×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
8. oktobris, 2015
Drukāt

Bindere, Blaumane un Zariņš sastopas trio

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No kreisās: Eva Bindere, Reinis Zariņš un Kristīna Blaumane.

Rudens kamermūzikas festivāla ietvaros divos koncertos, 14. oktobrī Rēzeknē, Latgales vēstniecības “Gors” un 15. oktobrī Dzintaru koncertzālē, notiks unikāla trīs izcilu un pasaulē atzītu latviešu mūziķu – vijolnieces Evas Binderes, čellistes Kristīnas Blaumanes un pianista Reiņa Zariņa –  sastapšanās, kopā atskaņojot gaismas pilnu trio mūziku no 20. gadsimta partitūrām un Vīnes klasikas.

Koncerts būs iespēja klātienē dzirdēt latviešu mūziķus ar pasaules vārdu, kuru radošajā biogrāfijā kamermūzikai ieņem nozīmīga vietu. Londonas Filharmoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistare Kristīna Blaumane regulāri uzstājas kā soliste un kamermūziķe Verbjē, Zalcburgas, Lokenhauzas un citos starptautiskos mūzikas festivālos. Arī Eva Bindere kā kamerorķestra “Kremerata Baltica” koncertmeistare 15 gadu laikā ir uzstājusies pasaules labākajās koncertzālēs. Šobrīd viņa kā viesmāksliniece tiek aicināta vadīt respektablus Eiropas orķestrus – Amsterdamas “Sinfoniettu”, Bāzeles “Sinfoniettu” un Bergenas Filharmonisko orķestri.

Trio koncerta programmas idejas autors ir Londonā dzīvojošais latviešu pianists Reinis Zariņš – 11 starptautisku konkursu laureāts, viņš regulāri uzstājas starptautiskos mūzikas festivālos, koncertējis Londonas Vigmora zālē un “Southbank” centrā, Amsterdamas “Concertgebouw” un Ņujorkas Kārnegī zālē.

Trīs latviešu mūziķi pirmoreiz kopīgai muzicēšanai sastapušies ārpus Latvijas, koncertos Lielbritānijas parlamentos Latvijas ES prezidentūras laikā gada pirmajā pusē. Reinis Zariņš stāsta – “Izcilā vijolniece Eva Bindere pēdējos gados itin bieži viesojas Londonā, arī pie mums mājās, un tā nebija ilgi jādomā, kam jautāt. Viņas draudzeni no Dārziņskolas laikiem, brīnišķīgu kamermūziķi un pašlaik Londonas Filharmoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistari Kristīnu Blaumani es tobrīd personīgi vēl nepazinu, bet “pakafijojām” kopā ar Kristīnu, un viņa bija ar mieru!”

Anglijā atskaņotā programma bijusi neliela apjoma un, kā teic Reinis, “pēc iespējas populāra”, lai nogurušos deputātus un citus politiķus vēl vairāk nenogurdinātu ar pārlieku augstu mākslu pēc darbadienas beigām. Koncerti ar ovācijām nospēlēti Edinburgā, Belfāstā un Kārdifā. “Labprāt spēlētu to vēl, tomēr, kad tikām uzaicināti koncertēt Rudens Kamermūzikas festivālā, sapratām, ka jāsagatavo kaut kas pamatīgāks, nopietnāks, “cietā barība”, skaidro pianists.

“Reinis nāca klajā ar tādu programmas konceptu, kas viņam tobrīd šķita tuvāks, mīļāks un interesantāks. Viņa vēlme bija spēlēt mūziku, kas ir gaiša, apskaidrota – ka viņš pats teicu – tādu, kā ir daudz iekšējas gaismas,” teic vijolniece Eva Bindere.

Trio koncertu programma būs stilistiski daudzveidīga, izraudzīta no 20. gadsimta partitūrām un Vīnes klasikas – dižā Vīnes meistara Ludviga van Bēthovena eksplozīvais „Klavieru trio” op.70 Nr. 1, Pētera Vaska rāmi plūstošās “Līdzenuma ainavas”, japāņa Toru Takamitsu poētiskais opuss “Between Tides” („Starp paisumu un bēgumu”) un vācu romantiķa Roberta Šūmaņa liriskais “Klavieru trio op. 80, Nr. 2.

“Evai un Kristīnai piedāvāju programmu, kas balstās uz diviem labi zināmiem klasiskajiem trio, kuros ir gan pamatīga dzīvesprieka deva, gan unikāls, pat filosofisks dziļums, jo īpaši Bēthovenā. Tiem līdzās liekam divus nesen tapušus darbus – slavenā japāņa Toru Takemitsu komponēto – izsmalcinātu sajūtu pilnu, haiku minimālismā rakstītu darbu; un Pētera Vaska korim, vijolei un čellam rakstīto darbu “Līdzenuma ainavas” – šoreiz jaunā versijā ar klavierēm kora vietā. Jāsaka, ka šis ir lielā mērā cits skaņdarbs, ja to spēlē klavieru trio versijā. Mani personīgi tas ļoti aizkustina un raisa tādu netveramu sajūtu it kā es būtu nokļuvis pašā Latvijas sirdī.”

Varbūt noder!!

Koncerti

14. X 18.00 Rēzeknē, Latgales vēstniecības „Gors” Mazajā zālē

15. X 19. 30 Jūrmalā, Dzintaru Mazajā zālē

Biļetes: „Biļešu paradīze” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7 – 25

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+