Foto – AFP/LETA

Bijušais ministrs un deputāts nokļūst uz apsūdzēto sola 0

Britānijas bijušais enerģētikas ministrs un parlamenta deputāts Kriss Hjūns atzinies nepatiesas liecības sniegšanā tiesā, par ko viņam var draudēt pat mūža ieslodzījums, un paziņojis par aiziešanu no politikas. Pēc atzīšanās nepatiesas liecības došanā Hjūns paziņoja par parlamenta deputāta mandāta nolikšanu.

Reklāma
Reklāma

 

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15
Lasīt citas ziņas

Vakar kļuva zināms, ka starpvēlēšanas Īstlijas vēlēšanu apgabalā, no kura viņš tika ievēlēts 2005. gadā, notiks jau 28. februārī. Analītiķi atzīmē, ka tā būs partiju spēku pārbaude pēc konservatīvo un liberāldemokrātu koalīcijas divu gadu valdīšanas, sarežģījoties Britānijas attiecībām ar Eiropas Savienību, un var tikt uzskatīta par ģenerālmēģinājumu pirms nākamajām parlamenta vēlēšanām, kas varētu notikt 2015. gadā.

 

Sieva atriebjas 
par sānsoli laulībā

Pirms desmit gadiem Hjūns, toreiz Eiroparlamenta deputāts, vadot automobili, pārsniedza ātrumu, ko fiksēja radara iekārta, un saņēma paziņojumu par uzlikto naudassodu. Lai nezaudētu autovadītāja tiesības, kur jau bija atzīme par deviņiem soda punktiem, viņš pierunāja savu toreizējo sievu Vikiju Praisu uzņemties atbildību par pārkāpumu. Iespējams, incidents būtu noklusis, taču pēc tam Hjūns atļāvās sānsoli laulībā, kas bija ilgusi 26 gadus, un to Praisa viņam nevarēja piedot. Kad lieta nonāca līdz tiesai, Hjūns mainīja iepriekš doto liecību un atzina savu vainu ātruma pārsniegšanā, vadot automobili 2003. gada martā. Ņemot vērā iepriekš doto nepatieso liecību, maksimālais sods Hjūnam varētu būt mūža ieslodzījums, raksta avīze “The Daily Telegraph”. Viņa bijusī sieva tiesā atzinusi, ka informējusi laikrakstu “The Sunday Times” par to, kā viņa savulaik palīdzējusi Hjūnam izvairīties no soda, un to darījusi, lai atriebtos viņam par aiziešanu pie citas sievietes un sagrautu viņa karjeru. Praisa bijusi ļoti dusmīga par “drausmīgajiem apstākļiem”, kādos Hjūns izbeidzis viņu 26 gadus ilgušo laulību. Kādā no e-pasta vēstulēm laikrakstam “ST” viņa atzina: “Es noteikti gribu pienaglot viņu.. un gribētu to izdarīt drīzāk.” Laikraksta politikas nodaļas redaktore viņai apliecinājusi, ka šis stāsts “nodarīs maksimālu un, iespējams, liktenīgu kaitējumu Krisam”. Redaktore viņai ieteica uzdoties par cietušo šajā lietā, kā vainīgo minot uzstājīgo vīru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču Praisas lēmums atriebties neuzticīgajam vīram novedis viņu pašu uz apsūdzēto sola par patiesības sagrozīšanu, kad viņa piekrita soda punktu ierakstīšanai savā autovadītājas apliecībā, lai Hjūns varētu izvairīties no braukšanas aizlieguma.

Pirms desmit gadiem Praisa aizpildīja veidlapas un nosūtīja policijai, nepatiesi apgalvojot, ka viņa vadīja Hjūna automobili “BMW-7”, kad radars fiksēja ātruma pārsniegšanu. 60 gadus vecā grieķu izcelmes ekonomiste apgalvo, ka tā rīkoties viņu “piespiedis” Hjūns, ar kuru viņa tolaik vēl bija precējusies. Lai attaisnotos, viņa izmanto “īpašo aizstāvību no spaidiem laulībā”, uz ko var atsaukties sievas, kuras apgalvo, ka vīri viņām “lieguši izvēles brīvību”. Daži liecinieki tiesā paziņojuši, ka Praisa īstenībā ir “stipra rakstura sieviete, kas manipulē ar citiem”, un pilnībā spējīga panākt savu gribu, atzīmē “DT”. Tiesa arī uzklausīja liecību, kā Praisa ierakstīja tālruņa sarunu ar Hjūnu, lai mēģinātu viņu piespiest atzīties pārkāpumā. Taču Hjūnam bija radušās aizdomas un sarunas laikā viņš neko neatklāja. Tiesas prāvā prokurors atzina, ka Hjūna krāpšana nebūtu nākusi gaismā, ja ne viņa lēmums pamest sievu un 2010. gadā sākt kopdzīvi ar savu bijušo palīdzi Kerinu Trimingemu. Praisas vēlme atriebties vīram un krāpšanas atklāšana laikrakstiem tiešām noveda pie Hjūna atkāpšanās, taču prokurors aicināja zvērināto padomi izsvērt, vai Praisa tiešām ir vāja rakstura sieviete, kas nespēja iebilst vīram, vai tomēr viņa spēj panākt savu.

Prokurors atzina, ka zināmos apstākļos “kārdinājums sagrozīt patiesības noskaidrošanu varētu attiekties uz katru laulātu pāri”, taču “krimināltiesas sistēma ir balstīta uz patiesības noskaidrošanu, un tā nedarbosies, ja katrs to mudžinās pa savam”, raksta “DT”.

Hjūna prāvā spriedumu paredzēts pasludināt pēc Praisas lietas izskatīšanas. Bijušajam Liberāldemokrātu partijas dižvīram var draudēt pat mūža ieslodzījums.

 

Kritiens no debesīm 
uz zemes

Liberāldemokrātu partijas vadītājs Niks Klegs, kurš savulaik pieveica Hjūnu sacensībā par partijas līdera amatu, paudis “šoku un skumjas” par Hjūna atzīšanos nepatiesas liecības došanā, bet piebildis, ka viņa bijušais sāncensis “pieņēmis pareizu lēmumu, noliekot parlamenta deputāta mandātu”, ziņo raidsabiedrība BBC. Savu karjeru ambiciozais un mērķtiecīgais Hjūns, kuram ir Oksfordas universitātes diploms politikā un ekonomikā, sāka kā finanšu žurnālists un vēlāk nopelnīja kaudzi naudas, strādājot banku jomā. Sākotnēji Hjūna advokāts centās panākt, lai viņa klienta lieta vispār netiktu izskatīta tiesā “pierādījumu trūkuma dēļ”, un vainoja arī plašsaziņas līdzekļu “aizspriedumainību”, kas varētu liegt eksministram “taisnīgu tiesu”. Pirms gada Hjūns paziņoja, ka nav vainīgs viņam izvirzītajās apsūdzībās, bet tagad atzinis savu vainu.

Reklāma
Reklāma

“Politiķiem nav monopola uz krāpšanu, taču bieži viņu meli ir plašāki un ilgāki, un tad kritiens no debesīm uz zemes ir jo iespaidīgāks. Vēlētāji bieži saka, ka politiķi melo. Viņiem kārtējo reizi ir taisnība,” secina BBC.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.