Bikibuks draiskojas galerijā “Istaba”
 0

Galerijā “Istaba” līdz 22. februārim apskatāma izstāde “Tā sakot, ir par ko trakot”, kurā 29 māksliniekus apvieno izdevniecības “liels un mazs” dzejas bilžu grāmatu sērija bērniem “Bikibuks”.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šorīt viņi tur stāvēja vairāk nekā pusstundu, diskusijas bija skaļos toņos” – jautājam instruktoram, kuram no šoferiem šādā situācijā ir priekšroka 3
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Lasīt citas ziņas

Izstādes simbols ir pats Bikibuks – jautrs, ziņkārīgs un spītīgs ragainis, līdzīgs atvērtai grāmatiņai, gatavs jaunam lēcienam un jaunam piedzīvojumam. Šo tēlu, tāpat kā sērijas dizainu, radījuši Bikibuka idejas autore un mākslinieciskā redaktore Rūta Briede un mākslinieks Artis Briedis, iedvesmojoties no Jāņa Baltvilka dzejoļa “Biki-buki”, ar kuru 2012. gadā tika aizsākta sērija.

Vienu no sērijas grāmatām Dzidras Rinkules-Zemzares “Svētki ledus pilī” zīmēja gleznotāja Kristīne Luīze Avotiņa. “Grāmatā tika izmantoti fragmenti no manas esošās darbu sērijas Lapzemē – “Ziemeļu zvaigzne”. Manos darbos ir dzīvnieciņi, leduspuķes, sniegotie kalni. Atbilstoši dzejolim,” atklāj māksliniece un piebilst, “nedomāju, ka tas ir kaut kas grūts, jo katrā no mums ir tas bērns. Man ir bijusi pieredze grāmatu ilustrēšanā. Septiņu gadu vecumā kopā ar mammu zīmēju Andra Zauera grāmatai “Suns iegavilējās”.” Kristīne atzīst, ka viņai kā māksliniecei tas bija aizraujoši ielikt sevi citā formā nekā glezniecība. “Prieks, ka bērniem patika mana grāmatiņa. Saņēmu daudz pozitīvu atsauksmju,” neslēpjot gandarījumu, saka Kristīne. Māksliniece atzīst, ka pirmajā brīdī tas šķita grūtāk, jo liekoties, ka ir jāzīmē muļķīgāk, bērnišķīgāk. “Man nepatīk vārds “bērnišķīgs”. Mūsu bērni ir gudri un saprot pat vēl vairāk nekā mēs, pieaugušie. Viņi ir atvērti visam jaunajam. Uzmanīgi vērotāji. Pamana detaļas,” tā Kristīne. Savukārt māksliniece Anete Melece ilustrēja Raiņa dzejoli “Zirņa bērni”. Anete atzīst, ka, salīdzinot ar animāciju, kas ir ļoti darbietilpīgs process, tādas mazas grāmatiņas ilustrēšana bija tīrā atpūta. “Varbūt, zīmējot bērniem, atļaujos būt mīļāka, bet arī tie darbi, kas nav speciāli domāti bērniem, tāpat sanāk mazliet bērnišķīgi. Piemēram, mana animācijas filma “Kiosks” ir vairākas reizes iekļauta arī bērnu filmu festivālos.” Māksliniece Ingrīda Pičukāne varēja izvēlēties jau no atlasītiem dzejoļiem, kuram veidot ilustrācijas. “Man iepatikās Jāņa Osmaņa dzejoļa “Noslēpums” ideja, kas ļāva vaļu interpretācijai un arī šifrēšanas uzdevumiem,” atklāj Ingrīda un piebilst, ka bērniem nav viegli zīmēt. “Man liekas, ka nav viegli darīt lietu, ko centies izdarīt labi un nav nozīmes, vai tā ir grāmata pieaugušajiem vai bērniem. Ar bērnu grāmatām ir tā, ka tur legāli var atļauties vairāk joku un jautrības – spēlēties, tāpēc man patīk. Bērniem ir ļoti spilgta vizuālā iztēle un droši vien bērni uzzīmētu daudz superīgāku grāmatu! Diez vai es varētu viņus izkonkurēt, ja man būtu jāpiedalās konkursā. Par laimi, bērni ir atvērti arī citām interpretācijām un ar prieku iesaistās piedāvātajās spēlēs. Katrā ziņā bērnu zīmējumi ir viens no maniem iedvesmas avotiem.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstādē pārstāvēti mākslinieki Reinis Pētersons, Juris Petraškēvičs, Kristīne Jurjāne, Līga Kičena, Edmunds Jansons, Maija Līduma, Andris Vītoliņš, Ilze Vītoliņa, Dace Sietiņa, Mārtiņš Zutis, Irēna Lūse, Ūna Laukmane, Aleksejs Naumovs, Gita Treice, Gundega Muzikante, Ernests Kļaviņš, Laima Eglīte, Ieva Jurjāne, Inga Meldere, Ilze Abika, Ilze Avotiņa, Anna Vaivare, Krišs Salmanis, Dita Pence, Zane Lūse, Sabīne Moore.

“Šajā sērijā iznākuši jau 30 bikibuki – nelielas grāmatiņas, kurās dažādos laikos sacerētus latviešu dzejoļus bērniem ilustrējuši mūsdienu latviešu mākslinieki,” atklāj izdevniecības pārstāve Kristīne Dzene.