×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.6°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
9. septembris, 2014
Drukāt

Bijušais Lietuvas drošības dienesta vadītājs: Baltijas valstīm pieteikts citāds karš (12)

Foto - LETAFoto - LETA

Igaunijas Drošības policijas darbinieka Estona Kohvera nolaupīšana drīz pēc NATO samita ir nepārprotams Krievijas signāls Baltijas valstīm un Polijai, ka tām pieteikts citāds karš nekā Ukrainā, – šādu pārliecību portālam “Delfi.lt” izteicis bijušais Lietuvas Valsts Drošības departamenta vadītājs Mečis Laurinks.

“Tas ir signāls, ka tiks karots nevis ar bruņutehniku, tankiem, lidmašīnām – ka tas būs izlūkošanas karš. Tas ir signāls NATO valstīm šajā reģionā, ka pret tām iespējamas līdzīga veida operācijas, bet katrai valstij atšķirīgas. Lietuvai pastāv īpaša bīstamība, jo Lietuva šobrīd ir ļoti aktīva ASV atbalstītāja, sankciju atbalstītāja. To var just no dažādām Krievijas darbībām,” viņš sacījis.

Kā uzskata Laurinks, Kohvera lieta un pirmdien medijos izskanējusī ziņa, ka Krievija atsāk kriminālvajāšanu par lietuviešu atteikšanos dienēt padomju armijā 1990. un 1991.gadā, ir vienas un tās pašas operācijas elementi.

Bijušais VSD vadītājs norādījis, ka Krievijas Federālā drošības dienesta (FDD) galvenais mērķis, nolaupot Kohveru, bijis sarīkot šovu, parādīt, ka Igaunija izspiego Krieviju. Otrs iespējamais Maskavas nolūks ir izprovocēt nepiesardzīgus Igaunijas valsts vadītāju izteikumus.

“Viņi gaidīs no Igaunijas attiecīgus paziņojumus, rīcību, kaut kādu kļūmi. Valstu vadītāji šādai cīņai nav pārāk gatavi un reizēm ar kādu nejaušu vārdu vai darbību var nodarīt lāča pakalpojumu. Krievijas puse gaida tādu darbību, kaut kādu neprecīzu valsts vadītāja izteikumu, lai to operatīvi apstrādātu un liktu lietā. Izlūkošanas un pretizlūkošanas operācijas vienmēr ir saistītas ar politiku, pieskaņotas politikai, labi pārdomātas un savlaicīgi gatavotas,” skaidrojis Laurinks.

To apzinās arī Igaunijā. Rīgikogu priekšsēdētājs Eiki Nestors, pirmdien atklājot parlamenta rudens sesiju, aicinājis ekspertus, kas pauž savu viedokli Kohvera lietā, atturēties no nepārdomātiem izteikumiem, kas varētu kaitēt Igaunijas valstij un pašam aizturētajam Drošības policijas darbiniekam.

Laurinks prognozējis, ka Krievijas operācijas tiks vērstas arī pret citām Baltijas valstīm un Poliju, tikai katrai valstij var tikt piemērots atšķirīgs rīcības modelis.

“Domāju, ka Lietuvai ļoti intensīvi jāanalizē un jādomā, kādi paņēmieni pret to var tikt vērsti. Varianti var būt dažādi,” viņš spriedis, atgādinot, ka Lietuvā īpaši jutīga joma, kurā iespējamas provokācijas, ir Krievijas militārais tranzīts uz Kaļiņingradas apgabalu.

Bijušais VSD vadītājs brīdinājis, ka pēc šāda veida operācijām tiek rūpīgi vērota attiecīgās valsts vadītāju, politiķu, sabiedrisko darbinieku un mediju reakcija.

“Tā ir kā izlūkošana ar kauju. Tiek tvertas pašas pirmās reakcijas. Nekas nepaslīd garām,” viņš stāstījis.

Laurinks noraidījis iespēju, ka Kohvera nolaupīšana varētu būt Krievijas FDD zemākā līmeņa amatpersonu pašdarbība. “Nekādas pašdarbības nemēdz būt, tās ir pasakas. Ņemot vērā, ka saistībā ar Ukrainas karu visi ir kaujas gatavībā, koncentrēšanās ir īpaši liela. Šie dienesti visas darbības koordinē savā starpā un plāno,” viņš sacījis.

Kā ziņots, Igaunija piektdien pavēstīja, ka pie Krievijas robežas Igaunijas teritorijā bruņoti cilvēki nolaupījuši Drošības policijas darbinieku, kurš tobrīd pildījis dienesta pienākumus, vācot informāciju “par pārrobežu korupciju plašākā nozīmē”. Pirms policista sagūstīšanas no Krievijas puses noticis mēģinājums traucēt operatīvos radiosakarus, bet Igaunijas teritorijā izmantota dūmu granāta.

Savukārt Krievijas FDD paziņojis, ka Kohvers esot aizturēts Pleskavas apgabala teritorijā aizdomās par spiegošanu un viņam esot atņemta pistole “Taurus” ar patronām, naudas līdzekļi 5000 eiro apmērā, īpašā tehnika slēptu audioierakstu veikšanai, kā arī “materiāli, kuriem ir izlūkošanas uzdevuma raksturs”.

Kā vēstīja Krievijas mediji, Igaunijas Drošības policijas darbinieks nogādāts Maskavā, kur tiesa jau sestdien sankcionējusi viņa arestu.

Par Kohvera aizturēšanu Maskava Igauniju oficiāli informēja tikai pirmdien, lai gan saskaņā ar pašas Krievijas likumdošanu ārvalstnieka aizturēšanas gadījumā tas jāizdara 12 stundu laikā.

Kā atgādina “Delfi.lt”, Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess piektdien tviterī rakstīja, ka Igaunijas Drošības policija, tāpat kā ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB), gan nodarbojas ar pretizlūkošanu, gan cīnās ar organizēto noziedzību. “Vienkārši dažkārt tas izrādās viens un tas pats,” viņš bilda.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. pareizi, ekonomiskie noziedznieki ir tie paši poltiskie. Sen varēja būt izķerti.

 2. … Patiesam … si valsts satur sevi pieaugosu veza sunu, kas brivi izplatas kur vajadzigs un bez kadas pretesibas no drosibas iestadem … Tamdel, Bezabrene sadi teroristu panemieni nav vel vajadzigi, jo te robezu izbrien kam vajadzigs, vai ar TUA palidzibu ieved agentus, lai pastiprinatu palikuso 5. kolonnu – gluzi ka 1920 -39 gados … un viegli ar citur iesaktu teroru robezapgabalos var iespaidot musu bijusas nomenaklaturas ‘naivos’ politikus uz vel lielaku pasivitati vai paklausibu nezin kam …

  … Konsekvences tuvredzigai LR lidzsinejo valdibu attiecibai pret DDD procesa nobeigsanu un neveribai pieprasit okupacijas legitimitati Hagas Internacionala tiesa ar visam tam konsekvencem …

 3. Franči uztaisīja Mažīno līniju, bet vācieši to apgāja caur Beļģiju un izrādījās ka tai ir 0 vērtība. Mūsu armija gaidīja krievus uz austrumu robežām, bet krievi iesoļoja Latvijā no Šauļiem. Un tādi izbijuši sarkanās armijas speci varētu vēl pamācīties kādā akadēmijā.

 4. Lietuvā tāpat kā Latvijā destruktīvām darbîbām tiek un tiks izmantoti okupācijas režīma aktīvisti,kuru rokās ir sakoncentrēti nesamērīgi lieli varas un finanšu resursi.Ir sagatavoti arī viņu politikas turpinātāji,kuriem jau tagad tiek gatavota vieta politikā.

 5. Nozags visu ātrās reaģēšanas ASV bataļjonu!

 6. Latvijasarmija izlukošan par iepejamo uzbrukumu zināja.Bet Kārļa Ulmaņa ti “laida gar ausīm” nedodot atļauju nekavējoties draudu gadījumāatklāt uguni. Tāat bija kad komankspeinis Hugo Legzdiņs periskopadziļuma Latvijas ūdeņos atkāja krievu kreiseri Kirov.Kapteinis visu mūžu nožēloja, ka naplaida un agresoru četras jau notēmētas torpēdas. Ulmanis to aizliedza. Tā bija prezidenta nodevība. Vai tagad būtu tāpat? Vai igauņu poicistam nebija nodrošinājua, apbruņojuma? Tā tad Baltijas un Krievijas robeža ir caurumaina kā Holandes siers.

  • Labāk “siers” – nevis “pankūka”, kā pēc kaujām pie Opočkas 1944.g. kļuva 15. divīzija.

  • Ulmanis varēja pieteikt karu Krievijai un aiziet līdz Maskavai. Pēc tam sakaut Hitleru. Un karš dažās dienās būtu beidzies. Kur tu, Mažavilks, biji, ka Ulmanim to nepateici priekšā? Kāpēc nepamācīji Iaunijas un Lietuvas prezidentus – viņi noteikti būtu tev paklausījuši. Kur tu, Mežavilks, esi tagad, kad Ukrainas valdībai lieti noderētu tavi padomi?

  • Hugo Legzinss okupaacijas pirmaas dienaas soloja ar sarkano karogu daba lauzu kolonas prieksgalaa Liepaajaa.Ir veeel dziivi sii notikuma aculiecinieku peecnaaceeji.Taa kaa apsaubu vina gataviibu teemeet uz agresorvalsts kara kugi.

   • Bija un ir latvieši,kuriem hitleriskais režīms un tā atbalstītāji ir lielākais ļaunums.Un pēckara hitleriešu rokaspuišu izķeršanu,ņemot vēra viņu noziegumus pret mierīgajiem iedzīvotājiem,uzskata par pozitīvu procesu.Mežos viņi slēpās savu izdarīto asiņaino noziegumu dēļ.Un ar brīvības cīņām centās attaisnot savus noziegumus pret tautu.Pēc tam viņi kļuva par dedzīgiem sarkano koloboracionistu rokaspuišiem,par ko arī tagad no viņu rokām caur tautas kabatu saņem jūdasu grašus.

  • Meāvilka k-gs! Jūs apmaldījāties “trijās priedēs”- rakstā K.Ulmanis pat pieminēts nebija.
   Tas ir ļoti slikts niķis- nekomentēt piedāvājumu, bet patvaļīgi piedāvāt savu vēlamāko
   tēmu un komentēšanu aizvirzīt no aktuālās galvenās tēmas.

 7. Izlukosana ar kauju bija 1940.g. 15. junijaa Latvijas pierobezas Maslaniekos ,kad agresorvalsts nakts aizsegaa uzbruka latviesu robezsargiem.Laiki iet ,bet paneemieni nemainaas.

Draugiem Facebook Twitter Google+