×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
7. janvāris, 2015
Drukāt

“Bild”: Vācija gatavo scenārijus iespējamai Grieķijas izstājai no eiro zonas

griekija2

Vācija ir veikusi gatavošanos iespējamajai Grieķijas izstājai no eiro zonas, tostarp Grieķijas banku klientu prasījumiem izmaksāt noguldījumus, trešdien vēstīja Vācijas laikraksts “Bild”, kas nesniedza savus informācijas avotus.

“Bild” ziņoja, ka Vācijas kancleres birojs ir izvērtējis dažādus scenārijus gadījumam, ja 25.janvārī gaidāmajās Grieķijas parlamenta ārkārtas vēlēšanās uzvarēs Alekša Cipra vadītā galēji kreiso partiju apvienība “Radikāli kreiso koalīcija” (SYRIZA), kas iestājas par starptautisko aizdevēju pieprasīto taupības pasākumu atcelšanu.

Partija ir solījusi uzvaras gadījumā atcelt Grieķijas starptautisko aizdevēju prasītās reformas un pārskatīt aizdevuma noteikumus.

Vācijas izdevums vēstīja, ka gadījumā, ja Grieķija atteiksies no taupības un reformu ceļa, varētu tikt apturēta 10 miljardu eiro starptautiskā aizdevuma maksājuma daļas piešķiršana valstij.

“Ja nonāks līdz Grieķijas izstājai no eiro zonas, valdības eksperti bažījas, ka klienti pieprasīs Grieķijas bankām nodrošināt noguldījumus eiro. Sekas varētu būt banku sabrukums,” norādīja laikraksts, kuram ir Eiropā plašākais lasītāju loks.

Ja tas notiktu, Eiropas banku savienībai jeb, kā norādīja “Bild”, “skaidrāk sakot – Eiropas nodokļu maksātājiem -” būs jāiesaistās.

Nedēļas nogalē žurnāls “Der Spiegel”, atsaucoties uz Vācijas valdībai tuviem ziņu avotiem, vēstīja, ka Vācijas vadība Grieķijas izstāju no eiro zonas uzskata par “gandrīz nenovēršamu”, ja SYRIZA uzvarēs ārkārtas vēlēšanās. Gan Vācijas kanclere Angela Merkele, gan Vācijas finanšu ministrs Volfgangs Šoible tagad uzskata, ka šāds iznākums būtu “paciešams”, ziņoja “Der Spiegel”, atsaucoties uz vārdā neminētajiem ziņu avotiem.

Vācijas valdība nav noliegusi “Der Spiegel” vēstīto, tomēr ir uzsvērusi, ka tās pozīcija par Grieķiju un tās Eiropas politika nav mainīta.

Tomēr Merkele tiek kritizēta par “Der Spiegel” materiālā pausto. Kritiku pauda Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs, kurš trešdien apsūdzēja Merkeli par “bezatbildīgu spekulēšanu”.

Politiskais saspīlējums un draudi par Grieķijas izstāju, kas aktuāla bija eiro zonas parādu krīzes karstumā, ir veicinājuši vienotās valūtas vērtības kritumu – eiro kurss pret ASV dolāru pirmdien Āzijas tirgū sasniedza zemāko līmeni kopš 2006.gada marta. Spiedienu izjūt arī Eiropas biržas.

Eiropas Savienība un Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) ir pārraudzījis divus plašus glābšanas aizdevumus Grieķijai pēc tam, kad tās parādu krīze apdraudēja visu eiro zonu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+