Viedokļi
Komentāri

Ilze Kuzmina: Bijušā ministra maska krīt 16


Vjačeslavs Dombrovskis
Vjačeslavs Dombrovskis
Foto – Timurs Subhankulovs

Rudens nogale ir veļu laiks, kad mirušo dvēselītes nākot šai zemē. Pēdējās nedēļās gan sasparojušies arī citi “aizgājēji”. Tos gan vairāk gribētos saukt par politiskajiem zombijiem. Tās ir personas vai organizācijas, kuru politiskā ietekme bijusi un ir niecīga vai īslaicīga. Nu tās atkal nokļuvušas uzmanības centrā. Šādu politiskās zemsedzes atvēršanos izraisījuši “Vienotības” centieni pozicionēties kā nacionāli noskaņotai partijai un to pārstāvošā izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska paziņojums, ka valsts un pašvaldību finansētajām vidusskolām jāpāriet uz mācībām tikai latviešu valodā, kā arī jāpalielina valsts valodas proporcija zemākos vispārējās izglītības līmeņos. Virzība uz latviskāku izglītību izskatās iekustināta.

Diez vai kādu izbrīna, ka pret latviskāku izglītību, vienotu izglītības sistēmu, kurai vajadzētu ar laiku novērst sabiedrības etnisko sašķelšanos, iebilst Tatjana Ždanoka ar saviem ieroču nesējiem. Kaut arī pagājušajā nedēļā bija skolēnu brīvlaiks un jaunajai paaudzei bija gana daudz brīvā laikā, pie Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pret latviskākām skolām protestēja lielākoties tie, kam skolas gaitas sen aiz muguras. Tas ļauj cerēt, ka arī liela daļa cittautiešu ir gatavi pārmaiņām.

Taču šīs nedēļas sākumā, publicējot rakstu par valodas lietojumu skolās, par sevi atgādināja īslaicīgais politiķis – izglītības un zinātnes, vēlāk ekonomikas ministrs, kādreizējās Zatlera Reformu partijas pārstāvis, tagad domnīcas “Certus” valdes priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis. Viņš rezignēti secinājis: ak, pāreja uz latviskāku izglītību ir neizbēgama, kaut labi tas eksministra ieskatā nav. Tāpēc turpat viņš ierosina: lai sabiedrība kļūtu vienota, tai vajagot kopīgus izaicinājumus. Dombrovskis iesaka visās vidusskolās – gan latviešu, gan krievu – pāriet uz mācībām angļu valodā. Tad vienādā situācijā būs visi skolēni un viņi vairs nebūs sadalīti, spriež Dombrovskis. No teksta grūti spriest, vai tā ir ņirgāšanās par latviešu vēlmi dzīvot valstī, kurā visi tās pastāvīgie iedzīvotāji spēj un grib runāt latviski, vai arī tā ir nopietna ideja un, pēc Dombrovska domām, mācības valodā, kas nav ne valsts valoda, ne arī skolēnu dzimtā valoda, patiesi nāktu jauniešiem par labu. Katrā ziņā savulaik Dombrovskis rosināja valsts augstskolās veidot studiju programmas angļu valodā arī vietējiem studentiem. Viņaprāt, tādējādi tiktu celta augstākās izglītības kvalitāte. Šīs idejas Dombrovskis gan dāsni bārstīja, pirms kļuva par izglītības un zinātnes ministru. Stājoties ministra amatā, viņš nonāca koalīcijā, kurā bija arī Nacionālā apvienība, kas jau tolaik prasīja valsts finansētajās skolās mācības latviešu valodā. Nacionāļu ieceri toreizējais ministrs gan nekritizēja; viņa viedoklis par mācībām valsts valodā bija ļoti izvairīgs.

Jebkurā gadījumā – vai mācības skolās angliski būtu Dombrovska joks vai, kā šo rīcību nosaucis politologs Jānis Ikstens, politiska provokācija vai arī labi domāts padoms, nacionāli noskaņoti ļaudis var atviegloti nopūsties par to, ka šis domātājs izglītības ministra amatā bija vien deviņus mēnešus. Paužot šādu viedokli, Dombrovskis ir parādījis, cik mazsvarīga viņam šķiet latviešu valoda. Diemžēl nākas atcerēties kādas izglītības nozares darbinieces stāstīto, ka ministra Dombrovska biroja darbinieki sarunas ar ierēdņiem regulāri uzsākuši krieviski. Savukārt viens no ministra biroja darbiniekiem – Reinis Tukišs –, kad aizgāja no darba IZM, pat publiski pateica, ka IZM tiek vadīta krieviski.

Paša Vjačeslava Dombrovska dzimtā valoda ir krievu, pirms studijām Latvijas Universitātē un Klārka universitātē ASV viņš absolvējis Rīgas 88. vidusskolu – krievu skolu. Gan šīs, gan daudzu citu krievu skolu tīmekļa vietnes ir latviski vai lielākoties latviski. To vadība un pedagogi vismaz publiski runā latviski, stāsta, ka viņu skolēniem nav nekādu problēmu ar latviešu valodas apguvi. Vai tiešām latviešu valoda te ir tikai “pokazuhai” (lai izrādītos – krievu. val.), bet patiesībā valsts valodas lietošana un apguve ir formāla? Par ko patiesībā uztraucas gan Ždanoka un viņas līdzskrējēji, gan šis latviski labi runājošais, inteliģentais analītiķis? Vai par to, ka, ieviešot izglītības ministra rosinātās reformas, kritīs arī dažu skolu maskas? Pats Vjačeslavs Dombrovskis masku jau nometis.

LA.lv