×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
31. janvāris, 2018
Drukāt

Bijušais “Stasi” aģents Dānijā iesūdzējis tiesā vēsturnieku par apmelošanu

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Ilustratīvs foto

Kādreizējās Austrumvācijas komunistiskā režīma slepenpolicijas “Stasi” aģents Dānijā iesūdzējis tiesā vēsturnieku Bentu Jensenu un izdevniecību “Gyldendal” par diviem apgalvojumiem 2014.gadā izdotajā grāmatā “Ulve, får og vogtere I” (“Vilki, aitas un sargi I”).

Jans Oge Jepesens, kurš sadarbojās ar “Stasi”, atzinis, ka kontaktējies ar Austrumvācijas komunistiskā režīma slepenpoliciju, bet noliedz Jensena grāmatā izteiktās apsūdzības, ka viņa dēļ vairāki austrumvācieši pilsoņi nonākuši komunistu cietumos, un ka viņš “spiegojis pret Dāniju”.

“Stasi” piešķīra Jepesenam segvārdus, tostarp “Kāmis” un “Apollo”, un maksāja viņam par dažādiem uzdevumiem, piemēram, par iefiltrēšanos grupā, kas palīdzēja austrumvāciešiem bēgt uz Rietumiem.

Jepesens arī sniedza “Stasi” informāciju par Dānijas drošības dienesta PET birojiem un “Stasi” uzdevumā fotografēja poļu antikomunistiskās pretestības kustības aktīvistus Kopenhāgenā.

Taču Jepesens noliedz, ka Jensena grāmatā izteiktie apgalvojumi par viņu būtu patiesi, apgalvojot, ka nav nekādu dokumentu, kas to apliecinātu.

Tomēr Jepesens neprasa Jensena un “Gyldendal” sodīšanu.

Paralēli sadarbībai ar “Stasi” Jepesens pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados nodarbojies arī ar cigarešu kontrabandu, un pirmdien tiesas sēdē bijušais komunistu aģents apgalvoja, ka viņu motivējuši ekonomiski, nevis ideoloģiski apsvērumi.

Dānijas prokuratūra 2012.gadā atteicās no krimināllietas pret Jepesenu, atzīstot, ka viņa notiesāšana būtu mazticama un ka lieta esot pārāk sena.

Jensena advokāts savukārt paziņoja, ka viņa klients izmantojis savas tiesības uz vārda brīvību un viņa izteiktie apgalvojumi ir patiesi.

Jensens cer, ka tiesa viņu attaisnos. Spriedums šajā lietā gaidāms 5.martā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+