs jāieplāno iepirkšanās citā laikā un jāpielāgojas.”

Reinis Zariņš, pensionārs Stendē: “Uzskatu, ka lielveikalu pārdevēji tiek ekspluatēti. Tās garās stundas pret tām mazajām aldziņām – tā ir verdzība. Tāpēc priekšlikumu par papildu brīvdienām vērtēju ļoti pozitīvi. Tikai ar noteikumu, ka netiek samazinātas algas pārdevējiem. Vietējais veikals ir pārsimts metru attālumā no mana mitekļa, taču, tā kā esmu invalīds un man ir pārvietošanās grūtības, saplānoju savus pirkumus laikus. Man pārmaiņas veikalu darba laikā neradītu pilnīgi nekādas problēmas. Normālam cilvēkam pilnīgi pietiek uz veikalu aiziet divreiz nedēļā. Iet uz veikalu pastaigas pēc – tā jau ir cita lieta.”

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Cik zinu, ne tikai Zviedrijaa, arii Izraelaa veikali nestradaa nedeelas nogalee. Atbalstu – nedeelas nogalees veikaliem jaabuut sleegtiem, arii sveetku dienaas. Izraela nav mulku valsts, nemsim piemeeru.

 2. Ir ĻOTI labi, ka sestdienās un svētdienās, kā arī svētku dienās pārtikas veikali ir vaļā. Kādreiz pati esmu bijusi nepatīkami pārsteigta, ieskatoties ledusskapī un neatrodot vajadzīgo. Tad teku uz veikalu!

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Mana māsīca, īsta lauciniece, reiz brīnījās -kā tad tā, tev nav dārziņa, bet ja savajag lociņus vai dilles, ko tad?! Viņa nesaprot, ka šos zaļumus var (drīkst) uzglabāt pat vairākas dienas un nav katru mīļu brīsniņu jāskrien uz dobi pēc katra lociņa.
   Tāpat ir ar Tavu ledusskapi. Ja pāris reižu pietrūks kaut kas “dzīvībai” tik svarīgs, sapratīsi, ka viss jāiegādājas tad, kad veikali ir vaļā normālā laikā! Dažu aizmāršu vai egoistu dēļ nav attaisnojami, ka veikala darbinieki, kas ir gandrīz 100% sievietes, strādā sestdienās, svētdienās un pat Ziemassvētku vakarā līdz desmitiem naktī.

 3. Pareiza doma ir slēgt veikalus svētdienās un svētkos.. Jo ņemot vērā kā piemēru Zviedriju, tur ir svetdienas visi veikali slēgti un cilvēki vēl nav nomiruši ar to ka veikali nestrādā svētdienā un svētku dienā.. Vaitad cilvēki mīļie jums būtu gruti tiešām saplānot sestdien iepirkties lai nevajadzetu iet uz veikalu svētdienā? Jo līdz šim pret veikalos strādājošiem cilvēkiem ir diskriminācija.. visi cilvēki kas nestrāsā veikalos svētkos un brīvdienās atpūšās lielākā daļa un mums pārdevējiem ir jāstrādā sāk likties ka tieši mums nav gimenes ar ko pavadit svetkus un svetdienas ka visi iebilst par to ka veikali tiktu slegti sajas dienās…..

 4. Kādēļ jāuzceļ bode, lai to turētu slēgtu?

 5. Cilvēkiem slinkums un negribas plānot savu laiku, ieprkšanos un arī pirkumus. Līdz ar to laiks un nauda ko varētu veltīt kam vērtīgākam (ģimenei, veselīgai atpūtai dabā, kultūrai, izglītībai,sportam) tiek tērēti stihiski un diezgan nelietderīgi iepērkoties. Tas gan ir lielveikalu mērķis- nopārdot televizoru cilvēkam, kurš atnācis pēc piena un to darīt 7 dienas nedēļā.

 6. Cilvēkiem slinkums un negribas plānot savu laiku, ieprkšanos un arī pirkumus. Līdz ar to laiks un nauda ko varētu veltīt kam vērtīgākam (ģimenei, veselīgai atpūtai dabā, kultūrai, izglītībai,sportam) tiek tērēti stihiski un diezgan nelietderīgi iepērkoties. Tas gan ir lielveikalu mērķis- nopārdot televizoru cilvēkam, kurš atnācis pēc piena un to darīt 7 dienas nedēļā.

  • sāks te vēl manā vietā manu brīvo laiku plānot:) kāda jums daļa, ja ar ģimeni iepērkos veikalā- varbūt labāk kā daži pamācītāji, kas varbūt dzer, spēlē azartspēles, pīpē zāli, sektu apmeklē, zog, kaujas vai lauleni krāpj? neslēpjieties te aiz pārdevēju tiesībām, ko var risināt ar slīdošu grafiku un studentiem- aizvietotājiem:) aptaujā ar vairāk tādus, kam nav ģimenes, darba vai kam visu nopērk sieva vai izaudzē mazdārziņā:):)

 7. Cilvēkiem slinkums un negribas plānot savu laiku, ieprkšanos un arī pirkumus. Līdz ar to laiks un nauda ko varētu veltīt kam vērtīgākam (ģimenei, veselīgai atpūtai dabā, kultūrai, izglītībai,sportam) tiek tērēti stihiski un diezgan nelietderīgi iepērkoties. Tas gan ir lielveikalu mērķis- nopārdot televizoru cilvēkam, kurš atnācis pēc piena un to darīt 7 dienas nedēļā.

 8. Pilnībā atbalstu .Mēs jau vairs nespējam dzīvot ārpus lielveikala. Nožēlojamas ir tās ģimenes, kas tur gandrīz vai dzīvo.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Kurš te varens?

ASV prezidents Donalds Tramps saņēmis daudz kritikas par pirmdienas tikšanos ar Krievijas līderi Vladimiru Putinu. Trampam tiek pārmests par izteikumiem, ka Krievija ASV prezidenta vēlēšanās nav iejaukusies, – par spīti tam, ka ASV slepenie dienesti izmeklējumos pierāda pretējo. Tāpat ASV prezidents nav aizstāvējis Ukrainu un nav nosodījis Krievijas agresiju tajā, īpaši tādēļ, ka šodien ir ceturtā gadadiena kopš Malaizijas lidmašīnas MH17 notriekšanas virs Austrumukrainas. Tiek apspriestas arī Trampa ārpolitikas īpatnības, jo pēdējā laikā viņam lielāku sapratni izdodas atrast ar dažādiem diktatoriem, kamēr attiecības ar partneriem NATO pārsvarā raksturo strīdi un apvainojumi.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+