Pasaulē
Eiropa

Bijusī ministre aicina rīkot vēl vienu “Breksita” referendumu1

Foto – AFP/LETA

Bijusī Lielbritānijas izglītības ministre Džastina Grīninga pirmdien aicinājusi sarīkot vēl vienu referendumu, lai izkļūtu no parlamentārā strupceļa, ko radījis premjerministres Terēzas Mejas priekšlikumu pēc “Breksita” veidot jaunu brīvās tirdzniecības zonu ar Eiropas Savienību (ES).

Grīninga, kas valdību pameta janvārī, norādījusi, ka Mejas stratēģija neapmierina nedz tos, kas vēlas saraut saites ar ES, nedz tos, kas iestājas pret “Breksitu”.

Viņa uzsvērusi, ka tie briti, kas balsoja pret izstāšanos, tiek spiesti aiziet no ES tādas vienošanās vārdā, kas liks Lielbritānijai joprojām pakļauties daudzām bloka tiesību normām, nespējot tās vairs nekādi ietekmēt.

Savukārt tiem britiem, kas balsoja par “Breksitu”, Meja nepiedāvā nepārprotamu norobežošanos no ES, ko tie vēlējās.

Valdība par Mejas piedāvāto izstāšanās sarunu stratēģiju vienojās jūlija sākumā, taču jau divas dienas vēlāk kabinetu pameta divi no ietekmīgākajiem ministriem – ārlietu ministrs Boriss Džonsons un “Breksita” ministrs Deivids Deiviss.

Tagad Meju gaida ar šo stratēģiju neapmierināto deputātu dumpis pašas vadītās Konservatīvās partijas rindās, parlamentam pirmdien balsojot par grozījumiem valdības piedāvātajā likumprojektā par muitas režīmu pēc “Breksita”.

Meja mudinājusi neapmierinātos deputātus tomēr atbalstīt viņu, brīdinot, ka pretējā gadījumā “Breksita” varētu vispār nebūt.

Savukārt Grīninga norādījusi, ka šķelšanos gan toriju rindās, gan opozīcijā esošo leiboristu frakcijā iespējams novērst vienīgi ar jaunu referendumu, dodot iespēju pilsoņiem izvēlēties starp Mejas piedāvāto ceļu, stingro “Breksitu”, aizejot no ES bez vienošanās, un palikšanu blokā.

“Vienīgais risinājums ir izņemt galīgo lēmumu par “Breksitu” no strupceļā nonākušo politiķu rokām (..) un atdot to atkal tautai,” norādījusi Grīninga.

LA.lv