Sports
Basketbols

Biļetes paliek arvien mazāk! Latvijas juniori Eiropas čempionāta finālā pret Serbiju0

foto: FIBA

Latvijas U-18 jauniešu basketbola izlase šodien Rīgā Eiropas čempionāta finālā mērojas spēkiem ar Serbijas vienaudžiem, cenšoties izcīnīt Latvijas jauniešu basketbolā nebijušu panākumu.

Abu komandu duelis “Arēnā Rīga” sāksies plkst.20.45, to tiešraidē pārraidot Latvijas Televīzijas (LTV) 7.kanālam.

Latvijas U-18 izlase Eiropas čempionāta finālā spēlēs pirmo reizi, savukārt no jauniešu izlasēm šis ir trešais gadījums, kad Latvijas basketbolisti nonākuši uzvaras attālumā no Vecā kontinenta zelta medaļām.

Savulaik par tām 2013.gadā cīnījās Latvijas U-20 izlase, bet gadu vēlāk arī Latvijas U-16 izlase, taču abos gadījumos tika piedzīvoti zaudējumi.
Tikmēr serbi centīsies aizstāvēt pērn izcīnīto Eiropas U-18 čempionu titulu.

Visa turnīra gaitā Latvijas izlases rindās pamanāmi ir tās spožākie līderi – Artūrs Žagars, Artūrs Kurucs un Anrijs Miška. Treneris Visockis-Rubenis nenoguris atgādina, ka basketbols ir komandas sporta veids. “Komandā ir vajadzīgi līderi, kas paši paveic savu darbu un padara labākus arī partnerus. Katram ir sava loma un tā ir arī mūsu komandā. Katram – spēlētājiem, treneriem! Vieni vairāk redzami uzbrukumā un statistikas ailēs, citi izdara melno darbu aizsardzībā, citi uztur komandas garu,” par veiksmīgo komandas recepti stāsta treneris.

Nenoliedzami, šīs receptes nozīmīga sastāvdaļa ir veiksme. Ja tāda pietrūktu pēdējās sekundēs pret turkiem, kuri trīs reizes neiemeta no groza apakšas, šo talantu komandu un tās trenerus kuluāros un komentāros nolīdzinātu ar zemi. “Jūs taču atceraties šis pēdējās sekundes, vai ne? Bez veiksmes sportā nevar. Mums bija kopīgs ceļš kopš U-14 vecuma un tas nav bijis viegls. Vairākas reizes varēju beigt trenera karjeru. Pēc neveiksmīgā U-16 čempionāta, pēc neveiksmēm ar Ogres komandu. Palīdzēja noturēties ticība, ka šis darbs ir mans aicinājums,” uzskata Visockis-Rubenis. Piebilstot, ka iekļūšana finālā vēl nav īstais brīdis lielākam komandas vērtējumam. Lai kāds bija vakardienas fināla iznākums, šim stāstam nākamajā vasarā būs jauns turpinājums. Latvijas izlase trešo reizi vēsturē piedalīsies pasaules čempionātā U-19 vecuma junioriem.

Par veiksmi un pārvērtībām jaunatnes basketbolā var runāt daudz. Ja šo Eiropas čempionātu nerīkotu Latvija, tad mūsējiem pēc sportiskajiem rezultātiem būtu jāspēlē B divīzijā – pērn mūsu juniori palika pēdējie.

Pirms diviem gadiem kadetu vecumā Eiropas čempionāta finālā spēlēja Spānija un Lietuva, kas tagad nemaz nepiedalās medaļu cīņās. Tikmēr Serbija un Latvija toreiz palika otrajā astotniekā un turnīru pabeidza 10. un 11. vietā. Tiesa, jau tad bija skaidrs, ka talanta abās komandās ir vairāk kā izcīnītās vietas. Pirms diviem gadiem abas komandas tikās mazajā pusfinālā par 9.-12. vietu, kur serbi pagarinājumā uzvarēja ar 82:81. Jau toreiz mums spīdēja Žagars (26 punkti), serbiem vieno Eiropas talantīgākajiem garā gala spēlētājiem Marko Pečerskis (toreiz 30 punkti, 27 atlēkušās bumbas) un Filips Petruševs. Abi pirms gada pie gadu vecākiem spēlētājiem kļuva par Eiropas čempioniem. Vakardienas spēlē par favorītiem tika uzskatīti serbi, tomēr vismaz ģērbtuvē ne mazāk liela pārliecība par uzvaru bija latviešiem.

2000./2001.gadā dzimušie basketbolisti jau ir sasnieguši labāko rezultātu Latvijas U-18 izlašu vēsturē, jo iepriekš divas reizes tika izcīnītas bronzas medaļas, bet vēl divas reizes jaunieši palika ceturtajā vietā. Tāpat Latvijas U-18 izlase trešo reizi nodrošinājusi ceļazīmi uz Pasaules kausa izcīņu U-19 komandām. Pirmo reizi Pasaules kausā Latvija spēlēja 1999.gadā, kad ieņēma devīto vietu, bet 2011.gadā, kad turnīrs notika Latvijā, tā ieņēma desmito pozīciju.

Uz nākamā gada Pasaules kausa izcīņu U-19 izlasēm tika piecas labākās šī čempionāta komandas.

Šī turnīra pirmajā mačā Latvija sestdien ar 73:77 piekāpās Horvātijai, pēc tam ar 80:74 uzvarēja Grieķiju, bet noslēdzošajā duelī ar 90:68 droši uzveica Itāliju. Latvieši A apakšgrupā izcīnīja pirmo vietu un astotdaļfinālā spraigā cīņā ar 62:61 pārspēja Turciju, bet ceturtdaļfinālā ar 76:51 sagrāva Lielbritāniju.

Tikmēr pusfinālā Latvijas izlase ar 90:81 uzvarēja Krieviju, komandas saspēles vadītājam un kapteinim Artūram Žagaram gūstot 35 punktus.

Arī Serbijas izlase čempionātu sāka ar zaudējumu, kam sekojušas piecas uzvaras. Grupu kārtā pēc neveiksmes ar 87:92 pret Lietuvu, sekoja uzvaras pār Lielbritāniju 102:71 un Melnkalni ar 97:95, otro uzvaru izcīnot pagarinājumā.

Saistītie raksti

Savukārt astotdaļfinālā ar 121:49 tika sakauta Ukraina, nākamajā kārtā ar 92:86 uzvarēta Vācija, bet pusfinālā ar 78:67 pieveikta Francija.

Serbijas U-18 izlase Eiropas čempionātā uzvarējusi trīs reizes, tostarp pērn, pirmo panākumu gūstot 2007., bet otro 2009.gadā. Tāpat šīs valsts jaunie basketbolisti divas reizes ir bijuši otrie, bet reizi trešie.

LA.lv