×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
6. septembris, 2013
Drukāt

Bijušajā Zvārdes poligonā iesēj graudus Miera maizei 


Foto - Ivars BušmanisFoto - Ivars Bušmanis

Nākamgad Eiropa atzīmēs Berlīnes mūra un dzelzs priekškara krišanas 25. gadadienu. Šī vēsturiskā notikuma atzīmēšanai tiks izcepta Miera maize, kurai graudus vakar iesēja bijušā Zvārdes poligona teritorijā – zemnieku saimniecības “Andulaiši” laukā. 


Rudzu graudi šai maizei 2012. gadā novākti Berlīnē, bijušajā Bernauas ielas “mirušajā” Berlīnes mūra robežzonā, kuru tikai kopš 2005. gada apsaimnieko Samierināšanās baznīcas draudze. Pa maisiņam rudzu no Berlīnes mūra zonas tagad tiek iesēti katrā no desmit Austrumeiropas valstīm, kuras aukstā kara laikā dzīvoja aiz dzelzs priekškara – Bulgārijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Rumānijā, Slovākijā, Slovēnijā, Čehijā un Ungārijā – kādā simboliskā vietā, kas saistīta ar dzelzs priekškaru.

Latvijā par tādu Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs izvēlējās bijušo Zvārdes poligonu. Padomju laikā 1953. gadā šī savulaik turīgākā Lejaskurzemes pagasta iedzīvotājus izlika no iekoptajām mājām, īpašumus nacionalizēja, samaksāja smieklīgu kompensāciju un teritoriju pārvērta par aviācijas mērķpoligonu. Zvārdes pagasts kļuva slēgta zona.

Kreicbergi ir vieni no pirmajiem lauku uzņēmējiem, kas riskēja pirkt militārā aviācijas poligona laikā izpostītās Zvārdes zemes un mežus un attīstīt tur uzņēmējdarbību. Juris Kreicbergs sāka saimniekot un kopā ar saviem četriem dēliem pamazām iegādāja zemi savas saimniecības izveidošanai.

Zemnieku saimniecību Juris Kreicbergs nodibināja 1996. gadā, bet 2007. gadā saimniecības vadīšanu atstāja savas kundzes Emīlijas un dēla Egila ziņā. Patlaban saimniecības 10 darbinieki apsaimnieko 2000 hektārus zemes un meža.

“Andulaišos” ir mūsdienīga dravas māja ar 450 bišu saimēm, ar bioloģiskām metodēm audzē nektāraugus. Lielaucē ar intensīvajām metodēm audzē rapsi, kviešus un miežus. Iespējams, ar laiku saimniecība pievērsīsies arī gaļas liellopu audzēšanai.
Viktorina_IBu_6

Vakar pirmās saujas labības Miera maizei iesēja zemkopības ministre Laimdota Straujuma un Vācijas Federatīvās Republikas vēstniece Latvijā Andrea Viktorīna. Desmit kilogramu maišelis izsēts “labā vieglā augsnē, kur apakšā par zaļmēslojumu iearti griķi”, apliecina saimnieks Egils. Pēc gada vajadzētu novākt simt kilogramu, viņš lēš. Taču saimniekam mieru nedeva jautājums ministrei: “Iesēt ļāvāt, bet vai novākt arī ļausiet?” Ar to domādams valsts izteikto piedāvājumu atpirkt zemi bijušā Zvārdes poligona teritorijā. Arī viņam izteikts piedāvājums atpirkt mežu zemi viņpus Ķērkliņu ezera.

“Sējiet droši, arī novākt varēsit. Nevienam ar varu zemi neatņems!” atbildēja ministre un apsolīja pagasta pārvaldniekam nodot aizsardzības ministram ielūgumu atbraukt un sniegt iedzīvotājiem informāciju par nodomiem Zvārdes pagastā.

2014. gada rudenī daļa izaudzētās ražas ceļos atpakaļ uz Berlīni un kopā ar Barnauas ielas rudzu graudiem tiks samalta miltos, lai izceptu simbolisko Miera maizi. “Es vēl nezinu, vai tiks cepts viens liels kukulis vai vairāki, bet ceru, ka arī jūs varēsit nogaršot simbolisko Miera maizi,” “LA” vēstīja vēstniece Andrea Viktorīna.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+