×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
20. augusts, 2014
Drukāt

Bilde bez skaņas jeb kāpēc reti vai bieži aizkrīt ausis (1)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kad aizkrīt ausis, sajūta nav visai patīkama. Ja tas notiek bieži un neatkarīgi no ārējiem apstākļiem, der noskaidrot ausu aizkrišanas cēloņus.

Ausu, kakla un deguna ārsts Aivars Plēpis skaidro, ka vairākumā gadījumu ausis aizkrīt atmosfēras spiediena strauju pārmaiņu dēļ, kā tas notiek lidojuma laikā vai strauji ienirstot. Dažkārt ietekmē arī meteoroloģiskie faktori, taču tos nosaka atmosfēras spiediens. – Meteojutīgiem cilvēkiem vispirms sāk lēkāt asinsspiediens, tad rodas slāpētas skaņas sajūta, – stāsta dakteris.

Lidmašīnai paceļoties vai nolaižoties, ausis aizkrīt, jo vidusausī spiediens mainās nedaudz lēnāk nekā apkārtējā vidē un skaņas pārraidīšana dzirdes orgānos uz brīdi tiek traucēta. Lai mazinātu diskomfortu, efektīvi palīdz ūdens rīšanas, konfekšu sūkāšanas vai gumijas košļāšanas imitācija. Šādas žokļu kustības palīdz izlīdzināt spiedienu auss iekšienē un ārpusē.

Ja ausis mēdz aizkrist, profilaktiski pirms lidmašīnas pacelšanās var iepilināt degunā dabiska sastāva pilienus, ko pret iesnām drīkst lietot pat mazi bērni. Maksimāli atbrīvotas deguna ejas palīdz sabalansēt gaisa spiedienu arī starp vidusausi un ārējo vidi.

Aizliktu ausu sajūta rodas peldēšanas vai niršanas laikā, ja ausīs nonāk ūdens un laikus no tā neatbrīvojas. Aizlikumu novērš ūdens izpurināšana no auss ejas, pieliecot galvu sāņus un pēc tam izsusinot ar dvieli. Arī ar mutes plātīšanu var mēģināt ausis dabūt vaļā. Ja ar to nav līdzēts, ieteicams iet pie ārsta, jo ūdens var nonākt vidusausī, izraisot sāpes un iekaisumu, ko nākas ārstēt jau pavisam citiem līdzekļiem.

Ja ausīs nokļuvuši svešķermeņi vai tās aizdambējis sēra korķis, kas nav nekas bīstams, labāk, ja auss eju atbrīvo ārsts.

Citkārt dzirdes traucējumi izpaužas kā auss iekaisuma vai deguna šķērssienas deformācijas sekas, tos var izraisīt saaukstēšanās slimības un polipi. Ja ir išēmiski galvas smadzeņu darbības traucējumi, arteriālā hipertensija un līdzīgas slimības vai galvas traumas, ausis aizkrīt dzirdes nerva bojājumu dēļ.

A. Plēpis brīdina: ja jebkādas dzirdes pārmaiņas saglabājas kaut vai trīs mēnešus, process kļuvis hronisks. Viņaprāt, jau 1–2 nedēļas nepārejošs ausu aizlikums ir pietiekami nopietns iemesls, lai pieteiktu vizīti pie ausu, kakla un deguna ārsta.

PADOMS


No aizliktu ausu sajūtas var atbrīvoties, ja atmet galvu tā, lai būtu redzamas debesis vai griesti virs galvas, un mēģina izpūst gaisu caur aizspiestu degunu. Dara tā: dziļi ieelpo un ar diviem pirkstiem aizspiež degunu, pēc tam cenšas izelpot, turot ciet arī muti. To nevajadzētu darīt pārāk strauji un atkārtot bieži, jo sasniegt rezultātu katrreiz kļūst arvien grūtāk.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Kapec aizkrit ausis?no rītuspamodos, un aizkrita ausis, vel tagad ir aizkritusas

Draugiem Facebook Twitter Google+